1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

..:::Lusid Rüyalar:::..


 1. Schweppes

  Schweppes rank8

  Kayıt:
  2 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.993
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  İzmit/Merkez
  "Lusid Rüya"nın temel amacı nedir? Nasıl lüsid rüya görülür?

  [​IMG]

  Lusid rüya; rüya gördüğünün farkında olmak ve rüyaya yön vermektir. Belirli teknikler uygulanarak rüyalardaki deneyimler arttırılabilir. Gerekli çaba gösterildiği takdirde rüyanın içinde rüyada olduğunu fark etme becerisi kazanabiliriz. Aslında rüyalarda yaşadığımız tüm deneyimler rüyaların kendi doğasında olan şeyler. Günümüzde tekrar rüyalara gereken önem verildiği için bunlar ilginç geliyor. Uyanık yaşamın nasıl kendine ait bir enerji, tarzı, uyumu, varsa uykudaki yaşamında kendi ait bir formu var. Her iki yaşam birbiriyle uyum içinde asla ayrı değil.bir paranın iki yüzü gibi…


  Uyku süreci bizim eğlence dünyamız, oyun alanımız diyebiliriz. Bu süreç içinde korku ve endişelerden arınmış sadece olmamız gereken kişi olarak, ben olmanın zevkine varabiliriz. Orada her deneyime ve yolculuğa hazırız. çünkü orada bize bakan, yargılayan gözler yoktur. Sadece biz varız. İçimizdeki neşeli çocuk..

  Burada önemli olan her şeyi görmekten öte gördüğümüz, dilediğimiz şeyin bize ne faydası olduğu. Bunu rahatlamak, keyif almak için yapıyorsak, yaşamımızla ilgili çözümler bulmak, uyanık yaşamda daha başarılı, daha özgüveni yüksek, daha sorumluluk sahibi olmak için uyguluyorsak iyi. Ancak yaşamdan kaçmak, yaşamın sorumluluklarını, insanın kendi olma sorumluluğunu yerine getirmemek teselliyi uykuda aramaksa, buna karşıyım.


  Bazen de kısa bir sürede uygulanan tekniklerle lusid rüya deneyimi yaşanabilir. Buradaki niyet çok önemli. Bunu hangi amaç için yapıyoruz.

  Rüyayı kontrol etmek, rüyanın içinde uyanmak ve onu değiştirmek mümkün olabilir mi?

  [​IMG]

  Kesinlikle istenilen rüyalar görülebilir, ya da sorularımıza rüyalar aracılığıyla cevap alabiliriz. Ama bunları yapmadan da rüyalarımızda özgürüz. Rüyalar bizim içimizdeki bilgeliğe açılan kapılar. Rüyalar bizim ruhumuzun kendine yaptığı yolcukta bu yaşama ışık tutan bize özel olan eşsiz bilgiler içeriyor. Her gece gördüğümüz 5-6 rüya bize bizden haber vermekte. Önemli olan iyi bir rüya hatırlayıcı olmak, rüyalarımızı en iyi şekilde yorumlamak ve onlardaki bilgeliğini hayatımıza taşıyıp hem kendi hayrımıza hem de evrenin hayrına sunabilmek.Rüyanın içinde rüyayı kontrol edebilmek kimi zaman fayda sağlar kimi zaman da zarar. Rüyanızda sizi kovalayan bir köpek görüyorsanız, bu sizi korkutabilir. Bu rüya zaman zaman tekrar ediyorsa bunun bir an önce nedeninin çözülmesi gerekir. Bu durumda en güzel şey rüyanın içinde uyanık olmak ve bunun bir rüya olduğu bilinciyle korktuğu, kaçtığı şeyle yüzleşmek. Böylece kişi kendisiyle ilgili çok önemli bir gerçeği keşfeder ve uyanık yaşamda bu sorunu çözer. Rüyasında bunu farketmesi ve çözmesi sorunu uyanık yaşama taşımamasını sağlayacaktır.

  Lusid rüya deneyimi yaşayan bir kişi, ne zaman rüya gördüğünün farkında olsa hemen uyanacağım deyip gecenin bir yarısı kendini uyandırıyormuş. Bunu yapmasındaki amaç rüyanın devamında üzücü bir şey varsa bununla karşılaşmamak. Belki de kendisi için çok önem taşıyan rüyaları görmezden gelmiş. Bu edindiği davranış sonucunda ise, uykusuz geceler yaşamış ve uyku bozukluğu alışkanlığı edinmiş.

  Lüsid rüyaları nasıl değerlendirebiliriz?


  Birçok insan; “Rüya gördüğümün farkındaydım… rüya boyunca bunun bir rüya olduğunu hissettim” deniliyor. Ben de bu deneyimleri yaşıyorum. .Bu insanların çoğu lusid rüyanın ne olduğunu bilmiyorlar ve özel bir çaba sarf etmedikleri halde bu rüyaları görüyorlar. Bu rüyalar özellikle kişinin ruhsal gelişimi için önem taşıyor. Dolayısıyla rüyayı unutmaması ve rüyanın enerjisini uyanık yaşama taşıması için rüyanın içinde rüyada olduğunu hissediyorlar. Bu rehber rüyaların özelliklerinden biri. İki yıl önce rüyamda evimizin arka caddesinde yürüyordum. Sol tarafta duran bir araba dikkatimi çekti. Bu aynı apartmanda oturduğumuz komşumuzun arabasıydı. Kendi kendime bu arabanın benim rüyamda ne işi var dedim. Bu cümle benim rüyada olduğumu fark etmemi sağladı. Rüyada dikkat çeken arabanın plakasıydı. Sabah işe giderken araç sahiplerinin hiç yapmadıkları bir şeyi yaptıklarını gördüm;.araba tam evin girişine konulmuştu. Rüyamı hatırladım. Plakadaki sayılarla oynadım. Elde ettiğim sonucu takvime işaret koydum. Ve ne oldu biliyor musunuz? o tarihte evlendim!

  Evet burada önemli olan, rüyanın içinde uyanmak mı? Yoksa o mesajın anlamını bulup uyanık yaşamda keyfini çıkarmak mı?

  Rüyalar çoğu zaman uyanık yaşamın yol işaretleridir. Bu mesajlar herkesin yaşam deneyimi için önem taşır. Rüyanın unutulmaması sadece kişinin hayrına değil evrenin de hayrına da önem taşımaktadır.

  Aslında kişinin gerçek hayrı bütün evrenin hayrından ayrı tutulamaz ya!.

  Bildiğim kadarıyla Lusid rüyayla kişisel gelişim sağlanabiliyor. Temel amaç bu diyebilir miyiz?

  [​IMG]

  Gördüğümüz tüm rüyalar kişisel gelişim ve ruhsal arınma sağlıyor. Tabi yetenek geliştirmek, uyanık yaşamda nedenini bulamadığın sorunlara çözüm bulmak, korktuğun şeylerle yüzleşmek, karasız olduğun konularla ilgili cevaplar almak, hayat amacını keşfetmek, sağlık sorunlarına çözüm bulmak mümkün. Uyku ve uyanık yaşam diyorum, çünkü bu ikisi bir bütün. Asla ayrı değiller. Hayatın içinde farkındalık düzeyimiz ne kadar yüksekse rüyalarımızı hatırlamamız yada rüya içinde olduğumuzu fark etmemiz o kadar yüksek oluyor. Yaşamın içinde sevgili dolu, huzurlu, neşeli, yaratıcı, üretkensek, özgüvenimiz yüksek, sorumluklarından kaçmayan bireylersek rüyalarımız o kadar net ve berrak oluyor.

  Bir danışanım çıkacağı konferansı rüyasında birkaç kez gördüğünü, bu deneyimi gerçeğe taşıdığında çok başarılı olduğunu anlatmıştı.

  Lüsid rüyanın olumsuz etkileri olabilir mi? İstenilen birçok şeyi görebilmek mümkünse, bu bir süre sonra "gerçek hayattan" uzaklaşmaya yol açmaz mı? Ya da en azından "lusid rüya" da kişi yarı bilinç halinde olduğu için yorgunluk, aşırı uyuma isteği vb. gibi olumsuzluklara neden olabilir mi?  Lüsid rüyalar dinlendirici, keyifli, farkındalık arttırıcı ve gelişime katkı sağlayan rüyalardır. Uyandığınızda kendinizi yorgun hissetmezsiniz. Gün içinde yaşamdan kopuk, sürekli uyku sürecini düşünüyor ve zorlama bir şeyler yapıyorsanız bu sizi çok daha yorgun kılar.


  Uyku sürecinde yaşadıklarımız, yaşam kalitemizin rüyalara yansımasıdır. Evrensel ilkeler çerçevesinde yaşayan bireylersek gördüğümüz hiçbir rüya rüyada ne yapıyor olursak olalım uyandığımızda bizi rahatsız etmeyecektir. Huzurlu ve rahat uyanırız. Bu tarz rüya çalışmalarını tüm kişisel gelişim çalışmalarında olduğu gibi dengede tutmak, yaşama karşı sorumluluklarımızın önüne geçmesine izin vermemek, abartmamak, akıldan ve mantıktan uzaklaşmamak, bu bilgilerin bizim kişisel gelişimiz için araç olduğunu unutmamak gerekiyor. Yıllardan beri rüya deneyimi yaşayan, bu konuda araştırmalar yapan biri olarak ben en güzel rüyaların kendiliğinden görülenler olduğunu biliyorum.


  Yaşamda çok fazla kontrol duygusunu yaşayan insanlar genelde gergin olurlar. Esnek olup, sürprizlere açık olmanın, resmin parçalarını keyifle yerleştirmenin, bulmaca üzerinde düşünmenin çok daha öğretici olduğunu düşünüyorum.  Lüsid rüyalar doğru bir şekilde değerlendirilirse, hem rüyalardaki farkında lığımız hem de yaşamda fakında lığımız artacaktır. Niyetimizin saflığı ışığında daha çok bilinçli hale gelecek, kendimizi tanıma konusunda önemli adımlar atabiliriz.

  Kayıtlı psikolojik tedavi görenlerin sayısı lusid rüya görenlerin sayısının %26 sı, lusid yüzünden ölenlerin sayısı 600 müş? Bunun doğruluğu olabilir mi? başka bir forumda ise böyle bir şeyin mümkün olamayacağı, en azından ölümün gerçekleşmeyeceği söyleniyordu?


  [​IMG]

  Lüsid rüya yüzünden ölen olduğuna inanmıyorum. Ancak pek çok kişi yanlış rüya inancı nedeniyle, gördükleri rüyalar doğru bir şeklide yorumlanmadığı ve anlaşılmadığı için hasta damgası yiyorlar. bir süre sonra kendilerde hasta olduklarına inanıyorlar. Bu durumda bana gelen birkaç danışanım olmuştu. İlaç kullanıyorlardı. Hem çevreleri hem de başvurdukları kişiler tarafından yanlış anlaşılmış, ilaç tedavisine başlamışlar. Rüyalarını yorumladık, hepsi gerçekten önemli mesajlar taşıyorlardı. Şimdi ilaç tedavisini bıraktılar. Rüyalarından korkmayı değil onları yaşamayı, rüyalarını uyanmaya seçtiler.

  Lüsid rüya konusunda uzman yardımı almak bu konudaki esas önemli nokta olabilir mi?


  Evet, bu gerçekten çok önemli. Kişi kendi rüyalarını yorumlamayı öğrenene kadar ve bu teknikleri uygulamak niyetinde ise bunların adım adım bir uzman tarafından takip edilerek yapılması gerekmektedir. Yani bir nevi “Rüya Koçluğu “şeklinde. Bir süre sonra bu konuda yeterli düzeye ulaştıktan sonra artık kişi kendi rüyalarını rahatça yorumlayacak düzeye gelebilir.


  Merak ettiğim birşeydi rüyaları konturol etmek ve bir iki şey buldum sizinle paylaşmak istedim...
   
 2. Advance

  Advance  

  Kayıt:
  27 Ocak 2008
  Mesajlar:
  11.577
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  48
  Eskiden hep bu türlü rüyalar görür kontrol eder istediğim zaman uyanabilirdim fakat şuanda rüya görmüyorum ( en azından hiçbirini hatırlamıyorum )
   
 3. Brooklyn

  Brooklyn Buralıyım

  Kayıt:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.757
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Talebe
  Kontrol edebilme gibi birşey hatırlamıyorum lakin istediğim zaman uyanabilirdim bende eskiden. Şimdiki rüyalarım çok farklı :twisted: :P
   
 4. ironlance

  ironlance rank8

  Kayıt:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  207
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  hiç unutmam rüyamda fenerbahçenin denizliyi 4-1 yendiğini görmüştüm ve babamada söyledim oda şahittirki fenerbahçe 4-1 kazanmıştı o maçı :)
   
 5. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Aynen öyle.Ancak xXx rüyalar görüyorum arada :mrgreen:
   
 6. XER0

  XER0  

  Kayıt:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.178
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  o tarz rüyaları yönetebilmek lazım :P
   
 7. SilentLord

  SilentLord rank8

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.255
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Tokyo
  Ben görüyorum lusid rüyası x)
  Hemde xXx Olarak Kendim yönetiyorum xD HaHaHaHa :D:D
   
 8. ironEyE

  ironEyE rank8

  Kayıt:
  7 Şubat 2008
  Mesajlar:
  9.667
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Bahçelievler/İstanbul
  Ben rüyaları durdurup kolaylık yönde verebiliyorum.Uyanma yöntemimde şu:
  Rüyanın içinde "bu bir rüyaaa" diye bağırdığımda görüntü bulanıklaşıyo ve uyanıyorum cidden nasıl oluyo bilmiyorum ama. :lol:

  Aahahahaha. :lol: :lol:
   
 9. Schweppes

  Schweppes rank8

  Kayıt:
  2 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.993
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  İzmit/Merkez
  Rüya da uyanmak ayrı yönetmek apayrı bir şey yönetmek gibisi varmı ? :twisted:
   
 10. PHR34|<

  PHR34|< rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2008
  Mesajlar:
  968
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sımdılık Kafasına Gore Takılıyo
  Şehir:
  Avatarımı Çalanın Çocugu Olmasın xD
  Ben Bı Kere Ruya Gordugumun Farkına Varmıstım :D
  Gidip Serserilere Saldırıcaktım Ki :D
  Aklıma Yaa Ben Bu Ruyadan Zamanında Kalkamassam Diye Düşünürkün Uyanmıstım Kıme Anlattıysam Çok Güldü :mrgreen: :mrgreen: