Metin: Kendimi hain hissetmedim
Larissa'da forma giyen Tümer Metin, Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye geçtiği için hiçbir zaman kendisini hain olarak hissetmediğini söyledi.

Yunanistan 1. Futbol Ligi takımlarından Larissa'da forma giyen Tümer Metin, ''Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye geçtiği için hiçbir zaman kendisini hain olarak hissetmediğini'' söyledi.
Yunan spor portalına açıklama yapan Tümer, Yunanistan ve Türkiye'deki kariyeri hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Tümer, bundan birkaç yıl önce bir Türk oyuncunun bir Yunan takımında forma giymesine imkansız gözüyle bakıldığını, kendisinin ise bu ülkeye gelen ilk milli takım oyuncusu olduğu kaydetti.
Bu gelişmenin transferine daha büyük önem yüklediğini belirten Tümer, ailesinden ileri gelenlerin Yunanistan'a gelmesine olumsuz yaklaştıklarını, ancak bunun gereksiz olduğunu kendilerine ilettiğini anlattı.
''Hiçbir şeyin 200 yıl öncesindeki gibi olmadığını'' belirten Türk futbolcu, fanatizmin gereksiz olduğunu da vurguladı.
Türkiye ile Yunanistan'da futbola duyulan ilginin aynı olduğunu belirten Tümer, Türkiye'de bu spora harcanan yüksek meblağın yabancı oyuncuların transferlerini de beraberinde getirdiği, bu çerçevede Türk futbolunun Yunan futbolundan bir kademe yüksekte olduğu yorumunu yaptı.
Tümer, Türkiye'de forma giyebilecek kaliteli Yunan futbolcular bulunduğuna da dikkati çekti.
Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye transferi konusuna da değinen Tümer, ''Beşiktaş'ta 5 sene kaptanlık yaptıktan sonra hiç de kolay bir karar olmadı. Sosyal yaşamım çok etkilendi. Kızdığım, darbe aldığım zamanlar çok oldu ama yangına körükle gitmemek için tepki vermedim. Eğer verseydim arı kovanına kendi başıma elimi sokmuş olacaktım'' dedi.
Tümer, söz konusu kararı almasında sunulan transfer ücretinin rol oynadığını da belirtti.
Gönlünde Beşiktaş'ın yattığını ve bu takımla kazandığı galibiyetlerin başka bir tadı olduğunu kaydeden Tümer, Fenerbahçe'ye geçişinden sonra her ne kadar kulak asmamaya çalıştığı tepkilerle karşılaşsa da sarı-lacivertli formayla ilk sahaya çıkışında ''dizlerinin titrediğini'' anlattı.
Ajax'ın Fenerbahçe ile aynı tarihte kendisine ilgi gösterdiğini belirten Tümer, ''Eğer zamanı geri çevirebilseydim kariyerime Avrupa'da devam etme kararı alırdım'' ifadesini kullandı.
Tümer, aldığı karar için kendisini hiçbir zaman ''hain'' olarak görmediğini de vurguladı.
Türk futbolcu, ''Fenerbahçe'ye transferi sonrasında yaşadıklarını kaleme aldığını ve futbolu bıraktıktan sonra kitap halinde sunacağını'' kaydetti.
Tümer, kitabında Yunanistan'daki anılarına da yer vereceğini söyledi.
Yunanistan'da bu yıl lig şampiyonunun kim olacağına yönelik değerlendirmede de bulunan Türk futbolcu, gönlünün Papathinaikos'dan yana olduğunu belirtti.
Öte yandan Yunan basını, Tümer'in Türk-Yunan dostluğuna örnek teşkil ettiği yorumunda bulundu.
Tümer'in kariyerine devam etme kararı aldığı Yunanistan'da adeta bir Yunan gibiymişcesine sevildiği değerlendirmesi yapılan haberlerde, Türk oyuncunun 2 yıldır yaşadığı Yunanistan'da gerçek dostluklar kurduğuna da dikkat çekildi.​

Yukarı Alt