1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Lozan'ın imzalandığı masa Türkiye'ye hediye edildi.


 1. F10diP|

  F10diP| rank8

  Kayıt:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.802
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Koordinatör
  Şehir:
  İnönü
  [​IMG]

  Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırlarının çizildiği Lozan Antlaşması'nın 24 Temmuz 1923'te imzalandığı masa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e teslim edildi.

  İsviçre Konfederasyonu başkanı tarafından hediye edilen masanın depoda saklanmayacağını belirten Gül, en güzel şekilde sergileneceğini kaydetti.

  Türkiye ile İsviçre arasında diplomatik ilişkilerin başlangıcının 80. yıldönümü, Ankara için anlamlı bir sürprize sahne oldu. Türkiye'ye resmî bir ziyarette bulunan İsviçre Konfederasyonu Başkanı Pascal Couchepin, Lozan Antlaşması'nın imzalandığı masayı, beraberinde Türkiye'ye getirerek Cumhurbaşkanı Gül'e sundu. Başkan Couchepin, büyük ve ağır Lozan masasının Türkiye'ye taşınmasında İsviçre ordusunun yardımı olduğunu söyledi ve sahnede cazın en güzel örneklerini sergileyen İsviçre Ordusu Bandosu'nu işaret etti. Konuk başkanın, "Müzik de yapıyorlar. Onlar olmasaydı bu masayı getiremezdik." şeklindeki esprili sözleri salondakileri güldürdü. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine işaret ettiği konuşmasında, "Unutulmaması gereken şey, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna sahne olan bu masa. Bizim için manevi değeri tabii ki büyük. Depoda durmayacak, Türkiye'de en güzel şekilde sergilenecek." dedi. Tarihî masa, Lozan Antlaşması'nın imzalandığı Rumine Sarayı'nın deposunda muhafaza ediliyordu.