1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Mavi gözlülerin 'ata'sı tek!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Mavi gözlü tüm insanların tek, ortak bir atası var...

  Bilimadamları, mavi gözlü olmaya yol açan genetik bir mutasyonu inceleyerek, bunun günümüzden 6 bin ila 10 bin yıl arasında gerçekleştiğini açıkladı.

  Kopenhag Üniversitesi'nden Hans Eiberg, "Başta, hepimiz kahverengi gözlüydük" diyor.

  "Mutasyon, saç, ten ve göz rengimizi etkileyen melanin üretiminden sorumlu OCA2 adlı geni etkileyerek, kahverengi gözlü olmayı engelledi" şeklinde sözlerine devam eden Eiberg, ekibiyle bu genin izini sürdü.

  Ürdün, Danimarka ve Türkiye'de yaptıkları icelemelerin sonuçlarına göre, mutasyona yol açan genetik malzeme kadınlardan geliyor, bu da kökeninin araştırılmasını kolaylaştırıyor.

  Araştırma sonunda öğrendiklerini Eiberg şöyle anlatıyor: "Danimarka'dan, Ürdün'e kadar incelediğimiz insanların hepsinde aynı genetik değişim özellikleri vardı ve hepsi aynı temel mutasyonun izlerini taşıyorlardı."

  "800'den fazla kişi üzerinde yaptığımız araştırmalarda sadece bir kişi çıkarımlarımıza uymuyordu, çünkü mavi gözlerinin içinde tek bir kahverengi nokta vardı"
  "Bütün bunlardan çıkarımımız, mavi gözlü insanların hepsinin tek ve ortak bir atadan geldiği yönünde"

  Avrupa'dan başlayarak genetik değişimin tüm dünyaya yayıldığını söyleyen Eiberg, "Gerçek soru, sadece 10 bin yıl önce Dünya üzerinde kimsenin gözleri mavi değilken, şimdi neredeyse Avrupa'nın yüzde 40'a yakını nasıl mavi gözlü oluyor?" diyor ve kendi sorusuna açıklık getiriyor:

  "Bu gen, insanlık için de iyi bir şey yapıyor. Bu gene sahip olan insanların daha çok çocuk sahibi olmasını sağlıyor."