1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

'Merhaba nasılsın? Uyuyor muydun?'


 1. SameyanZeva

  SameyanZeva rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  656
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Makine Mühendisi
  Şehir:
  Kırıkkale

  Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin Kafkaslar'a açılan Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki Sarp Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu. Yazıcı, girdiği bir gişede istediği bilgisayar dökümünü veremeyen Sarp Gümrük Muhafaza Müdürü Hüseyin Birdal'a çıkıştı.

  Bakan Yazıcı, bu sabah seçim bölgesi Rize’den Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki Sarp Sınır Kapısı’na geldi. Burada Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Hopa Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Ömer Ersoy, Sarp Gümrük ve Muhafaza Müdürü Hüseyin Birdal ile bazı bürokratlar ve partililer tarafından karşılanan Bakan Yazıcı, karşılama kuyruğunda bulunanlarla tek tek el sıkıştı.

  Geniş güvenlik önlemleri alınan Sarp Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunan Bakan Yazıcı, daha sonra yürüyerek Gürcistan tarafına geçti. Burada Gürcistanlı gümrük yetkilileri tarafından karşılanan Bakan Yazıcı, uzakta kendisini bekleyen bir Gürcü görevliye, "Alo, gel gel" diye seslendi. Yazıcı, yanına gelen Gürcistanlı gümrük yetkilisine "Merhaba nasılsın? Uyuyor muydun?" dedikten sonra tercüman aracılığı ile bilgiler aldı.

  Bakan Hayati Yazıcı, incelemelerinin ardından yeniden Türkiye’ye giriş yaptı. Bu sırada bir gişeye giren Bakan Yazıcı, bilgisayar başına oturttuğu Sarp Gümrük Muhafaza Müdürü Hüseyin Birdal'dan 2010 ve 2011 yılına ait araç giriş istatistik bilgilerini istedi.

  Ancak istatistik bilgileri çıkarmakta zorlanan Birdal’a Bakan Yazıcı, yol gösterdi. Talimatları ile müdürü yönlendiren Bakan Yazıcı, buna rağmen istediği yanıtları alamayınca sinirlendi. Bilgisayarın 2011 yılında ancak 4.5 aylık veri verebileceğini, ondan önceki verilerin görünemeyeceğini anlatan Müdür Birdal’a çıkışan Yazıcı, ardından da bugün çıkış yapan Rize ve Artvin plakalı birkaç aracın daha önce hangi sıklıkla giriş çıkış yaptığının sorgulanmasını istedi.

  Müdür Birdal'ın ekranda listeyi bulamayınca dışardaki görevlilerden araç plakası istemesi üzerine sinirlenen Bakan Hayati Yazıcı, "Ekranda giriş- çıkış yapan araçların listesi yok mu? Adama niye soruyorsun?" diye çıkışını sürdürdü. Daha sonra koltuktan kalkan müdürün yerine oturan memur Bakan’ın istediği araç listesini buldu. Cevabını alan Bakan Yazıcı, daha sonra gişeden ayrıldı.

  2011’DE GÜMRÜKLERDE 3 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

  Sarp Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı’nın İpek Yolu güzergahı açısından önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin komşuları ile sınır kapılarını ortak gümrük kapısı şeklinde yapıp işletmek suretiyle yeni bir model çalışması içinde olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

  "Gürcistan ile bu kapının ortak kullanılması için protokol imzaladık. Ama kapıları aynı zamanlarda modernize edemedik. Tam olarak uygulanmaya başlandığında yaya geçişlerindeki sorunları aşacağız. Kimlikle geçiş için çalışmalarımız sürüyor. Pek çok komşumuzla vizeyi kaldırdık. Bunun bir adım ötesi kimlikle geçiş. Bununla ilgili henüz yazılı formulasyon olmadı. Ama çalışmalar sürüyor."

  Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, sınır kapılarını önemsediklerini ancak, yeni kapılar açılmasının yeni personel istihdam edilmesi anlamına geldiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

  "Bunun ne getirip- ne götüreceği belirlenir. Parlamento'dan çıkartılan Torba Yasa kapsamında gümrüklere 2 bin kişilik kadro aldık. Emekli olanların yarısı kadar da kadro alabiliyoruz. Böylece 2011'de gümrüklerde 3 bine yakın kişiyi istihdam edebileceğiz. Ama bu kişilerin eğitimi önem taşıyor."

  TUTUKLU 11 TÜRK DAHA SERBEST BIRAKILDI

  Bu arada Kemalpaşa beldesinde ticaretin azalmasıyla ilgili bir soruya da Bakan Yazıcı şunları söyledi:

  "Trabzon'da, Kemalpaşa'da ticaretin azalması konusunda görüşmelerimiz oldu. Acara Başbakanı ile görüştük Türkiye'den tutuklu olanlar konusunu da paylaştık. Dün 11 kişi daha bırakıldı. İlişkilerimiz iyi düzeyde. İnsanların ticaret yapması önemli. Ama çağdaş yönetim anlayışının gereği olarak ticaretin kayıtlı olması lazım. Bu da herkesin vergi yükümlülüğünü yerine getirmesi anlamına gelir. Acara Başbakanı ticari aktiviteyi geliştirmek istediklerini, sona erdirmek gibi bir niyetleri olmadığını ancak düzene konulmasını istediklerini söyledi."