1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Meclis kürsüsünde ilginç eylem


 1. +Dejavu+

  +Dejavu+ Bilgiliyim

  Kayıt:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.203
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]
  BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, TBMM Genel Kurulu’nda kürsüden yaptığı konuşmanın ardından "Yasaksız, kılık kıyafet yasağı olmayan bir Meclis diliyorum" diyerek kravatını çıkardı ve kürsüye taktı.
  BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, TBMM Genel Kurulu’nda kürsüden yaptığı konuşmanın ardından "Yasaksız, kılık kıyafet yasağı olmayan bir Meclis diliyorum" diyerek kravatını çıkardı ve kürsüye taktı.

  BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, partisinin alanlarda sürdürdüğü sivil itaatsizlik eylemini Meclis Genel Kurulu salonuna taşıdı. Kürsüye gelen Uras, konuşmasının ardından "Yasaksız, kılık kıyafet yasağı olmayan bir Meclis diliyorum" dedi. Uras, bu sözlerinin ardından da kravatını çıkarak kürsü mikrofonuna taktı.

  Uras’ın bu eyleminin ardından birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, "Sivil itaatsizlik farklı bir konu. Değişmediği sürece içtüzük kuralları var. Sayın Uras’ın da dediği gibi Amentu değil ama değişmediği sürece kurallara uymak gerekir" dedi. Uras’ın kürsü mikrofonuna taktığı kravat görevlilerce kendisine verilirken, Uras bu kez de kravatını oturduğu sıraya koydu. Pakdil, Uras’tan kravatını takmasını isterken "Rica ediyorum lütfen takalım ya da genel kurulu terk edelim. İçtüzük budur. Sizi nezaketli bir arkadaşımız olarak görüyorum, kravatı takın ya da genel kurulu terk edelim" diye konuştu. Pakdil’in bu sözlerinin ardından Uras, bazı BDP’li milletvekilleriyle birlikte Genel Kurul salonundan ayrıldı.

  Uras’ın ardından kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise, "Şov yapalım gündeme gelelim. Bunları doğru işler olarak görmüyorum" diyerek Uras’a tepki gösterdi.


  KOMİSYONA DA KRAVATSIZ KATILMIŞTI

  Uras 2010 yılı Mart ayında Dışişleri Komisyonu toplantısına da kravatsız katılmış, CHP’lilerin tepkisine neden olmuştu. Uras, komisyon başkanlığına yazı yazarak, toplantıya kravatsız katılıp katılamayacağını sormuş ve konu Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’e taşınmıştı. Şahin, komisyon için kılık kıyafet düzenlemesi bulunmadığını belirterek, İçtüzüğün 56’ncı maddesine atıfta bulunmuştu.

  Uras, 23’ncü dönem başında ise lise yıllarından sonra ilk kez kravat taktığını söylemişti.