1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

LutFEn Modlar Uyeler Bakın Rezil Olcam ==:(


 1. Wrestler

  Wrestler olduser

  Kayıt:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  962
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Beyler Yarına Yetistirmem lazım Osmanlı Ekonomisi Ünitesini Slayt Hazırla Teknoloji Odasında Mİllete Gosterelım dedı bırı bana Hazırlayabılırmı Benım Mıcrosoft Power Poınt yok bende Formattan sonra sılındı ayrıca hazırlamayı bılmıyorum Bir allahın Kulu hazırlayıp Verebilirse Ne muradı varsa versin Osmanlı ekonomısın ıcındekı konular osmanlılarda iktisat anlayışı Osmanlılarda İnsan Toprak Tarım bu 4 unu slayt hazırlıyabılcek arkadasımız varmı acaba?
   
 2. Wrestler

  Wrestler olduser

  Kayıt:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  962
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  beyler yarın hoca bakcak herkesın ıcınde lutfen biri bana bulabılırmı yada yapabılırmı ben yapmasını bılmıyorum gozunuzu sevem nolursunuz :oops:
   
 3. Wrestler

  Wrestler olduser

  Kayıt:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  962
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  up Lutfen
   
 4. Wrestler

  Wrestler olduser

  Kayıt:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  962
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  up zaman daralıyo :cry:
   
 5. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul

  Slayt Zor Değilde Sen Konuyu Araştır Bulduğun Yazıları Ve Resimleri Buraya Koy Slayt Yaparlar... :?!
   
 6. Wrestler

  Wrestler olduser

  Kayıt:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  962
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  off ya hıc bırsey bulamadım ya delırcem off allah kahretsın ya. :evil:
   
 7. Wrestler

  Wrestler olduser

  Kayıt:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  962
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  burda osmanlı ekonomısı guzel anlatıyor ama slayt yapabılırmı bunları bana osmanlı ekonomısınde tarıma kadar ondan sonrası lazım deıl oraya kadar bana slayt guzel yapabılcek varmı ya alın burda osmanlı ekonomısı hayvancılıka kadar .http://www.sosyaldersleri.com/tarih/osmanli/kkulturekonomi.htm
  lutfen bırı guzel bı slayt yaparak verebılırmı bana
   
 8. Wrestler

  Wrestler olduser

  Kayıt:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  962
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
 9. Wrestler

  Wrestler olduser

  Kayıt:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  962
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Beyler Sunu Bolum Bolum Mıcrosoft Power Poıntte Bakcaz Hocayla Guzel Slay Yapcak varmı Madde Madde


  == OSMANLI KÜLTÜR VE MEDENİYETİ ==

  OSMANLI EKONOMİSİ  OSMANLI EKONOMİSİNİN TABİİ KAYNAKLARI:

  1)- İNSAN : Osmanlı devletinde son yıllara gelinceye dek bugünkü anlamda bir nüfus sayımı yapılmamıştı. İlk nüfus sayımı 1831'de II.MAHMUT döneminde yapıldı. Osmanlı Devleti'nin bundan önceki dönemlerine ait nüfus bilgilerini ise Tahrîr defterlerinden öğreniyoruz.

  TAHRîR DEFTERLERİ: Bir yer fethedildiğinde ya da belirli aralıklarla kaza ve sancakların vergi yükümlüsü "erkek nüfusunu" ve bunların ödeyeceği vergi miktarını saptamak amacıyla "TAHRîR" denilen bir sayım yapılırdı. Tahrir defterlerini "Nişancı" tutar, bir örneği de Eyalette saklanırdı.

  2)- TOPRAK : Osmanlı Devletinde ekonominin en önemli kaynağı topraktı.  OSMANLILARDA TOPRAK SİSTEM  A)- MİRî ARAZİ B)- MÜLK ARAZİ C)-VAKIF ARAZİ

  1)- Havass-ı Hümayun toprakları

  2)- Paşmaklık toprakları 1)- Öşür Topraklar

  3)- Malikâne toprakları 2)- Haraci Topraklar

  4)- Yurtluk ve Ocaklık Toprakları

  5)- Dirlik Topraklarımbbvcc

  a)- Has

  b)- Zeamet

  c)- Tımar  A)- MİRî ARAZİ: Mülkiyeti devlete ait olan topraklardır. Mirî toprakların başlıcaları şunlardır:

  1)- Havass-ı Hümayun Toprakları: Gelirleri doğrudan doğruya devlet hazinesine giren topraklar olup, mukataa ve iltizam yoluyla yönetilirdi.

  2)- Paşmaklık toprakları: Gelirleri padişah kızlarına ve ailelerin bırakılan topraklardı.

  3)- Malikâne toprakları: Devlet adamlarına hizmetleri karşılığı mülk olarak verilen topraklardı.

  4)- Yurtluk ve Ocaklık Toprakları: Fetih sırasında bazı kumandanlara, hizmetlerine karşılık olmak üzere verilen topraklardır.

  5)- Dirlik (Tımar)Toprakları: Vergi geliri, devlet adamlarına ve askerlere hizmet veya maaş karşılığı verilen topraklardır. Dirlik sahibi, toplanan verginin maaş olarak ayrılan "Kılıç hakkı" olarak ayrılan bölümünden geriye kalanla CEBELÜ denilen tam teçhiatlı asker yetiştirirdi. Dirlik topraklar üçe ayrılırdı: a)- Has b)- Zeamet c)- Tımar

  B)- MÜLK ARAZİ: Mülkiyeti kişilere ait topraklardır. İki bölümde incelenebilir:

  1)- Öşriyye (öşür topraklar): Bu topraklar, fethedildiği zaman MÜSLÜMANLARA verilmiş veya fethedildiğinde müslümanlara ait olan topraklardır. Bu gibi topraklar sahiplerinin malı olup, dilediği gibi kullanırlar, satabilirler, vakfedebilirler yada çocuklarına miras olarak bırakabilirlerdi. Bu toprakların sahipleri arazi vergisi olarak ÇİFT RESMİ, ürün vergisi olarak da "ÖŞÜR" vergisini verirlerdi.

  2)- Haraciye (Haracî topraklar): Bu topraklar bir yerin fethinden sonra GAYRî MÜSLİM halkın elinde bırakılan,onlara mülk olarak verilen topraklardır. Sahipleri, dilediği gibi kullanırlar, satabilirler, vakfedebilirler yada çocuklarına miras olarak bırakabilirlerdi.

  Bu toprakların sahipleri arazi vergisi olarak HARAC-I MUVAZZAF ürün vergisi olarak da HARAC-I MUKASSEM vergisini verirlerdi.

  C)- VAKIF ARAZİ: Gelirleri kişiler ya da devlet tarafından hayır kurumlarına bırakılan topraklardı.  OSMANLILARDA VAKIF TEŞKİLATI

  Vakıf : Bir müslümanın malının bir bölümünü veya tamamını hayır amacıyla bağışlamasına denir.

  Vâkıf : Vakfeden kişiye denir.

  Mevkûf : Vakfedilen mala denir.

  Mütevelli: Vakıf yöneticisine denir.

  Vakfiye : Kadı huzurunda düzenlenen, vakıf şartlarını belirten sözleşmeye denir.  VAKIFLARIN ÖNEMİ: Vakıflar yoluyla şehir, kasaba, köy gibi yerleşim merkezlerinde cami, medrese, yol, çeşme vb. bir çok yapı vakıflar yoluyla yapılmış, böylelikle devlete imar konusunda yapılacak fazla bir şey kalmamıştır.  TOPRAK SİSTEMİNDE MEYDANA GELEN DEĞİŞMELER:

  1)- Tımar sisteminin bozulmasıyla, "Dirlik topraklar" MİRî MUKATAA'ya çevrilerek, yani gelirleri hazineye devredilerek, peşin alınan bir bedel karşılığı üç yıllığına "İltizam"a verilmeye başlandı.

  NOT: Mültezîm denen iltizam sahipleri daha fazla vergi toplamak için halka baskı yapmışlardır. Bu durum "Celali isyanlarına" veya vergisini ödeyemeyen köylünün toprağını terk ederek büyük şehirlere göç etmesine neden olmuştur.

  2)- Devletin artan masraflarının karşılanması için Mukataalar mültezîmlere üç yıllık dönemler için değil, ömür boyu verilmeye başlandı. Bu sisteme MALİKANE USULÜ denilir. (1695'te)

  3)- "Malikane usulüyle" sağlanan gelirlerde yetmeyince, bu defa Mukataaların yıllık kârları paylara ayrılarak satılmaya başladı. Bu usule de ESHAM USULÜ denilmiştir. (1775)

  4)- Tımar ve zeâmet sistemi II.Mahmut zamanında kaldırılarak başta valiler olmak üzere devlet memurları memurları maaşa bağlanmıştır.

  5)- 1854'te "Arazi kanunnamesi" ile MÜLKİYET sistemine geçilerek, uzun süre bir toprağı kullananlar o toprağın sahibi olmuşlardır. (Zilliyet)

  6)- 1858'de çıkarılan bir başka "arazi kanunu" ile tarım ürünlerinden alınan çeşitli vergiler kaldırılarak, tek vergi olarak "AŞAR" vergisi yürürlükte tutuldu.

  AYAN VE EŞRAF: Şehirlerin, köylerin, aşiretlerin ileri gelenlerine "Ayân ve eşraf" denilirdi. Bu kişiler bulundukları yerlerde en etkili ve zengin kişilerdi.  AYAN VE EŞRAFIN GÜÇLENMESİNİN SEBEPLERİ:

  1- Tımar topraklarının mukataaya çevrilmesiyle, bu toprakları iltizama alanlar genellikle "Ayânlar" oldu. Böylelikle Dirlik sahiplerinin haklarına sahip olan âyânlar bulundukları yerleri yönetmeye başladılar.

  2)-Merkez teşkilatını bozulmasıyla "beylerbeyi" veya "sancak beyi" olarak atananlar makamlarına gitmeyerek o eyalet yada sancaktaki âyânı MÜTESELLİM (vekil) olarak görevlendirmiştir. Ayanlar böylelikle devlet gücünün temsilcisi durumuna gelince daha da güçlenmişlerdir.

  NOT: II. Mahmut döneminde âyânlarla padişah arasında SENED-İ İTTİFAK diye bir belge imzalayarak anlaşma yoluna gitmiştir. (1808)

  OSMANLI EKONOMİSİNDE TARIM

  Osmanlı ekonomisinin en önemli sektörü tarımdır. 17. yüzyılın başlarına kadar Osmanlı devleti tarım ürünleri bakımından kendine yeten bir ülkeydi. Ancak, zaman zaman karşılaşılan kuraklık, sel, isyanlar, göçler ve tımar sisteminin bozulması üretim kayıplarına neden olmuştur. Özellikle hububat, bağ-bahçe ziraâti ön plandayken, 18. yüzyıldan itibaren Avrupa'da sanayinin gelişmesi doğrultusunda tütün, pamuk gibi sanayi bitkilerinin üretimi önem kazanmıştır. Ayrıca Avrupa'nın tarım ürünü ihtiyacı artınca Osmanlı Devletinde GEÇİMLİLİK düzeyde üretimden PAZAR EKONOMİSİ'nin ihtiyaçlarını karşılayacak bir üretim düzeyine gelinmiştir.
   
 10. dR.NooB

  dR.NooB rank8

  Kayıt:
  13 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  3.025
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  lise ögrencisi...
  Şehir:
  ora bura şura bide ora

  Arkadaşlar yaa taşınıyoruz internetim yok şuan arkadaşlardan giriyorum.. cok az kaldı yeni eve taşınmamıza bi taşınıyım ,int bağlatıyım , kımseyı slaytsız bırakmıyacağım 8)

  Kusura bakmayın :( elımden geldıgınce gırmeye calısıyorum yıne .
   
 11. addIcFb

  addIcFb Aileden

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.215
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  Okul

  buralar sensın kaldı acleee :twisted: