1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Lite-On'dan 24X hızında DVD yazıcılar!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Lite-On'dan 24X hızında DVD yazıcılar!

  DVD yazıcıların çok hızlı şekilde ilerleyen yazma hızları 20X düzeyinde durmuştu. Arada gelen 22X yazıcılar, yazma hızını çok fazla ilerletmediler. Çoğu uzman 22X değerini DVD yazmada son nokta olarak görürken, NEC ve Lite-On, çizgiyi 24X düzeyine çıkartmayı başarmış durumdalar.

  Bu başarının arkasında, NEC'in yeni geliştirdiği SoC (System-on-a-Chip) yongaları geliyor. NEC, bu yongalarda bir DVD yazıcının gerektirdiği tüm işlevselliği tek yongaya indirmiş durumda. SCOMBO 8 adı verilen yonga, sürücü kontrol devrelerini, belleği ve flash belleği tek yongada taşıyor. Yonganın marifetleri arasında 24X yazma hızını sağlamak kadar, 8X yazma sırasında kullanılan gücü yarı yarıya azalatıp, 0.8 Watt düzeyine indirmek de var. NEC, yeni yonganın bir optik sürücü içindeki parça miktarını %20 ile %30 arasında azalttığını ve 100 taneden az parça kullanılarak optik sürücü üretilmesine olanak sağlayacağını belirtmiş.

  NEC'in bu devrimci yongasını ilk kullanan üreticiyse Lite-On. NEC ile aynı zamanda basın duyurusu yapan firma, 24X yazma özellikli 3 DVD yazıcı duyurmuş. Bunlardan iHAS324 modeli 24X hızında ve SATA arabirimli, ek bir özelliği olmayan bir DVD yazıcı. Aynı yazıcının LightScribe destekli ve paralel ATA arabirimli olanı iHAP424 model numarasıyla piyasaya sürülecek. Duyurulan 3 sürücüden en ilginci olan iHAS624 ise SATA arabirimi kullanıyor ve LightScribe dışında, LabelTag isimli bir sistem daha içeriyor. LabelTag, yıllar önce Yamaha'nın kullandığı sisteme benzer bir şekilde, diskin yazılabilir kısmına yazı ve imaj basabilen bir teknoloji. Bu sürücünün Mayıs ayında piyasaya gireceği belirtilmiş.

  [​IMG]