Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Edirne'de liseli öğrenciler , soğuk geçen kış döneminde batarya ile çalışarak insanları sıcak tutacak mont üretti.

Edirne Bilişim Günleri etkinlikleri kapsamında teknik ve meslek liselerinde okuyan öğrenciler hünerlerini sergiledi.

Öğrenciler, tarihi Devecihan Kervansarayı'nda hocalarının yardımıyla yaptıkları icatları ziyaretçilere anlatıyor. Bu kapsamda Edirne Kız Meslek Lisesi öğrencilerinden Çağla Büyükerman ve Merve Elmas, soğuk geçen şehrin kış dönemi için üşütmeyen mont üretti.

Çalışma için önce plan ve projesini hazırlayan öğrenciler, su geçirmeyen bir kumaş içerisine krom-nikel teller yerleştirdi. Montun ısıtılması için ceplere iki adet batarya yerleştirildi. Aşırı soğukların olduğu dönemde bataryanın düğmesine basılarak montun ısıtılması sağlanıyor. İki kızın yaptığı mont, mevcut bataryalarla şu anda iki saat ısıtılabiliyor.

Kız öğrenciler, bundan sonraki dönemde mont üzerinde çalışmalarını sürdürerek geliştirmek istiyor. Edirne Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden Aykut Şen ve Gürkan Gürsel ise öğretmenlerinin yardımlarıyla robot güreşçiler üretti.

Türk Sumo ve Koca Yusuf adını verdikleri robot pehlivanları, oluşturdukları platformda güreştiren öğrenciler, projeleriyle Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin düzenleyeceği robot günlerine katılmayı planlıyor.


 
Yukarı Alt