Kayıt
20 Nisan 2010
Mesajlar
14.245
Beğeniler
0
Şehir
Caspian

Uzlaştırma Kurulu kararları bağlayıcı olsa bugün en düşük memur maaşı 270, ortalama memur maaşı ise 248 lira fazla olacaktı.

Anayasada yapılacak değişiklikle memur sendikaları ile yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı hale gelmesi memurları maaş artışı konusunda umutlandırdı.

Uzlaştırma Kurulu kararları bağlayıcı olsa bugün en düşük memur maaşı 270, ortalama memur maaşı ise 248 lira fazla olacaktı.

Anayasa değişiklik çalışmaları toplu görüşmelerde bekledikleri zammı alamayan memurlar açısından ayrı bir anlam taşıyor. Anayasa'da yapılacak değişikliğin hayata geçmesiyle toplu görüşmelerde anlaşma sağlanamaması nedeniyle başvurulan Uzlaştırma Kurulu kararları bağlayıcı hale gelecek.

Türkiye Kamu-Sen, Uzlaştırma Kurulu kararlarına uyulmasının memur maaşlarına etkisini ortaya koyan bir araştırma yaptı.

Araştırmada, anlaşmazlıkla biten toplu görüşmeler sonunda memur maaşlarına yapılacak zammın tek taraflı belirlenmesinin memur maaşlarının ''açlık sınırının'' altında kalmasına neden olduğu belirtildi.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'na göre oluşturulan Uzlaştırma Kurulu'nun, toplu görüşmelerde uzlaşmazlığa düşüldüğünde, tarafsız olarak karar veren bir kurul olduğu ifade edilen araştırmada, AK Parti hükümetleri döneminde 8 kez toplu görüşme yürütüldüğü ve bunların 6'sının uyuşmazlıkla sonuçlandığı anımsatıldı.

Toplu görüşmelerin uyuşmazlıkla bitmesinin ardından 2002, 2003, 2004, 2006, 2007 ve 2009'da Uzlaştırma Kurulu'na başvurulduğu ve kurulun memurlara yapılacak maaş artışları konusundaki görüşlerini bildirdiği ifade edilen araştırmada, şunlar kaydedildi:

''Uzlaştırma Kurulu'nun bugüne değin aldığı hiçbir karar kabul edilmemekte ve adeta kurul yok sayılmaktadır. Bu durum memurlar için olduğu kadar, kurul üyeleri için de ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Her biri üniversitelerimizin seçkin öğretim üyelerinden oluşan ve başkanlığını da Yargıtay 9. Daire Başkanı'nın yaptığı bir kurulun kararlarını dikkate almamak, tek taraflı verilen kararların objektiflikten ve tarafsızlıktan uzak olduğunu ortaya koymaktadır.

Bütün bunların yanında Uzlaştırma Kurulu hiçbir zaman kamu çalışanlarının taleplerini de tam olarak dikkate almamış ve uzlaşılması mümkün, orta bir yol bularak her iki tarafın da kabul edebileceği kararlar almaya özen göstermiştir. Buna rağmen hükümetin kurul kararlarını dikkate almayışı, memurlarımızın da ekonomik olarak hükümetin insafına terk edilmesi sonucunu doğurmuş ve bu durum memur maaşlarının açlık sınırının altında kalmasına neden olmuştur.''
 
Yukarı Alt