Uluslararası çevre ödülü olan mavi bayrak bu yıl Kuşadası'nda dalgalanacak.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bulunan 13 plaj ile marina, mavi bayrak almaya hak kazandı.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) ile Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nın (FEE) belirlediği koşulları yerine getiren plajların 11'i turistik tesislerin plajlarından oluştu.

Kadınlardenizi Plajında düzenlenen mavi bayrak asma törenine Kaymakam Mustafa Esen, TÜRÇEV Başkan Yardımcısı Barbaros Gönençgil, Belediye Başkanı Esat Altungün ve davetliler katıldı.

Gönençgil, törende yaptığı konuşmada, Kuşadası'nın turizm açısından çok önemli bir bölge olduğunu, temiz ve doğal kalması için mücadele verilmesi gerektiğini söyledi.

Belediye Başkanı Altungün de mavi bayrak almaya hak kazanan 13 plajdan 11'inin otel plajı olduğuna dikkati çekerek, "Önünde plajı olan diğer tesis sahiplerine sesleniyorum. Hepimiz daha duyarlı olalım" dedi.

Denizlerin temiz kalması için çok şey yapılabileceğini belirten Altungün, "Denizleri kirleten en önemli kaynak olan Kuşadası'nın sıvı atık sorununu, 5 yılda çözeceğiz" diye konuştu.

Altungün, turizmin sürdürülebilir olması için yerel yönetimler kadar turizmcilerin de çaba göstermesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından bayraklar sahiplerine dağıtıldı, Kadınlardenizi'nin mavi bayrağı göndere çekildi.

Yukarı Alt