1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Lord Of The Rings Online - Codemasters Röportajı


 1. Warrison1

  Warrison1 rank8

  Kayıt:
  6 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.518
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  WebMaster Öğrenci
  Şehir:
  Seoul

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Lord Of The Rings Online Codemasters Röportajı

  [​IMG]

  -LOTRO’nun F2P modellemesi ile ilgili, bu projenin oluşumu gelişimi ve ileriye dönük planlamalar hakkında bilgi verebilir misiniz.


  LOTRO’yu Free to Play (Ücretsiz Oyun) modeline taşıma kararı, oyunun yaşam döngüsündeki doğal bir aşamaydı. Aynı zamanda, 2009 yılında Free to Play seçeneğini benimseyen Dungeons&Dragons Online’ın (DDO) başarısının da bu karar üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz; oyun abonelik ücreti ödemek istemeyen birçok yeni oyuncuya açıldı. Free to Play modeli bizim için o kadar başarılı ki, bunun online oyunların geleceğini temsil ettiğine inanıyoruz. Şimdi Lord of the Rings Online da aynı fırsatı sunuyor; oyunculara kendileri için en uygun şekilde oynama ve ödeme seçeneği veriyor.  Avrupa’daki LOTRO Free to Play’e geçiş, web tabanlı LOTRO Mağazası’nı da beraberinde getiriyor. Bu mağaza bir tarayıcı üzerinden oyuna entegre biçimde çalışıyor, yani oyuncular oyun sırasında istediklerini anında alabiliyorlar.  LOTRO’nun MMO alanında en yüksek puanlamaları ve en iyi değerlendirmeleri kazanmasını sağlayan zorlu öykü, savaş, zanaat ve keşiflerin aynını burada da bulacaksınız. Aynı zamanda, deneyimi daha da iyileştirmek için oyunu rafine etmeye devam ettik. Buradaki en önemli değişiklik, aylık aboneliğe geçiş alternatifinin bulunması.  Gelecek yıl Isengard’a gideceğimiz için çok heyecanlıyız ve bunu yılın sonuna kadar konuşmayı sürdüreceğiz. Orta Dünya’da hala çok büyük alanlar mevcut ve yolculuğu tüm oyuncularımızla beraber Mordor’a taşımak için sabırsızlanıyoruz.


  -LOTRO Türk oyuncularını nasıl görüyorsunuz sizler için Türk oyuncular ve Türkiye MMORPG pazarı ne ifade ediyor?


  Free to Play oyunların Türkiye’de çok popüler olduğunun ve Türk oyuncuların çok hoşuna gittiğinin farkındayız, dolayısıyla buna odaklanıp LOTRO’yu Türk oyun camiasında Free to Play’e geçirerek önemli bir farkındalık yaratmak çok anlamlı.  Oyun, şu anda İngilizce, Fransızca ve Almanca’yı destekliyor – fakat Türkçe gibi ihtiyaç olan yerlerde ilave diller ekleyerek müşteri desteğimizi arttırmayı düşünüyoruz.  Türk oyuncular bizim için çok önemli ve Free to Play modeline geçişin bize daha çok Türk oyuncu kazanma fırsatı sağlayacağını umuyoruz.  - F2p modellemesi ile birlikte oyun içinde mağazada oyunun dengesini bozacak öğe satışları olacak mı? Ücretsiz ile VIP oyuncular arasında uçurum farklar olacak mı?


  Ücretsiz ile VIP oyuncular arasında farklar var. Ücretsiz oyuncular 50. düzeye kadar LOTRO’yu ücretsiz olarak kullanabilir ve oyun sırasında kazanacakları puanları LOTRO Mağazası'nda harcayabilirler. VIP oyuncu olup, her ay LOTRO Mağazası'ndan 500 Puan kazanmak gibi özel avantajlardan yararlanmak için aylık bir abonelik bedeli ödemeniz gerekiyor.  VIP oyuncuların yararlandığı avantajlar hakkında bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.codemasters.com/lotro/freetoplay/info/. Mağaza normalde oyun sırasında kazanabileceğiniz ürünleri sunmanın alternatif bir yolu olarak tasarlandı. Oyunun hassas dengesini ya da ekonomisini Mağaza’da ürünler satarak bozmamak ve oyunu oyuncular için keyifsiz bir hale getirmemek konusunda çok dikkatli davrandık.


  - F2P olduğunda oyuna ilginin artacağı kesin. Oyun beklenen ilgiyi gördü mü, aşağıda mı kaldı yoksa daha mı fazla ilgi görüyor?


  LOTRO’nun F2P’e geçişi büyük bir heyecan yarattı ve Free to Play’in yarattığı bu ilgi ve heyecandan son derece memnunuz.

  - Oyunun tamamlanması 2012 olarak ön görülüyor fakat bu hızda ilerlenirse bu olmayacak gibi. Daha sık ek paketler çıkarmayı düşünüyor musunuz, yoksa senede bir ek paket politikasına devam edilecek mi? Oyunun bitmesi taraftarı değilim ama yüzüğü ne zaman mordora atacağız?

  Cilt III, Kitap 2 yine ücretsiz seçeneğiyle olacak ve beraberinde harikulade bir içerik getirecek. Evendim’in güneyinde bulunan yeni Enedwaith bölgesi, yaklaşık 100 macera barındıran 63-65. düzey olacak. Maksimum düzeyde (level cap) oyunu desteklemek üzere bir dizi popüler öğemiz de var ve bunlara Orta Dünya’nın her yerinden World Join paneli ile ulaşabilirsiniz. Son olarak, İnsan ve Hobbit deneyimlerinin revizyonu bu ırklardan yeni oyuncular için bir dizi geliştirilmiş deneyim sağlayacak.  Sözgelimi yüzüğü Mordor’un ateşlerine attığımızda neler olacağını bekleyin ve görün... ama her durumda, oyun kesinlikle bu sene sona ermeyecek.


  - Radiance sistemi çok iddialı bir şekilde girdi oyuna ve oyunun sonuna kadar radiance sistemini kullanacağız denmesine rağmen şu aralar kaldırılması gündemde. Radiance kaldırılacak mı yoksa kısıtlanacak mı, kullanılmaya devam mı edilecek, son durum nedir ?


  Oyuncularımızdan gelen geribildirimleri dikkate alıyoruz; Radiance kaldırılacak.

  - Bir sonraki ücretli ek paket ne zaman çıkacak. Bir sonrakine isengard diye düşünürken "batıya gideceğiz" açıklaması kafa karıştırdı çünkü. Harita ne tarafa yönelecek?


  Isengard’a doğru gideceğimiz için çok heyecanlıyız ve bu yılın sonlarına doğru bu konuda daha çok konuşacağız. Orta Dünya’da hala keşfedilmemiş çok büyük alanlar var ve yolculuğu tüm oyuncularımızla beraber Mordor’a taşımak için sabırsızlanıyoruz.  - Şuan Oyun Oynayan Türk Oyuncularımızın en çok şikayet ettikleri kısım Oyun içi sorunlarda GM’lere atılan ticket’lara en geç 3 dakika içinde cevap verilmesi ve sorunun çözülmesi konusunda teşekkür eden oyuncular. Oyun dışı teknik konulardaki bilgi maillerine cevap verilmediği veya 3 gün içinde dönüldüğü konusunda çok yoğun bir şikayet var Ciddi şekilde müşteri desteği eksik. Bunun iyileştirilmesi için çalışmalar yapılacak mı?


  Oyuncuların kullandıkları PC platformlarının ve internet bağlantılarının çeşitliğinden ötürü, teknik destek meseleleri incelemek ve çözmek, oyun içi destek sağlamaktan genellikle çok daha zor oluyor. Bu sorunları mümkün olduğunca kısa sürede çözmek için elimizden geleni yapıyoruz fakat, maalesef her zaman kısa sürede çözüm bulamıyoruz.

  - Rune keeper, warden, defiler oyuna hep sonradan eklendi. Oyuna ileride başka sınıflar eklenmesi düşünülüyor mu?


  Şu anda yeni sınıflar ekleme planımız yok. Ancak, Rune-Keeper, Warden ve Defiler’ın tanıtımında gördüğünüz üzere, bu yapabileceğimiz ve üzerinde konuştuğumuz bir şey. Kim bilir, belki bir gün:wink1:


  - Rohan ile birlikte "at üstünde savaş" gelmesi çok isteniyor. Bu konuya nasıl bakıyorlar, at üstünde savaş ileride gelecek mi?


  Orta Dünya’daki seyahatlerimiz bizi gelecek yıl Isengard’a götürecek, ardından Rohan’a gideceğimiz için çok heyecanlıyız. Tabii ki, Rohan’dan bahsederken, konuşmalarımız atlar üzerinde yoğunlaşıyor. Oyuncuları Rohan’ın Atlı Lordları'nın dünyasının derinliklerine çekmeyi gerçekten çok istediğimiz için, at üstünde savaşı aktif şekilde inceliyoruz.  -Günümüzde bir çok konsol oyunları dahi MMO yapısına geçmeye başladı, sürekli yeni oyunlar çıkıyor ve buna bağlı olarak yeni MMO türleri de oluşmakta, firmalar yeni hikayeler ve yeni arayüzler arayışında, sizce bundan birkaç yıl sonra MMORPG oyun Dünyasında nerde olacak?


  Artık MMORPG açısından düşünmüyoruz. Sürekli eğlenceyi düşünüyoruz. MMORPG oyunların farklı biçimde, farklı iş modelleriyle ve farklı tarzlarla geliştiğine dair birçok örnek zaten mevcut.  Bunun sınırı yok fakat ben oyun eğlencesinin gelişmeye devam edeceğine ve daha çok oyuncu işbirliği ve rekabeti yaratacağına inanıyorum.


  [​IMG]


   
 2. YuGoWorld

  YuGoWorld rank8

  Kayıt:
  23 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  450
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16

  Teşekkürler . :)
   
 3. Warrison1

  Warrison1 rank8

  Kayıt:
  6 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.518
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  WebMaster Öğrenci
  Şehir:
  Seoul

  Okuduğun İçin Ben Teşekkür Ederim :muck:
   
 4. YuGoWorld

  YuGoWorld rank8

  Kayıt:
  23 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  450
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16

  Rica ederim. Oyunun biticeğini öğrendiğim kötü oldu ama :mrgreen: .
  Neyse 2 sene var daha :beer: .
   
 5. Warrison1

  Warrison1 rank8

  Kayıt:
  6 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.518
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  WebMaster Öğrenci
  Şehir:
  Seoul

  :lol:
   
 6. brkcbbr

  brkcbbr rank8

  Kayıt:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  261
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Sağol..