1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Manyetik dalga şoku!


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Manyetik dalga şoku!

  Vericiden yayılan dalgalar yakındaki hastanenin cihazlarını bozuyor

  [​IMG]

  Karadeniz Bölgesi'nin en teşekküllü hastanelerinden biri olan Trabzon'daki KTÜ Farabi Hastanesi'nde manyetik dalga şoku yaşanıyor. Hastanenin özellikle doğum, yoğun bakım, tüp bebek ve kalp damar cerrahi servislerinde bulunan elektronik cihazlar, hastaneye 300 metre mesafede bulunan TRT verici istasyonunun yaydığı manyetik dalgalar sonucunda bozuldu.

  TRT'nin Trabzon Bostancı Mahallesi'nde bulunan verici istasyonunun manyetik dalgaları, aynı mahallede bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'nin üzerine kabus gibi çöktü. Hastanenin 300 metre yukarısında bulunan verici istasyonunun, özellikle TRT'nin bölgesel yayın yaptığı anlarda manyetik dalgaların şiddetini arttırdığı bildirildi. Ramazan ayı nedeniyle bölgesel yayınların sayısı artarken, hastanede kullanılan elektronik cihazların büyük bir bölümü manyetik dalga yüzünden zarar gördü.


  HASTALAR SEVK EDİLDİ

  Özellikle hastanenin Kadın Doğum Servisi'nde bulunan NST (Non stres testi) cihazlarının TRT vericisinin yaydığı dalgalar sonucunda kullanılamaz hale geldiği bildirildi. Bu nedenle hastanenin doğum servisine yatan hamile kadınların, cihazların arıza yapması sonucu Trabzon Kadın Doğum Hastanesi'ne sevk edildiği ifade edildi. TRT vericisinin hastanedeki Tüp Bebek Servisi ile Kardiyoloji ve Yoğun Bakım Servisi'ndeki cihazları da olumsuz etkilediği bildirildi.


  CİHAZLAR BOZULUYOR

  Farabi Hastanesi Başhekimi Prof Dr. Teyfik Özlü, TRT'nin Bostancı Mahallesi'nde bulunan vericilerinin hastanedeki hassas elektronik cihazları etkilediğini doğrulayarak, "Bir süreden beri böyle bir sorunumuz var. Özellikle TRT'nin Trabzon'dan yaptığı bölgesel yayınlar sırasında yaydığı manyetik dalgalar, doğum hastaları için kullanılan NST cihazları ile kalp hastaları için kullanılan hassas elektronik cihazları etkiliyor. Manyetik dalgalar bu aletlerin bozulmasına neden olabiliyor" dedi.


  REKTÖR: KALDIRILMALI

  Üniversite hastanesinin hemen yukarısında bulunan TRT vericilerinin oradan kaldırılması için TRT Genel Müdürlüğü'ne yazı yazdıklarını belirten KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen de, "Sonuçta biz hastaneyi kaldıramıyacağımıza göre, vericinin oradan kalkması gerek. Biz yine de elektronik cihazları manyetik dalgalardan korumak için kendimize göre tedbirler almaya çalışıyoruz. Cihazların bulunduğu servislerin duvarlarını manyetik dalgaların geçmeyeceği bir şekilde kurşun ile zırhlandırma yoluna gidiyoruz. Ama kesin çözüm TRT verici istasyonunu oradan kaldırması" diye konuştu.​