1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Lonesome George hala yalnız


 1. Macro

  Macro olduser

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.179
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Barmen, Grafik Tasarımcı, Web Tasarımcı, Yazar, Şa
  Şehir:
  Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde

  Bazılarınız Yalnız George`un (Lonesome George) hikayesini az çok biliyordur bir zamanlar ondan bahsetmiştim. Dev Galapagos kaplumbağası Harriet`in ve dev Aldabran kaplumbağası Adwaita`nın ölmesinden sonra meşhur olmuş dev kaplumbağa üçlemesinden geriye bir tek o kaldı. Tabi Yalnız George diğerlerine göre oldukça genç. O daha 80-90 yaşlarında. Fakat ona Yalnız diye isim takılmasının sebebi bu yukarda yazılanlar değildir.

  [​IMG]

  Saddleback yani ortası basık kabuk yapısına sahip Lonesome George ; Yalnız George​


  Galapagos takım adalarında zamanında 14 farklı kaplumbağa alt türünün yaşamış olduğu tespit edilmiş. Bunlar kabuk biçimleri ve değişik kabuk renkleriyle görsel olarakta kolayca birbirlerinden ayırt edilebilen alt türler. Bu 14 ayrı alt türden bugün en büyük ada olan Iseballa`nın değişik bölgelerinde 5 diğer adalar da ise 6 olmak üzere sadece 11 alt tür kalmıştır. Bazı adalardaki kolayca ulaşılabilen 3 alt tür ise aç gemiciler tarafından yenmek üzere yüzyıl boyunca toplandıkları için tamamen yok olmuştur. Bugün onların bir zamanlar var olduğunu ancak adalarda bulunan kemik örnekleriyle tespit edebiliyoruz. Günümüze ulaşabilen 11 alt türden biri olan Pinta (Abingdon) adasına ait kaplumbağadan ise (Geochelone nigra abingdoni) sadece 1 erkek kaplumbağa kalmıştır. Lonesome George yani yalnız George.


  Kendi alt türünden bir dişi olmadığı için Yalnız George`un soyu da bir zaman sonra tükenecektir.


  Yalnız George` un yaşam hikayesinin ilk kısımlarını bilemiyoruz. Bilinen hikayesi ise bulunduğu Pinta adasına 1950 li yıllarda salınan keçilerle başlıyor. Ama bu hikayeye başlamadan daha önce Pinta adasının yakın tarihine kısaca bir bakmak lazım. 1906 yılında California Academy of Science üyelerinin adaya bir ziyareti var. Bu ziyaret esnasında Pinta adasında sadece 3 erkek kaplumbağa bulunmuş ve hemen alınmış. Başka bir kaplumbağa bulamayan üyeler adayı bu açıdan boş ilan etmişler ve öyle kabul edilmiş. Bu adadan alınan o 3 erkek kaplumbağanın sonraki hikayesini bilemiyorum.


  Bizim hikaye yaklaşık 50 yıl sonra başlıyor. Balıkçılıkla geçinen bir adam sürekli yanında yiyecek taşımaktansa ilerki yıllarda gerekli olduğu zaman avlanmak üzere ıssız kabul edilen Pinta adasına bir miktar keçi salmış. Bu galapagos adalarına keçi salmak moda herhalde , adaların bilinen tarihi boyunca önüne gelen adalara birşeyler salmış durmuş çünkü. 1813 yılında da Santiago adasına salınan keçiler var mesela. Bugün , o zamanlarda salınan ve düşmanları olmadığı için sayıları 100 binleri bulan bu keçileri yok etmek için büyük mücadele veriliyor.


  Konuya geri dönersek Pinta adasına salınan keçiler de diğerleri gibi kısa sürede büyük sürülere dönüyor ve adanın bitki örtüsünü tahrip etmeye başlıyorlar. 1960 lı yılların ortalarında adaları korumak üzere kurulan vakıf ancak 1971 yılında Pinta adasına el atabiliyor. Bu tarihte adanın hakimi keçilerdir. Görevliler adanın orjinal haline dönüştürülmesi için istilacı keçilerin imha edilmesi gerektiğine karar veriyor ve çalışmalar başlatılıyor. İşte bu esnada bir mucize oluyor. Artık kalmadığı soyunun tükendiği sanılan Pinta kaplumbağalarından bir erkek kaplumbağa şans eseri bulunuyor. Büyük ihtimal 1906 yılında toplanan 3 kaplumbağanın son kalan kardeşidir.


  Bu tek kaplumbağa derhal adadan alınarak özel bir koruma alanına yerleştiriliyor. Bizim Lonesome George`un hikayesi işte böylece başlıyor. Ada da yıllar boyunca umutla yapılan tüm araştırmalara ramen başka bir kaplumbağa bulunamamıştır. Lonesome George` un soyunun devam etmesi için aynı alt türden bir dişi bulunamayınca DNA testleri ile ona en yakın alt türden Isabella adası Volf volkanı kaplumbağalarından (Geochelone nigra becki) 2 dişi kaplumbağa yaşadığı yere salınmış. 30 yıldır süren bekleyiş ve umutlara ramen Lonesome George bir türlü bu 2 dişi kaplumbağadan baba olamadı.


  Derken 2008 yılı temmuz ayında bir anda heyecan başladı çünkü 11 temmuz da Lonesome George` un koruma bölgesinde bir yuvada 5 i sağlam 4 ü tamamen kırık 9 yumurta bulundu ve kuluçka makinesine alındı. Sonra ağustos ayında başka bir yuvada bu sefer 8 sağlam yumurta daha bulunarak gene kuluçkaya alındı. 13 sağlam yumurta ile başlayan 120 -130 gün sürmesi beklenen bu heyecan ve umutların sonu malesef geçtiğimiz aralık 2008 de hüsranla bitti. Çünkü yumurtalar kuluçka dönemi içerisinde bozuldu ve sonrasında yapılan araştırmalarda zaten yumurtaların döllenmemiş olduğu anlaşıldı.


  Lonesome George baba olmayı beceremedi , o hala yalnız George...

  Bu yazıyı bizimle paylaştıkları için http://www.hepsievcil.com 'a çok teşekkürler
   
 2. Anthem

  Anthem rank8

  Kayıt:
  28 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.591
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Yazık ya ama çok yaşlıymış.. :cry:
   
 3. CaRTMaNN

  CaRTMaNN olduser

  Kayıt:
  19 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.387
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  amele

  Net geo wild'da bunun belgeselini izlemiştim farklı cinsten bir kaplumbağayla çiftleştiriceklerdi reklam girdi değiştirdim sonra ne oldu bilmiorm :)
   
 4. ChrsNYC

  ChrsNYC rank8

  Kayıt:
  23 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.752
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  umdan sana ne :D

  etinden sütünden vs. faydalanılsaydı şimdiye çözümünü çoktan bulmuşlardı:D
  bu tür canlılar ne yazıkki bu yaşında hayvanat bahçesine turist çekmekten başka bir işe yaramaz..