TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Galatasaray'da Mali Kongre mahkeme kararıyla iptal edildi.

Mahkeme, gAlatasaray'ın idari açıdan ibra edilmediği Mali Kongre için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu gelişmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Adnan Polat, seçim tarihini açıkladı: 14 Mayıs 2011

Mali Kongre'de idari açıdan ibra edilmeyen ve olağanüstü seçim genel kurulu yapma zorunluluğuyla karşılayan Galatasaray Başkan Adnan Polat ve yönetim kurulu üyeleri basın toplantısı düzenledi. Polat çok kısa konuştu, ve 14 Mayıs'ta olağanüstü seçimli kongreye gidileceğini açıkladı.

Galatasaray'da sıcak bir gelişme yaşandı. Beyoğlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi kongre üyesi Kayhan Berberoğlu'nun başvurusu üzerine, mali kongre hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı. Kararın alınmasının nedenleri de oylamada usülsüzlük ve kesin oy sayılarının açıklanmaması gösterildi. Bu kararın ardından basın mensuplarının karşısına çıkan Adnan Polat, 'Seçime katılmamızı engelleyen bir durum yok' diyerek 7 Mayıs 2011 gününü seçim günü olarak açıkladı. Polat, 7 Mayıs'ta çoğunluk sağlanamazsa kongrenin 14 Mayıs'ta yapılacağını vurguladı.

Galatasaray Kulübü, Olağan Mali Genel Kurulu'nda kulüp, mali anlamda ibra edilmesine karşın idari anlamda ibra edilmemiş ve yeni tüzük gereği seçim kararı alınmıştı. Ancak basın toplantısına dakikalar kala mahkemeden flaş bir haber geldi.

Sarı-kırmızılı kulübün kongre üyesi Kayhan Berberoğlu'nun, Beyoğlu Asliye 2. Hukuk Mahkemesi'ne açtığı dava sonrası, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı aldığı öğrenildi.

Berberoğlu'nun, oylama sırasında usulsüzlük yapıldığını ve kesin oy sayımının yapılmadığını ileri sürerek açtığı dava hakkında mahkeme, Mali Kongre'nin geçersiz olduğu yönünde karar aldı.

ADNAN POLAT AÇIKLADI: 14 MAYIS 2011 GENEL SEÇİM GÜNÜ

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, seçim tarihi olarak 14 Mayıs'ı belirlediklerini söyledi.

Başkan Adnan Polat ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri bir basın toplantısı düzenledi. Türk Telekom Arena Stadı'nda yapılan toplantıda soru almayan Polat, hazırladığı metinde şunları söyledi:

"Bu toplantının bugüne gelmesinin nedenini açıklayayım. Mali idari genel kurulumuzda bir konuşma yapmıştım, demiştim ki; genelde biz 600 kişilik katılımlarla mali genel kurulu yaparız ama burada 2200 kişi var. Bugün mali genel kuruldan bu yana 10 gün geçti. Divan Başkanlığı bize divan zaptını cuma günü saat 15.00 civarında ancak verebildi. İlk toplantımız salı günüydü bugün de çarşamba ve beklediğiniz açıklamayı yapacağım.

Değerli Galatasaraylılar, sayın basın mensupları. Burada 9. yılımı doldurdum. 6 yılını başkan yardımcısı 3 yılını en onurlu görev olan başkan olarak sürdürdüm. Bunu yapmama vesile olan herkese teşekkür edeyorum.

Galatasaray'ın en zorlu dönemlerinde görev almak bize nasip oldu. Son 5 yıllık bunalımlı dönemde görev aldık. İşimizi, ailemizi bir kenara bırakarak Galatasaray için mesailer verdik. Bu nedenle herşeyi bir kenara bıraktık tüm enerjimizi Kulübümüz için harcadık. Kimsenin cebinden idare edilmeyen bir kulüp olmlak istedik. Barışmış, birleşmiş bir camia ile tek bir hedefe yürüyebilmek için çalıştık. Ne kadar başarılı olduğumuzu tarih karar verecek.

Geçtiğimiz 3 yıla çok büyük ve önemli işler sığıdırdık. Önemli projeleri tamamlayıp bitirdik. Ama bizim de hatalarımız oldu. Az iş ve hatasız olmaktansa çok iş yapmayı seçtik. Galatasaray'ın sorunlarına hızla çözüm üretmeme lüksü yoktu. Seçildiğimizden hemen sonra başlayan olayları, yaşananları tekrar etmeme gerek yok. Ancak bütün bu süreç bazı şeyleri çok net açığa çıkardı. Demokratik yapımızı değiştirmek niyetinde olanları, kendisini Galatasaray'ın üzerinde görerek kapalı kapılar arkasında senaryolar yazanları, elini taşının altına koymaktan kaçanları, Galatasaray'ı kendi özel işlerinde atlama taşı olarak kullananları takdirlerinize bırakıyorum. Mali ibra, denetleme kurulu ibrası içinde idari yetmezlik raporu da var. Bu yapılanlar gönlümüzü yaralamıştır. Hiç bir beklentimiz yok, olmadı da"

Mevcut tüzüğün, yönetimi seçime gitmeye zorlamadığına dikkati çeken Polat, olağanüstü genel kurul konusunda ise şunları söyledi:

"Bizler Galatasaray'a gönül verdiğimiz için burdayız. Mevcut şartlarda devam etmek Galatasaray'a zarar vereceğinden 7 Mayıs günü seçim kararı aldık. Çoğunluk sağlanamayacağı için doğal olarak 14 Mayıs'ta yapılacak. Herkese teşekkürler ve hakkımızı helal ediyoruz. Şimdi huzur ve gururla tekrar aranıza dönüyoruz."

Yukarı Alt