aids

Arkadaşlar öss sonuçlarına göre bir çok arkadaşımız myo tercih etmiş bende bir myo mezunu olarak sizlere yardım etmek istedim.

Öncelikle söyleyeceğim şu: 2 yıllık diye kendinizi hiçbir zaman küçük görmeyiniz. Aranan meslekler arasında ara eleman yani teknisyen arayışı çok fazla şöyle ki kendinizi yetiştirirseniz alacağınız maaş 1,ooo TL den başlar ve devam eder. Şuan mezun olan bir arkadaşım bir telefon şirketinde 1,600 TL ile işe başladı. ( Abim makine mühendisi olarak 2 sene önce 1,400 TL ile başlamıştı)

Arkadaşlar meslek yüksek okulları adındanda anlaşılacağı gibi meslek öğretmek için kurulmuştur. 2 yıldan oluşur. Bazı bölümlerde hazırlık da vardır. Mezun olduktan sonra 3. tane seçenek sizi bekliyor:

1: DGS: Dikey geçiş sınavı olarak bilinir. Myo'dan mezun olduktan(2. sınıflar okurken) sonra 80 matematik 80 Türkçe sorusundan oluşan bu sınava girersiniz.Sınav gerçekten çok basit 1 kaç aylık bir çalışmayla çok güzel yerler kazanabilirsiniz. Ama kazanınca iş bitmiyor. DGS kolay evet fakat hem mühendisliğe geçmek için olan kontenjanlar çok düşük hemde intibak adında bir sistem var.Ondan da kısaca bahsedeyim DGSyi kazandınız ve herhangi bir üniversitenin 4 yıllık mühendislik fakültesine yerleştiniz. myo da 1. sınıfta aldığınız türkçe tarih gibi dersler üniversitenizde sayılırlar.Genel olarak hepsi ama saymayan üniversitelerde var. örneğin tarih sayılmadığında tarih dersini bir daha almak zorundasınız ve size ek olarak matematik(cebir) gibi dersler vericekler yaklaşık 10 kadar. bunları 1.5 yıl=3 dönem içinde geçmeniz lazım. tek bir dersten kalırsanız Okuldan atılırsınız. Eğer intibak dönemini geçtiniz ise sorun yok üniversiteyi yaya yaya bitiriniz :dance:

2: Açıköğretim: yine myodan mezun olduktan sonra açıköğretim 3 ve 4 olarak devam ediyorsunuz. örneğin işletme bölümünden 3. ve 4. sınıfı okyarak bitiriyorsunuz bunda bir formalite yok.

3: Askerlik ve Çalışmaya başlama: En son yazdım en son tavsiye ettiğim şey olduğu için... Okulu bitirdikten sonra bişiler yapmazsanız bu 1 ve 2. tercihtir. Askere gidersiniz uzun dönem ve sonra çalışmaya başlarsınız ara eleman olarak...

Arkadaşlar DGS için not ortalamanız okulunzdaki çok önemli onun için derslerinizi hep yüksek tutmaya çalışını DD gibi derslerinizi gerekirse yaz okulunda alınız. Tavsiyemdir.

Bir tavsiye daha. Herhangi bir 4. yıllık iyi bir bölüm yada sizin isteyipte tutmayan bir bölüm tutturamazsanız Myo tavsiye ederim DGS ye de giricekseniz. Eğer DGS ye girmem 2 yıl okur geçerim diyosanız 1yıl daha bekleyip öss ye çalışmanızda yarar var. 2 yıl bitirmenin pek bir anlamı yok gibi okumaya devam etmicekseniz.

Arkadaşlar her türlü sorunuza elimden geldiğince cevap vericem. Mesaj da atabilirsiniz. Herkese üniversitesinde başarılar :))

2 yıllık bilgisayar programcılığı kazandım mezun olunca ne yapmam grekir nerelerde iş imkanım olabilir

Takımı
Galatasaray
pink3454 demiş ki:
2 yıllık bilgisayar programcılığı kazandım mezun olunca ne yapmam grekir nerelerde iş imkanım olabilir
bilgisayar sektörünün olduğu heryerde iş bulabilirsin.reklam ajansaları olur , yazılım şirketleri olur vb..

aids

pink3454 demiş ki:

Hocam sen kesin DGS yap başka bişi demiyrm sana Bilgisayar mühendisi ol daha ne ki tıp'a eşdeğer bölüm işte :))

Diğer bir tavsiyemde yazılım üzerine biraz kendini geliştir. Kariyet.net De sürekli yazılım uzmanları mühendisleri aranıyor..

İlk olarak verdiğin bilgiler için teşekkürler.Ben şuan lise 4 e geçtim daha yeni yeni çalışmaya başlıyorum .Eğer olursa öss yi kazanamazsam dikey geçiş halen varmı meslek liselerinde varsa da dikey geçişle iki seneyi kazanıp, gideceğim üniversitede derslerimi yüksek tutup sonra yine iki sene daha okuyabilirmiyim ? biraaz daha detaylı bilgi verirsen sevinirim.(Bölümüm bilgisayar alanım ise teknik servis)

aids

kasim9524 demiş ki:
İlk olarak verdiğin bilgiler için teşekkürler.Ben şuan lise 4 e geçtim daha yeni yeni çalışmaya başlıyorum .Eğer olursa öss yi kazanamazsam dikey geçiş halen varmı meslek liselerinde varsa da dikey geçişle iki seneyi kazanıp, gideceğim üniversitede derslerimi yüksek tutup sonra yine iki sene daha okuyabilirmiyim ? biraaz daha detaylı bilgi verirsen sevinirim.(Bölümüm bilgisayar alanım ise teknik servis)

Dikey geçiş Var hep de olacaktır. ve sınırsız girme hakkınız var dikey geçişi öss gibi düşünebilirsiniz. aynısı hiç bir fark yok üniversitede ki puanını aobp olarak düşün öyle bir etkisi var ve sınavda 80 matematik (mat 1) 80 türkçe( türkçe 1) benim zamanımda böyleydi :) Matematik çok kolay türkçeden kitliyorlar sınavda :D süre yetmiyor genellikle 180 dk'n var 160 soru için sınav çok kolay fakaaat :oldie: :oldie: :oldie:

Bilgisayar-elektronik-elektrik bu alanlar çok net istiyor. 80 sorudan matematikten 75+ türkçeden75+ net yapman gerekiyor.. Ama eğer ciiddi ciddi çalışırsan yaparsın ben hiç çalışmadan girdm bu sene bekliyoruz hala 80 soruda 76 soru işaretledim.

2 yıl içinde okulunu bitirip ders notlarını da yüksek tutar dgsdede iyi bişiler yaparsan üniversiteye yerleşiyorsn fakat ordada intibak var dediğim gibi sana bi kaç ders veriyorlar onları 3 dönemde bitirmen gerekiyor.. ayrıntılar bunlar sormak istediğin başka bir konu varsa yardımcı olabilirim..

Sana 1 tavsiyem var ama: Öss'ye hiç durmaksızın çalışmana devam et. Olmaz diye bişi yok bakarsın direk mühendislik olur. O yüzden bu Myo 2. planda olsun. Meslek lisesinde olsan dahi ilk planın öss olsun sonra myo sonra aöf bence..

aids

MrHaci demiş ki:
Bilgilendirme için Teşekkürler bro :kalp: :muck:

Rica ederim biz bilmeyerek geldik mezun olurken daha yeni yeni öğrendik. Umarım sizin yararınıza olur. Üniversitede derslerinizi boşlamazsanız 3,5+ not ortalamasınla çok iyi mühendislikler, iyi yerlerde işletmeler falan kazanabilirsiniz :))

aids demiş ki:
kasim9524 demiş ki:

Dikey geçiş Var hep de olacaktır. ve sınırsız girme hakkınız var dikey geçişi öss gibi düşünebilirsiniz. aynısı hiç bir fark yok üniversitede ki puanını aobp olarak düşün öyle bir etkisi var ve sınavda 80 matematik (mat 1) 80 türkçe( türkçe 1) benim zamanımda böyleydi :) Matematik çok kolay türkçeden kitliyorlar sınavda :D süre yetmiyor genellikle 180 dk'n var 160 soru için sınav çok kolay fakaaat :oldie: :oldie: :oldie:

Bilgisayar-elektronik-elektrik bu alanlar çok net istiyor. 80 sorudan matematikten 75+ türkçeden75+ net yapman gerekiyor.. Ama eğer ciiddi ciddi çalışırsan yaparsın ben hiç çalışmadan girdm bu sene bekliyoruz hala 80 soruda 76 soru işaretledim.

2 yıl içinde okulunu bitirip ders notlarını da yüksek tutar dgsdede iyi bişiler yaparsan üniversiteye yerleşiyorsn fakat ordada intibak var dediğim gibi sana bi kaç ders veriyorlar onları 3 dönemde bitirmen gerekiyor.. ayrıntılar bunlar sormak istediğin başka bir konu varsa yardımcı olabilirim..

Sana 1 tavsiyem var ama: Öss'ye hiç durmaksızın çalışmana devam et. Olmaz diye bişi yok bakarsın direk mühendislik olur. O yüzden bu Myo 2. planda olsun. Meslek lisesinde olsan dahi ilk planın öss olsun sonra myo sonra aöf bence..

:) Çok teşekürler verdiğin bilgiler için :nod: Hepinize hayırlı akşamlar

Ben bu sene 11. sınıfa geçicem.10. sınfıta çift dikiş gittik ama Web tasarım mı seçeyim, Veri tabanı mı seçeyim karar veremedim.
Piyasada hangi eleman daha çok aranır veya avantajlı.
Biraz bu konudada bilgin varsa yardımcı olurmusun

MainMagic demiş ki:
Ben bu sene 11. sınıfa geçicem.10. sınfıta çift dikiş gittik ama Web tasarım mı seçeyim, Veri tabanı mı seçeyim karar veremedim.
Veri tabanı çok zor daral: C++ falan hiç bişey anlamadım,futbol oynamasam yandım. :mrgreen:

Takımı
Galatasaray
Adith demiş ki:
MainMagic demiş ki:
Veri tabanı çok zor daral: C++ falan hiç bişey anlamadım,futbol oynamasam yandım. :mrgreen:
bende web programcılığı bölümündeyim.veritabanını boşver hem öğrenmesi zor hem de iş imkanı daha az.web tasarım seçersen ajanslarda , reklam şirketlerinde , tasarım şirketlerinde vb. ofis ortamlarında çok rahat 750+ TL min. başlangıç ile iş bulursun.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
pink3454 demiş ki:

en kral bölümü kazanmışsın bende 2 yıllık boğaziçi bilgisayar programcılığını kazanmıştım peder 4 yıllık okuyacaksın diye diretmişti iyi de yapmış ama bölümü iyi bilirim harika bir bölüm işi seversen hemen .net veya .php coder olur çıkarsın sonra ver elini tüm dünyanın kapılara başarılar canımcım :kalp:

raylı sistemler makine teknolojisi, daha yeni bir bölüm diye duydum. tek eskişehir'de varmış bu bölüm? bu bölüm hakkında bir bilgin var mı?

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Streetwise demiş ki:
raylı sistemler makine teknolojisi, daha yeni bir bölüm diye duydum. tek eskişehir'de varmış bu bölüm? bu bölüm hakkında bir bilgin var mı?

ohanness burayı mı kazandın bro, wallahi süppoo geleceğin TR mesleği Devlet Demiryolları seni bekler hızlı trenlerdi şehirlerde ki metrolardı raylı sistemler açıkcası adı bile tüylerimi diken diken yaptı gayet güzel ve önü açık bir meslek.

Sakarya Turizm ve Otel işletmeciliği Karasu myo. Benim sormak istediğim 2 yıl bittikten sonra açıköğretim mi benim için daha iyi olur yoksa DGS mi ?. Yada 2 yıl bittikten sonra iş imkanı bulabilirmiyim ?

extraloob demiş ki:
Streetwise demiş ki:

ohanness burayı mı kazandın bro, wallahi süppoo geleceğin TR mesleği Devlet Demiryolları seni bekler hızlı trenlerdi şehirlerde ki metrolardı raylı sistemler açıkcası adı bile tüylerimi diken diken yaptı gayet güzel ve önü açık bir meslek.
evet kafadan ilk tercihte es es çıktı. ilk tercih etme nedenim neco'm (m.yardımcısı kanki :p) yahu benim edindiğim bilgiye göre bu bölüm geçen sene açıldı ve tek es es'de var bu bölüm. iş konusunda sıkıntı çekermiyim bilmiyorum. acaba bununda açıktan 3 ve 4 yıllığı varmıdır asdf :d

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
raylı sistemler inşaat mühendisliğine giriyor bro bu bağlamda 4 yıllık bölümü yok ama konunun teknikerlerine her zaman büyük ihtiyaç duyulacaktır devlet demiryolları tam senlik gözüküyor stajını orada yapmaya çalış.

Yukarı Alt