1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Mars'a gidecek gönüllüler aranıyor!


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Uluslararası Uzay Ajansı, Mars'a 'gitmiş kadar olacak' gönüllüler arıyor.

  Beş yabancıyla, sınırlı bir alanın içinde 18 aylık uzay macerasına var mısınız? Kulağa korkunç bir dayanıklılık testi gibi geliyor olabilir, ama Avrupa Uzay Ajansı bunu yapacak gönüllüler arıyor.

  2010'dan itibaren altı kişilik uluslararası bir mürettebat gezegen yüzeyinde 30 günlük konaklama dahil olmak üzere 520 günlük bir Mars yolculuğuna çıkacak. Daha doğrusu çıkmış gibi yapacak!

  Gerçekte söz konusu mürettebat, Rusya'nın başkenti Moskova'da kapalı bir tesiste uzun süreli bir uzay misyonunun psikolojik ve tıbbi etkilerini araştırmak üzere yaşayacak ve çalışacak. Aslında bu uçun süreli bir Biri Bizi Gözetliyor yarışmasına benziyor. Zira katılımcılar bu süre içinde kameralarla izlenecekler.

  Mürettebat, tecrit halinin çeşitli psikolojik ve fizyolojik etkilerinin (stres, hormon düzeni, bağışıklık, uyku kalitesi, ruh hali ve beslenme durumunun etkinliği) değerlendirilmesi için birtakım bilimsel testlere de tabi tutulacaklar.

  Mürettebat, özel bir laboratuvarda kendi sebzelerini yetiştirecek, kapsül şeklinde odalarda uyuyacak ve tesisi sadece 'yüzeye' olan yolculukları sırasında terk edebilecekler.

  250 günlük bir Mars yolculuğu programını takip edecekler, 30 gün Mars yüzeyinde keşif yapacaklar ve 240 gün de Dünya'ya dönüşleri sürecek.

  Uluslararası Uzay Ajansı'nın temmuzda tamamladığı 105 günlük bir öncü çalışma başarılı oldu. Bunun üzerine Ajans, 2010 ortasından sonra 4 aylık yoğun bir eğitimin ardından başlaması planlanan 520 günlük yeni program için gönülller arıyor.

  Programa katılmak, 20 ila 50 yaş arasında olmak, sağlık durumunun iyi olması, istekli olmak ve 1 metre 82 santimetreden uzun olmamak koşullarını gerektiriyor. Ayrıca katılımcıların İngilizce ya da Rusça bilmeleri gerekiyor.

  Adayların ayrıca tıp, biyoloji, yaşam destek sistemleri, mühendislik, bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği ya da makine mühendisliği alanlarında bilgi sahibi olmaları ve iş tecrübelerinin bulunması da gerekiyor.

  İlgilenenlerin eğitim düzeylerine ve eğitim geçmişlerine, profesyonel tecrübelerine, tıbbi durumlarına ve sosyal alışkanlıklarına bakılacak.

  Ancak hepsinden önce, Uluslararası Uzay Ajansı'nın insanlı uçuş programına dahil ülkelerden birinden gelmeniz gerekiyor.

  Malesef bu nedenle Türkiye'den kişiler katılamıyor. Zira program sadece İrlanda, Kanada, Avusturya, Belçika, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Norveç, Hollanda ve İsveç vatandaşlarına açık.

  Yine de koşulları yerine getirebilenler, Uluslararası Uzay Ajansı'nın resmi sitesinden 5 Kasım 2009'a kadar başvuruda bulunabilirler.