1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Mahalle Futbolundaki Değişik Terimler


 1. CaN_KsK

  CaN_KsK rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.797
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mod.
  Şehir:
  Akçay

  küçüklüğümüzde mahalle maçlarımızın olmazsa olmazlarındandır bunlar

  KALECİNİN BOYUNU AŞTI, GOL DEĞİL :
  Eğer çekilen şut kalecinn 10-15cm (kaleci tutamasın kafi) üstünden gitmişse gol sayılmaz.. Sayılmaz ama bu kavga çıkmayacak anlamına gelmez..Her nolursa olsun daima kale ile kaleci aynı boydadır ve üstten giden top gol değeri kazanmaz.

  TOP BENİM:
  Yapılan maçta top kime aitse o kişi (bunu sadece kendi kabul etse de) çok değerli bi insandır. Top onun olduğu için ne kaleye geçer ne defansta durur. Forvete geçer ve gelen her topa saçma salak vurur, maçın içine eder. işte bu yüzden her yerde geçerli olan tek gerçek; Topun sahibi top oynamayı bilmez ve o kişi hiç biyerde sevilmez.

  İKİNİZ ALIŞIN:
  Alışmak, takımları seçmek anlamına gelmektedir ve o an orda bulunan kişiler arasında en iyi oynayan iki kişi takımları seçer(ben hep o iki kişiden biri oldum öhöm öhöm)
  bu uygulamada genellikle şu yol izlenir: bahsi geçen o iki kişi karşılıklı geçerek birbirlerine doğru küçük adımlarla gelirler ve şu tekerlemeyi söylerler; "aldım verdim ben seni yendim gazeteye ilan verdim...falan filan.." die dewam eder.. bu şekilde birbirlerine iice yaklaşan kişilerden kim karşısındakinin ayağına ilk önce basarsa o, ilk oyuncusunu seçme şansını yakalar..

  O SİZE GEÇERSE BİZ 2 KİŞİ ALIRIZ:
  Futbol bilindiği üzere eşit oynanan bi oyundur(11-11).
  Ama bu mahalle futbolunda pek geçerli olmayan bi kuraldır. Eğer ki maç esnasında 3 kişi maça katılmak isterse, kişilerden iyi oynayan bi takıma, kötü oynayan kişiler de diğer takıma geçer ve bu şekilde takımlar eşit(!) olur..

  DİREK:
  Genelde mahalle maçlarında kaleler taştır.. Ve bu taşlar sadece taş olmakla kalmayıp yeri geldiğinde uzar ve büyük bi kale direği olur.. Örneğin: Bi atak oldu ve çekilen şut o taşın üstünden geçti.. E şimdi gol mü deil mi? Eğer ki top taşın kale kısmına yakınsa goldür(çarpıp içeri girer lan) Ama aut kısmına yakınsa aut olur(çarpıp dışarı çıkar lan)..

  PAZARDA ÖYLE Mİ YÜRÜOSUN LAN:
  Dielim ki bi faul oldu ve frikik atışı yapılacak.. Baraj kurulur.. Bu baraj genelde 3adım(büyük), 5 adım(küçük) olur.. Ama bu barajın mesafesini ölçerken adımların büyüklüğü hep sorun olur.. Eğer atışı yapan barajı ölçüyorsa barajı uzak tutmak için büyük adımlar atar ve karşı takım oyuncuları bu durumda hep bir ağızdan: "Pazarda öyle mi yürüosun lann" der.. Ve baraj her defasında ilk ölçüldüğü gibi kalmaz.. (aynı olay penaltılarda da geçerlidir,9adım)

  SİZDE DE OLDU:
  Dielim ki maç esnasında bi pozisyonda faul oldu.. Eğer karşı takım buna sesini çıkarmamış ve pozisyon dewam etmişse bu faul unutuldu anlamına gelmez. ilk pozisyonda seslerini çıkarmayanların yapacağı olası bi faulde direk söylecekleri şey: "Sizde de oldu biz bişi demedik" olur ve oyun bi kaç saniyelik "heyytt höyttt"lerden sonra dewam eder..

  KALECİ OYUNCU YOK LANN
  Maç kritiktir.. Son dakikalar oynanıodur ve kolayı kazanmaya an kalmıştır..Ama o da ne. karşı takım kalecisi topu alıp sürmeye başlamştr. İşte o an bu feryat-ı figan karşı takımdan dalga dalga yankılanır: "KALECİ OYUNCU YOK LANNNN.."

  ATAN ALIR:
  maçlar genellikle caddelerde veya boş arsalarda yapildigi için topun kaçma olasiligi olan çok yer vardir. Top bir yere kaçtiginda topu kaçiran takimin karsisindaki takim hemen,"Atan alir" der ve atan söylene söylene topu almaya gider..

  ELIN AVANTAJI OLMAZ:
  Rakip oyuncular birer birer kıvrak çalımlarla geçilmiştir.. Pozisyon artık osursan gol olacak kıvama gelmiştir.. Şut çekilir ve top nerden geldiği belli olmayan bi oyuncunun eline çarpar.. Eline çarpar ama top bi şekilde kaleye gider ve gol olur.. İşte o an golü yiyen takımın oyuncuları hep bi ağızdan: el vardı lann, frikik atın" der. Golü atanlarda buna cevap olarak: "Avantaj" derler..Altta kalmaya ve kola'yı kaybetmeye niyetleri olmayan karşı takım akabinde: "Ulan elin avantaji olmaz." diye bağırır.. Sonra maç boka sarar..


  ADAMIN GOL DIYOOOO
  Eğer tartışmaya açık bir gol olmuşsa taraflar "-gol lennn,
  -ne golüü olumm direeen üstünden geçtiii" die tartışmaya başlar.. işte o an golü yiyen takımın oyuncularından biri(kadir gecesinde doğmuş olasılığı yüksek olan, yalan sölemeyi beceremeyen ve tartışma yanlısı olmayan bi oyuncu) çıkar ve "GOL" der.. İşte o an karşı takım oyuncularından bunu duyan biri hemen tartışma mahaline gelir ve tartışmayı sonlandıracak lafı söler: "ADAMIN GOL DİYO".. Gol sayılır ama o melek gibi olan çocuk ya kaleye geçirilir ya da dövülür..

  ABANMA YOK:
  Penaltı atışlarında her ne pahasına olsun, dünyanın neresine gidersen git; kesinlikle abanma olmaz!!
  Nedeni; bilinmiyor..

  KALECİ DEĞİŞTİRDİN 2 PENALTI:
  Penaltı olur.. o anki kaleci penaltı kurtarabilecek potansiyele sahip bi kaleci deilse hemen bi oyuncu kaleye geçer ve karşı takım o an o meşhur lafı sölerr;
  "2 kere atarız!!"
  Eger birinci penalti kaçarsa ikinci penaltıya geçilir;ama gol
  olursa ikinci sans kullanilamaz..

  KALEDE SON, SON 1, SON 2:
  E takımlar hazır, top var, topun sahibi var ama kaleye geçecek bi baba yiğit yok.. İşte o zaman yapılacak tek uygulama vardır; Uyanık olmak ve pırlanta değerindeki o sözü söylemek; "KALEDE SONNNNNNN"...
  Dier sıralama da seri şekilde dewam eder; "Son 1, Son 2, Son3..."
  sonra en sona kalan salak kaleye geçer..

  AT BAKALIM GENÇ, SAĞA MI SOLA MI?:
  Maçlar genelde halka açık yerlerde olduğu için maçın ortasından insanların geçmesi çok normal karşılanır ve o insanları kimse yadırgamaz. Ama bu insanlardan bazıları belli ki küçüklüğünde futbola doymamıştır ve maç sahasından geçerken bi an küçüklüğü aklına gelir ve topu ister.. kaleci kim? diye sorar.. kaleci kaleye geçer ve o salak soruyu sorar: "Ne tarafa atayım, sağa mı sola mı?

  ÖĞRETİRİZ:
  maç esnasında eğer top taça çıkmışsa ve taçı kullanan takım yanlış kullanırsa karşı takım hemen:" öğretiriz" der ve taç onlara geçer..
  (genelde taç çizgisi sahanın kenarındaki yol olur)

  GEL BURDAN BAK LENN HİZA DA İŞTE:
  Korner olur.. Korner kullanacak oyuncu topu korner atacağı yere koyar.. Ama o yer hiç bi zaman doğru yer olmamıştır.. Genelde top kaleye vurunca gol olma ihtimali yüksek olan yere konulur.. ama bu duruma karşı takım seyirci kalmaz ve topu doğru yere koyması için ön direğin(taşın)yanına gider ve:"olumm içeri gir biraz taa nerden kullanıosun len" der.. buna karşılık korneri atan oyuncu:"(ellerini birleştirip yukarı aşağı hareket ettirerek)ne olum hizada iştee,gel burdan bakkk" der..

  SANKİ KUPA MAÇI:
  Bu terim genelde kawga çıkan maçlarda kullanılır.. Taraflar birbirne girmiştir ve kavga da çok saçma birşeyden çıkmştır.. İşte o an biri gelir kavgayı ayırıp:" olum ne kavga ediosunuz lan sanki kupa maçı.."der ve kavga biter..(bu lafı diyen çocuk da muhtemelen "Adamın gol diyoo"da bahsettiğim çocuk)

  GOL DEĞİL BORU:
  Genelde gol sevinçlerinde kullanılan bi terimdir.. Jeneriklik bi gol atılır ve "GOL MÜ?" sorusuna: "GOL DEĞİL BORU" diye cvp verilir.. Kavgaya sebep değildir, aynı lafı maç içinde bi çok kez söylenebilir(boktan gollerde bile)..

  YUMURTA OLUOOOO LANN:
  Bu terimi kullanmak için öncelikle bi top alınır ve "Topun Sahibi" mertebesine ulaşılır.. Sonra olası bi topun üstüne oturma vakasında oturan kişiye: "topun üstüne oturma lann yumurta oluoo" denir..

  BU TOP YAMUK OLUMM:
  Maç yapılacak topun iyi veya kötü(yamuk) olduğunu anlamanın tek bi yolu vardır: Topu döndüre döndüre havaya atmak.. Eğer top havada dönmeye başladığı andan itibaren şekli şemali kayıyor ve tabiri caizse kıwırıyorsa o top yamukktur..
   
 2. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  eski mahallemdeyken süper olurdu böyle bina maçları falan günboyu oynardık lakin liseye başladık hepsi unutuldu. bırak maçı aşağıya inemez oldum ^^

  Ps:Can , hacım sağol güzel bilgiler için , eskilerim depreşti xD
   
 3. 4Ever2Gether

  4Ever2Gether rank8

  Kayıt:
  6 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.367
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Student
  Şehir:
  Old 4Ever2Gether #

  ATAN ALIR:
  maçlar genellikle caddelerde veya boş arsalarda yapildigi için topun kaçma olasiligi olan çok yer vardir. Top bir yere kaçtiginda topu kaçiran takimin karsisindaki takim hemen,"Atan alir" der ve atan söylene söylene topu almaya gider..

  :D bunu hep sölerdim :D
   
 4. CaN_KsK

  CaN_KsK rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.797
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mod.
  Şehir:
  Akçay

  Böyle durumlarda gol diyen kişi gercekten maç boyunca yemediği laf kalmaz o takım farkla yenilse bile senin yüzünden olundu der ve gol diyen kişi çok ama çok pişman olur.
   
 5. DukeNukem

  DukeNukem rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.175
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  38

  Eskıden Biz Oynarken Pazarda Öylemi Yuruyon Yerıne Babanın Yanında Öle Mi Yürüyon Derdik :lol:


  Paylaşım İçin Sagol.Eskı Gunlerimi Hatırladım :|
   
 6. DaWixed

  DaWixed nowayout

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.470
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Atan Alır Kampanyası Başlamıştır :D:D
   
 7. BlackMarshall

  BlackMarshall rank8

  Kayıt:
  11 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.169
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Uluslararası Lojistik-Kargo

  güzel paylaşım eski günlerimi hatırladım :D
   
 8. !!!AEK!!!

  !!!AEK!!! rank8

  Kayıt:
  2 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  171
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sanane

  Emeğe saygı güzel paylaşım
   
 9. CaN_KsK

  CaN_KsK rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.797
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mod.
  Şehir:
  Akçay

  Haha atan alır kampanyası bunu yapmayan yoktur heralde.
  Eğer kampanyayı başlatan takımın topu çok uzağa giderse anında kapatılır kampanya.:)
   
 10. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-

  ah ah bu terimleri dün gibi hatırlarım.
   
 11. Leet1

  Leet1 olduser

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.797
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Ya hepsimi doğru çıkar... ahh eski günler ahh :mrgreen:
   
 12. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-

  sen hala mahalle futbolu oynamıyomusun yaf. eski günler falan :mrgreen: :muck:
   
 13. Leet1

  Leet1 olduser

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.797
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Bişey dicektim ama Public'deyiz... :mrgreen: Futbol kariyerimi sonlandıralı yıllar oldu :mrgreen:
   
 14. CaN_KsK

  CaN_KsK rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.797
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mod.
  Şehir:
  Akçay

  Bir tane daha ben ekleyeyim
  Vallahi o yaptı
  Mahallede top oynarken birinin camı kırılması sonucu herkez birbirine atar ama sonuç aynı kim daha az seviliyorsa yapmasa bile ona kalır.
   
 15. RoyalFlush

  RoyalFlush Bilgiliyim

  Kayıt:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.479
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  jeofizik mühendisi
  Şehir:
  asthenosphere

  ahh ahh çocukluğumu özledim.

  çok küçükken forvet olarak başladım futbol kariyerime,yaş biraz büyüyüp irileşip kilo alınca ortasahaya aldılar.12-13 yaşlarda kondisyondanmı kilodanmı bilinmez ama defansa koymaya başladılar beni.eh 15-16 yaşındada bu ivme ile kaleci oldum o günden beri defansa çıkamadım hiç.

  ne günlerdi şimdi topa vurmayalı 3-4 sene olmuştur.
   
 16. DaRKWaTcH

  DaRKWaTcH rank8

  Kayıt:
  1 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.325
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İsTaNBuL

  hahahahah cok gusel paylasım..elıne saglıkk eskkı gunler acılınca gulmekten kırıldım...
   
 17. dj_volki

  dj_volki rank8

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  287
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ya okurken baya güldüm eline sağlık.
   
 18. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  Allah'tan başka mevki yok hacım xD
   
 19. CaN_KsK

  CaN_KsK rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.797
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mod.
  Şehir:
  Akçay

  Dua et ordan top toplayıcı yapmamışlar. :twisted:
   
 20. DaRKWaTcH

  DaRKWaTcH rank8

  Kayıt:
  1 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.325
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İsTaNBuL

  bide 1-2-3 orta saha dıe bı terım war :twisted: