1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Magic Pro'dan AMD İşlemciler İçin Mini-ITX Anakart


 1. MoonLife

  MoonLife rank8

  Kayıt:
  10 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.824
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  HTPC olarak bilinen çoklu ortam bilgisayarları her geçen gün biraz daha popülerleşirken arka arkaya anons edilen Mini-ITX anakartların sayısındaki artış da dikkatlerden kaçmıyor. Hazırlanan kompakt boyutlu anakartlara baktığımızda önemli bir kısmının AMD işlemciler için hazırlandığını ve entegre grafik işlemci özellikleriyle Intel'in benzer çözümleriden daha iddialı olduklarını söyleyebilmek mümkün. Geçtiğimiz gün haberini verdiğimiz J&W firmasının Mini-ITX anakartından sonra yeni bir model haberi de Magic Pro'dan geldi ve firma Nvidia'nın GeForce 8200 yonga setini kullanan yeni Mini-ITX anakartını gün yüzüne çıkardı.

  Firmanın MP-NC62K-LF kod adlı yeni anakartı kompakt boyutlarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Belirttiğimiz gibi Nvidia'nın GeForce 8200 yonga setini kullanan anakart üzerinde Nvidia'nın DirectX 10 destekli entegre grafik işlemcisi yer alıyor ve bu IGP üzerinden yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma da yapılabiliyor. Soket AM2 ve AM2+ formundaki 65 watt'lık AMD işlemcileriyle kullanılabilen PCIe 2.0 uyumlu anakart kullanılan katı kapasitörleriyle de dikkat çekmeyi başarıyor. 3'ü işlemci biri ise kuzey köprüsü olmak üzere 4 fazlı güç tasarımına sahip olan anakart sadece bir tane bellek slotuna sahip.

  2GB'a kadar DDR2-1066MHz bellek desteği sunabilen Magic Pro'nun yeni anakartı üzerinde kuzey köprüsü için aktif soğutma tercih edilmiş. Anakartın genişleme olanaklarına baktığımızda ise bir adet PCI slotuna (özellikle tv kartı kullanımı için ) ek olarak farklı RAID konfigürasyonlarını destekleyebilen 4x SATA-II konnektörüne ve 1 adet PATA portuna sahip olduğunu söyleyebilmek mümkün. Çift ethernet ve 8 kanal yüksek tanımlı ses desteği gibi detaylarıyla da dikkat çekmeyi başaran Magic Pro MP-NC62K-LF görüntü aktarımı içinse DVI ve VGA konnektörlerini kullanıyor. Magic Pro'nun kompakt boyutlu yeni anakartı AMD tabanlı HTPC kurmak isteyenlerin dikkatine çekebilir.