1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Microsoft Skype'i 8,5Milyar $ Satın Alıyor


 1. ForEverTurk

  ForEverTurk olduser

  Kayıt:
  16 Ocak 2009
  Mesajlar:
  845
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Genesis...
  Microsoft, internetten telefon görüşmesinde dünya lideri Skype’a 8.5 milyar dolar teklif etti.
  [​IMG]
  Microsoft, internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme servisi sağlayan Skype şirketini 8.5 milyar dolara alacak. 2010 geliri 860 milyon dolar olan Skype’nin Microsoft’un en büyük satın alması olacağı ve fiyata Skype’nin 686 milyon dolarlık borcunun da dahil olduğu ifade ediliyor

  ABD’li yazılım şirketi Microsoft, internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme servisi sağlayan Skype’yi 8.5 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor. Wall Street Journal’da yer alan habere göre, en fazla 8.5 milyar dolar değerinde olacak anlaşma, Microsoft’un en büyük satın alması unvanını alacak. Fiyata, Skype’nin 686 milyon dolarlık uzun vadeli borçlarının da dahil olacağı belirtiliyor. Konuya yakın kaynaklar, Microsoft ile Skype’nin anlaşmasının bugün açıklanmasını bekliyor.

  663 milyon kullanıcısı var

  Lüksemburg merkezli Skype, Niklas Zennström ve Janus Friis tarafından 2003 yılında kuruldu. Dünya genelinde 663 milyon kullanıcısı bulunan Skype’yi, internet açık artırma sitesi eBay, 2006 yılında 3.1 milyar dolara satın almış, sonrasında 2009 yılında yüzde 70’ini 2 milyar dolara yeniden satmıştı. Şirket, geçen Ağustos’ta hisse ihracında bulunmayı planladığını açıklamıştı.

  Skype’nin şu anda çoğunluk hissesi özel sermaye şirketleri Silver Lake ve Andreessen Horowitz başta olmak üzere bir grup yatırımcının elinde bulunuyor. Geçen yıl Skype, 860 milyon dolar gelir elde etmiş, ancak 7 milyon dolar net zarar açıklamıştı.

  1.7 milyar $ bonusu garantilediler

  Dünyada 600 milyonu aşkın kayıtlı kullanıcısı bulunan Skype’ı hayata geçirenler aslında bilgisayar dünyasının çok tanıdık isimleri... Skype, MP3 şarkıların bedava paylaşıldığı Napster’ın yüzmilyonlarca dolarlık tazminat davalarıyla karşı karşıya kalmasından sonra ortaya çıkan ve tüm dünyada fırtınalar estiren KaZaa adlı müzik paylaşım programının mucidi olan ikili tarafından hayata geçirildi. Danimarkalı Janus Friis (34) ve İsveçli Niklas Zennström (44) Kazaa ve Skype’nin yanısıra TV dizileri ve videoların özgürce paylaşıldığı Joost adlı programın da yapımcısı olarak sükse yaptı. Ancak en başarılı projeleri Skype oldu. Önce adı Skyper olarak düşünülen ancak bu alan adının bir başkası tarafından kayıt edildiğini anlayınca sondaki r harfini atan ikili sıfırdan zirveye taşıyarak eBay’e 3.1 milyar dolara sattıkları şirketlerinin yönetimini bırakmadı.

  Ayrıca satış sırasında şirketin başarısının devam etmesi durumunda 1 milyar doları aşkın bonus alabilmelerini öngören bir maddeyi de koydurdu. Microsoft’un 8.5 milyar dolarlık teklifinin ardından ikili de 1.7 milyar dolar bonus almayı garantiledi. Time dergisi 2006 yılında ikiliyi dünyanın en etkili 100 insanı arasında göstermişti.​
   
 2. SameyanZeva

  SameyanZeva rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  656
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Makine Mühendisi
  Şehir:
  Kırıkkale
  Dün haberini vermiştim, şuan Skype güzel bakalım MS bunu bozar mı daha mı güzel yapar orasını kestiremiyorum. MS Messenger'ı batırdığı gibi Skype yi de batırırsa hiç şaşırmam.