1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Makineler konuştu, Turkcell 1,5 milyar TL tasarruf sağladı


 1. deltafx

  deltafx rank8

  Kayıt:
  23 Aralık 2013
  Mesajlar:
  189
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  27 Nisan 2014

  Her 3 makineden 2’si Turkcell’li
  Makineler konuştu,
  Turkcell 1,5 milyar TL tasarruf sağladı
  Türkiye’nin Turkcell öncülüğünde tanıştığı makineler arası iletişim teknolojisi, 24-25 Nisan tarihlerinde Londra’da gerçekleştirilen Dünya M2M Kongresi’nde ele alındı. Uluslararası M2M piyasasının önde gelen aktörlerini Londra’da buluşturan kongreye Turkcell adına Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş katıldı.
  Londra’da basın mensuplarıyla bir araya gelen ve Turkcell’in M2M teknolojisiyle sunduğu yenilikçi çözümleri tanıtan Kocabaş, bu çözümlerle 2013’te Türkiye ekonomisine 1,5 milyar TL’yi aşkın katkı sağladıklarını belirtti. Son iki yılda neredeyse ikiye katlanan Türkiye M2M pazarında, her üç makineden ikisi Turkcell’li.

  Turkcell, 24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Dünya M2M Kongresi’ne ana konuşmacılardan biri olarak katıldı. Londra’da yapılan toplantıda, ülkelerin ekonomilerini, bireylerin yaşam, kurumların ise iş yapış biçimlerini değiştiren M2M teknolojisinin bugününe ve geleceğine dair analiz ve öngörüler paylaşıldı.
  Türkiye’den yalnızca Turkcell’in katıldığı iki günlük kongrede Sony, IBM, Ericsson, Oracle, Cisco, SAP gibi pek çok teknoloji devi, M2M konusunda attıkları adımları ve hedeflerini ortaya koydu.
  Dünya M2M Kongresi’nin bu yılki en dikkat çekici yönü, “konuşan makineler” aracılığıyla geliştirilen çözümlerin çeşitliliği ve ekonomiye sağlanan katkının büyüklüğü oldu.
  [​IMG]
  Selen Kocabaş: “2013’te 1,5 milyar tasarruf sağladık.”
  Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, doğalgaz, su ve elektrik şebekelerinden tarıma, sağlıktan lojistiğe, tarihi eserlerin korunmasından deniz feneri ve trafik ışıklarının yönetilmesine ve nehir seviyelerinin takibine kadar sayısız alanda çözüm sağlayan M2M teknolojisini, Turkcell’in Türkiye’de gerçekleştirdiği uygulamalarla örneklendirdi. Kocabaş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “2013 sonunda Türkiye’de 2,1 milyon makine uzaktan yönetiliyor. Son 2 yıl içinde neredeyse ikiye katlanan bu pazarda, yine BTK’nın açıklamalarına ve kendi rakamlarımıza baktığımızda Turkcell’in %67’lik payıyla pazarda lider olduğunu görüyoruz. Turkcell olarak M2M’e özellikle son 4 yıldır yaptığımız büyük yatırımlar hem pazarın büyümesini sağladı, hem de liderliğimizi pekiştirdi. 3 yıl önce Türkiye’de M2M’e özel ilk Sim kartı lanse ettik. 2 yıl önce yine Türkiye’de ilk olarak M2M platformumuzu hayata geçirdik ve dünyada kendine ait M2M platformu geliştiren ilk beş operatörden biri olduk.
  Bugün Türkiye’deki her üç makineden ikisi Turkcell’le çalışıyor. Turkcell M2M uygulamalarıyla yalnızca 2013 yılında ülke ekonomisine sağladığımız katkı 1,5 milyar TL’yi aştı. Bunun beş temel nedeni var: Üstün altyapımız, teknoloji gücümüz, deneyimimiz, çözüm çeşitliliğimiz ve iş ortaklarımız. Bundan yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’de ilk M2M uygulamalarını biz gerçekleştirdik ve çözümlerimizle bu teknolojinin Türkiye’de dünya ile eş zamanlı olarak yaygınlaşmasını sağlıyoruz.”
  Kocabaş: “Araç Takip’te Avrupa’nın 1 numarası olduk”
  Selen Kocabaş, Turkcell’in halen mobil POS ve yazarkasalar başta olmak üzere 1,4 milyon makineye hizmet verdiğini belirtti. En hızlı yükselişin ise akıllı araçlar alanında olduğunu ifade eden Kocabaş, Turkcell’in 480 bin araçla Avrupa’da bir ülkede en fazla Araç Takip hattına sahip operatör olduğunu vurguladı. Bu sıralamada akıllı araçları endüstride ve tarımın birçok alanında kullanılan makineler, elektrik, gaz ve su sayaçları ve son olarak da akıllı evler ve ev güvenlik sistemleri izliyor.
  “Telsiz Ruhsat Ücreti kaldırılırsa sektör hızla büyür”
  Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyan bu teknolojinin desteklenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:
  “Temmuz 2012’de Maliye Bakanlığımız her GSM hattından ilk hat açıldığında alınan 40 TL’lik Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi’ni M2M hatları için kaldırdı. Bunun pazarın gelişmesinde olumlu etkisi oldu. Benzer bir şekilde şimdi de Telsiz Ruhsat Ücretinin kalkması pazarın gelişimine çok önemli katkı sağlayacağını görüyoruz. Özellikle enerji sayaçları projelerinde bu Telsiz Ruhsat Ücreti çok ciddi bariyer teşkil ediyor ve Türkiye’nin bu teknolojiden elde edeceği katma değer ve tasarrufu yavaşlatıyor.
  Yeni Tesis vergisi kaldırıldığında, yeni hatlardan dolayı yaratılan ek vergiler sayesinde neredeyse 1 yıl içinde bu değişim toplam kamu gelirlerinde pozitife çıktı. Aynı şekilde Telsiz Ruhsat ücretinin kaldırılmasıyla toplam M2M abone sayısının kısa sürede artacağını, böylelikle devletin elde edeceği toplam vergi gelirlerinin 2015 itibarı ile pozitife geçeceğini ve sonraki yıllarda sürekli artış göstereceğini öngörüyoruz. Telsiz Ruhsat Ücreti’nin kaldırılması ile hem sektör büyüyecek hem de devlet vergi gelirlerini artıracak.”

  M2M nedir?
  Makineler Arası İletişim (Machine To Machine-M2M), cihazlara takılan özel bir SIM kart sayesinde, cihazların uzaktan izlenmesini, yönetilmesini ve birbiriyle iletişim kurabilmesini sağlayan bir teknoloji. Uygulama alanı neredeyse sınırsız olan bu teknoloji; enerjiden sağlığa, tarımdan lojistiğe kadar pek çok sektör için sıçrama tahtası haline gelmiş durumda. SIM kart takılarak akıllı hale gelen makineler; tasarrufu artırma, çevreyi pozitif etkileme, fiziki güvenlik, sağlık güvenliği, sahada kontrol ve verimliliği artırma gibi birçok fayda sunarak hem kurumlara ve bireylere hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.
  2020 yılına gelindiğinde dünyadaki her 5 SIM karttan birinin M2M SIM kart olması bekleniyor. Aynı tarihlerde dünyada birbiriyle iletişim kurabilen cihaz sayısının ise 80 milyarı bulacağı öngörülüyor.

  2013 yılında Türkiye’de;
  • Ulaşımdaki yakıt tüketimi yaklaşık 60 milyar TL
  Turkcell Akıllı Araç çözümleri sayesinde sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 2013’te 1 milyar TL tasarruf sağlandı.
  Eğer tüm ticari araçlarda olsaydı; 10 milyar TL yakıt tasarrufu sağlanır, böylece her yıl İstanbul’un 2 yıllık tüm akaryakıt harcaması kurtarılmış olurdu.

  • Trafik kazalarında yılda 4 bin can kaybı
  M2M sayesinde öğrenci servisleri sürekli takip ediliyor ve çocukların güvenliği artıyor, veliler her an öğrencilerin nerde olduğunu görebiliyorlar. 15.000’den fazla öğrenci servisinde Turkcell Akıllı Araç takılı.
  Sadece kara yollarındaki araçlar değil trenler de Turkcell Akıllı Araç sayesinde uzaktan yönetilebiliyor ve bu sayede raydan çıkma gibi durumlar anında ilgili yerlere bildiriliyor. 4.000’den fazla trende Turkcell M2M hattı var.
  M2M Akıllı Tekne Takip ile; motor çalışıyor mu, tekne hareket halinde mi, sintinede su var mı, yangın, ısı, alargada demir tarama, akü, şarj uyarı sistemleri ile teknelerin güvenliği sağlanıyor.
  Şehirlerarası otobüslerde yolcuların güvenliği, şoförlerin takibi, vb. her türlü kontrol Turkcell Akıllı Araç sayesinde yapılabiliyor
  Akıllı Duraklar sayesinde Belediye Otobüsü ve Minibüs hatlarında bir sonraki aracın ne kadar sonra geleceği bilinebiliyor, bekleme süreleri azalıyor.
  Turkcell Akıllı Araç Sayesinde orman yangınlarına müdahale eden itfaiye araçları ve arazözler ve hatta helikopterler takip edilip yangınlara hızlı ve etkin müdahale sağlanabiliyor. Şu anda 5000’den fazla yangına müdahale aracında Turkcell Akıllı Araç kullanılıyor.
  • Enerji ithalatı 56 milyar dolara, elektrikteki kayıp kaçak oranı % 70’e varıyor
  Turkcell, Akıllı Enerji çözümleriyle Türkiye’nin cari açığının yarısından fazlasını oluşturan elektrik harcamalarının azaltılmasına destek oluyor. Şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren 21 Elektrik Dağıtım Şirketi’nin tamamı ile de çalışan tek operatör Turkcell.
  Turkcell, 100 bin Akıllı Sayaçla yılda 300 milyon TL tasarruf sağlıyor.
  Tüm Ticari sayaçlar, Akıllı Sayaçlar hale getirilip reaktif enerji çözümleri yaygınlaştırılırsa, bugün ortalama %15 olan kayıp kaçaklar %7-8’lere düşürülebilir. Her yıl Türkiye’nin 2. en yüksek elektrik tüketimini yapan, yaklaşık Türkiye’nin %7 oranındaki elektriğini tüketen İzmir’in ihtiyacı kadar elektrik tasarrufu (5 milyar TL) sağlanabilir.

  • Türkiye’de işlenmiş su kaybı yaklaşık % 46
  Tarımda ve sanayide yer altı sularının kontrolsüz kullanımını engellemek için 3.000’den fazla su kuyusu Turkcel’in M2M çözümleryle uzaktan takip ediliyor.
  Sadece Kocaeli’de İSU ile yapılan Akıllı Su Yönetim Projesi ile yılda 10 milyon TL’lik su kaybını önlendi. Bu projenin tüm Türkiye’ye yayılması halinde her yıl bir Sapanca Gölü kadar (yaklaşık 1 milyar metreküp) su kurtarılabilir.
  • Kronik hasta sayısı 22 milyon, diyabetin devlete maliyeti 13 milyar TL

  Turkcell Akıllı Sağlık Çözümleri sayesinde, kronik hastaların kritik sağlık verileri anlık olarak doktorlarının önüne gidebiliyor ve bu sayede hastalıkları sürekli kontrol altında tutulabiliyor.

  • Turkcell’in M2M çözümleri sayesinde bir yılda sağlanan 1,5 Milyar TL’lik tasarruf ile; 16 derslikli 450 İlkokul veya 100 yataklı 150 hastane; veya 400 kişi istihdam edebilen 300 Tekstil Fabrikası yapılabilir, 120.000 kişiye istihdam sağlanabilir.