Galatasaray'ın Brezilyalı yıldızı Cassio Lincoln, Türk Milli Takımı'nda oynamak için resmi bir teklif gelmediğini belirterek "Gelirse benim için gurur olur" dedi.

Gelişinde düzenlediği basın toplantısının ardından 4 ay sonra kendi isteği ile Florya Metin Oktay Tesisleri Turgay Vardar Basın Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Lincoln, sözlerine "Şunu bilmenizi istiyorum, bu basın toplantısını kendim istedim. 4 aydır buradayım, bu yaşadığım mutlulukları ve tatmini sizlerle paylaşmak istedim. 4 ay boyunca yeni bir transferin hiç konuşmaması sizler için de zor olmuştur. Gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederim. Dil zorluğu ve yönetimin konuşmak için zaman gerektiğini düşünmesi, bu kopukluğa neden oldu" diye başladı.

Lincoln, Türkiye'ye gelir gelmez bu kadar kısa sürede uyum göstereceğine kendisinin dahi inanmadığını dile getirerek, "Sosyal hayata ve takımıma bu kadar kısa sürede adapte olacağımı düşünmüyordum. Kısa sürede kendimi evimde gibi hissettim. Yalnız bu adaptasyonda da birçok insanın büyük katkısı oldu, geldiğim günden bu yana herkes bana yardımcı oldu. Sahaya bakım yapan insandan başkanımıza kadar herkes beni sevdiğini hissettirdi. Lokantadaki insandan en üst seviyeye kadar herkes bana yardımcı oldu. Herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

4 AYDAKİ TEK OLUMSUZ OLAY...
Beşiktaş maçı öncesindeki kampta yaşadığı olayın, Türkiye'de yaşadığı tek olumsuz şey olduğunu dile getiren Cassio Lincoln, "Tabi ki yaşamayı istemezdim, ama insan hep istediği gibi şeyler yaşayamaz" ifadesini kullandı.

"Bu olayda evet hatalıyım" diyen Brezilyalı futbolcu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kulübün kuralları vardır, tüzüğü vardır, ben bunlara uymadım. O gece beni ziyaret eden kişiler dostlarımdır ve ailem gibidirler. Kendileri buraya beni maç için moral verip yüreklendirmeye gelen insanlardır. Hata yaptığınız zaman özür dilemeniz gerekir. Ben maç toplantısında onları bu maçta yalnız bıraktığım için arkadaşlarımdan özür diledim. Hepsi destek verdiler. Hocam ile konuştum, karara saygı duymakla beraber katılmadığımı da kendisine söyledim."

Lincoln, olaya çok üzüldüğünü ve bunu saklamakta sakınca görmediğini belirterek, "Üzülmedim desem yalan olur. O gece şok olmuştum ve üzülmüştüm, sabaha kadar uyumadım. Bu kadar ağır bir karar beklemiyordum. Sonuçta bir karar alınmıştır ve bize uymak gerekir. İnsanlar konuşmaya başladı ve olay uzadı. Ben ve diğer oyuncular buraya bir hoca için oynamaya gelmedik, hocalar da bizim için gelmedi. Burada herkes Galatasaray'a hizmet için gelmiştir. Bu gerçek dahilinde ben bunu kabullendim" şeklinde konuştu.

Beşiktaş maçının ertesi günü hocasıyla toplantı yaptığını ve o kararın üzüntüsünü onunla paylaştığını dile getiren Brezilyalı futbolcu, şunları kaydetti: "Saygı gösterdiğimi ve katılmadığımı söyledim. Kendisi bana, 'Bundan sonra nasıl olacak?' diye sordu. Ben de 'buraya geldiğim ilk günden itibaren çok mutlu oldum, 10 yıllık profesyonelim ve takımım için elimden gelen her şeyi yaparım' dedim. Orada biraz buzlar eridi, FC Sion maçında 20 bin kişi benim adımı bağırınca yine mutlu oldum, buna inanamadım. Taraftar o morali verince, yüzde yüz her şeyi unuttum diyemem. O gün moralim yüzde 80 düzeldi. İyi oynadığım o maçı taraftarın sayesinde çıkarttım. Bu nedenle kendilerine çok teşekkür ederim."

FUTBOLU 4 YIL SONRA BIRAKIYOR
Lincoln, bu konunun artık kapandığını da dile getirerek, "Galatasaray ile 4 yıllık mukavelem var. Bu 4 yıl sonrasında futbola devam etmeyi düşünmüyorum. Galatasaray futbolu bıraktığım yer olacak" dedi.

Lincon, şöyle devam etti: "Doğrusunu söylemek gerekirse 32 yaşında futbolu bırakmayı düşündüğümü söylediğim herkes bana 'Erken' diyor. Hayatını ince programlayan bir kişiliğim, ancak geleceği bir tek Tanrı bilir. Şu anda yaptığım program bu. 32 yaşına gelince tabii ki kararımı gözden geçiririm. Öncelikle burada geçireceğim 4 yıla konsantre olacağım.

"OYNAMAK DEĞİL, İSMİMİ DEĞİŞTİRMEK ZOR OLUR"
Şu anda kendisine Türk Milli Takımı'nda oynamak için resmi bir teklif gelmediğini dile getiren Cassio Lincoln, böyle bir şey olması halinde ciddi şekilde düşüneceğini söyledi.

Konuyu kendisinin de gazetelerden takip ettiğini anlatan Lincoln, "Resmi bir teklif gelmedi, ama gelirse benim için gurur olur. İyi bir futbolcusunuz ki bu teklif geliyor. Tabii ki düşünürüm, yakınlarımla, ailemle, yöneticilerimle ve arkadaşlarımla ciddi bir şekilde konuşurum" derken, gülerek "İşin zor kısmı Türk milli takımında oynamak olmaz, sadece ismimi değiştirmek olur" diyerek de espri yaptı.

TARAFTARA ÖVGÜ
Şu ana kadar Avrupa ve Brezilya'da büyük taraftarı olan kulüplerde oynadığını anlatan Lincoln, ama şimdiye kadar Galatasaray'da gördüğü seyirci desteğini ve taraftarı hiçbir yerde görmediğini vurguladı.

Brezilyalı oyuncu, ligde şu ana kadar oynadıkları seyircisiz maçlarda iyi oyunlar ortaya koyduklarını belirterek, "UEFA Kupası'nda seyircili maçları gördüğümde, taraftarların desteğinin eksikliğini anlıyorum. O desteği gördünüz mü taraftarın eksikliğini hissediyorsunuz. Daha önce hiç taraftarsız maç oynamamıştım" ifadesini kullandı.
Lincoln21.jpg

"TANRI BENİ OLMAM GEREKTİĞİ YERE GÖNDERDİ"
Lincoln, Türkiye'ye gelişinde taraftarların kendisine gösterdiği ilgiyi "Çılgınlık" olarak değerlendirdi.

Brezilya'dan Türkiye'ye gelirken Almanya'da aktarma yaparken menajerine "İstanbul'da beni karşılayacak biri olacak mı?" diye sorduğunu anlatan Cassio Lincoln, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bana, gülerek 'Herhalde birisi karşılar" dedi. Beni karşılayanları görünce yaşananlar çılgınlıktı. Sanıyorum ki Tanrı olmam gereken yere beni gönderdi. Başlangıç o kadar pozitifti ki, bunun için herkese teşekkür ediyorum. Burada çok mutlu 4 ay yaşadım. Geldiğimden beri iyi futbol oynamam için gerekli ortam sağlandı. Ailem, dostlarım yanımdalar. Yapmam gereken işleri üstlenmiş bir ekip var. Ben sadece futbolu düşünüyorum. Kulüp her konuda bana yardım ediyor."

"BAŞKA OYUNCULARLA KARŞILAŞTIRILMAKTAN HOŞLANMIYORUM"
Lincoln, basın toplantısında Hagi ve Fenerbahçeli Alex ile karşılaştırılmasıyla ilgili soruları da yanıtladı.

Kariyerinde her gittiği takımda kendisinden önceki oyuncularla karşılaştırıldığını dile getiren Cassio Lincoln, "Bu herhalde benim kaderim. Bütün kaliteli oyunculara saygı duymak zorundayım. Hagi'nin burada yaşadığı tarihi başka bir oyuncu yapamaz. Bizim oralarda bir laf vardır. Kanımın son damlasına kadar Galatasaray için elimden gelen her şeyi yapacağım, ama Hagi ile karşılaştırmayı doğru bulmuyorum. Geldiğim günden beri kendisiyle ilgili o kadar iyi şeyler anlatıldı ki, tanışma isteğim doğdu. Belki Hagi ile birlikte röportaj yaparız" diye konuştu.

Ünlü oyuncu, Alex'i çok iyi tanıdığını de belirterek, şunları söyledi: "Karşılaştırılmalardan hoşlanmıyorum, hiçbir oyuncu başka bir oyuncu ile karşılaştırılmaktan hoşlanmaz. Alex çok iyi tanıdığım bir oyuncu, kendisiyle ümit milli takımda birlikte oynadık. Alex, Fenerbahçe'nin kontratlı oyuncusudur, o elinden gelenin en iyisini Fenerbahçe, ben de elimden gelenin en iyisini Galatasaray için yapacağım. Biz dostuz, olayı bu şekilde düşünmeliyiz."

"UEFA KUPASI'NDA KOLAY BİR GRUPTA DEĞİLİZ"
UEFA Kupası'nda sanıldığı kadar kolay bir grupta yer almadıklarını anlatan Cassio Lincoln, herkesin Galatasaray gibi büyük bir takıma karşı elinden gelenin en iyisini yapacağını vurguladı.

Bu sene içinde Avrupa'da aldıkları sonuçları unutmak zorunda olduklarını kaydeden Lincoln, önce gruptan çıkmaya konsantre olup, daha sonra adım adım maçları düşünmek zorunda olduklarını söyledi.

Lincoln, 2000 senesinde UEFA kupasını kazanan takımı çok iyi tanıdığını söyleyemeyeceğini ifade ederek, "Zaten o takımın birkaç senedir beraber oynadığı duyumunu aldım. Böyle olunca verim daha çok yükseliyor. Biz ise 3 aydır beraberiz, ama bu da bir mazeret olamaz" dedi.

Bir soru üzerine Lincoln, Türkiye Ligi'nin vasat olduğu görüşüne katılmadığını belirterek, "Almanya liginin tarihindeki kadar Türkiye'den de önemli futbolcular geçti. Türkiye Ligi, Bundesliga kadar organize olmuş bir durumda" şeklinde konuştu.

"HAKEMLER İYİ"
Daha önce oynadığı liglerde bu kadar sertliğe maruz kalmadığını savunan Lincoln, "Oralarda birebir markaj altında oynamıyordum" ifadesini kullandı.

Brezilyalı oyuncu, şöyle konuştu: "Tabii ki Galatasaray için ne ifade ettiğimi biliyorum, bunu rakip takımlar da biliyor. Böyle bir markaj altında oynamayı normal karşılıyorum. Bugüne kadar maçlarımızı yöneten hakemlerin hepsine teşekkür ediyorum, iyi yönettiler. Bana yapılan sertlik artıyor. Bundan sonra da iyi yönetirlerse sorun olacağını sanmıyorum."

"TERÖR ÜZÜCÜ"
Gazeteleri takip edemediği için terör olaylarından anında haberinin olmadığını söyleyen Lincoln, annesinin Brezilya'dan telefonla arayarak kendisini bilgilendirdiğini kaydetti.

"Annem korkmuş, ve üzülmüştü" diyen Cassio Lincoln, "Ben de çok üzüldüğümü söylemek istiyorum. Bu kadar güzel bir ülkede böyle şeylerin yaşanması çok üzücü. Bu hafta maçımıza bir pankartla çıkacağız. Milli takımdan dönen arkadaşlarla bir araya gelip bu konuda ne yapacağımızı kararlaştıracağız" ifadesini kullandı.

"BENİM İÇİN KULÜP TAKIMI ÖNEMLİDİR"
Lincoln, Brezilya (A) Milli Takımı'nda hiç oynamadığını ve neden çağrılmadığını da anlayamadığını söyledi.

Genç milli takımların hepsinde oynadığını, bir kez de (A) Milli takım kampına çağrıldığını, ancak oynamadığını anlatan Brezilyalı oyuncu, şöyle devam etti: "Bir milli takıma davet edilmek çok önemli, yapmış olduğunuz işin beğeni topladığını gösterir, ama çağrılmadığım zaman uykularım da kaçmıyor. Benim için öncelikle kulüp takımı önemlidir. Para kazandığım kulüpte ne yaptığımı önemsiyorum, sonrası zaten gelir. Düşündüğümde ben de niye çağrılmadığıma anlam veremiyorum. 22 yaşımdan beri sürekli ilk 11 oyuncusu olarak kariyerimi sürdürdüm. 2005 senesinde ligde en iyi oyuncular arasında oldum, neden çağrılmadığımı bilmiyorum, ama böylece kulüpteki futboluma daha iyi konsantre oldum."

Cassio Lincoln, İstanbul'daki diğer takımlarda oynayan Brezilyalı futbolcuların adaptasyon süresine katkısıyla ilgili soru üzerine de "Aynı takımda oynayan Brezilyalı oyuncular her zaman birlikte olacaktır. Sonuçta yurt dışında Brezilyalı futbolcular olarak kontağınız olur. Öncelikle Alex ile kontağımız oldu, sonra Nobre ve Ricardinho aradı, ama şu anda hep beraber miyiz, hayır. Adaptasyon sürecime yardımcı olmadılar. Zaten şu anda yeni yeni alışıyorum" diye yanıt verdi.
O_d3ae5354d764494ce3c65afcb9659da4.jpg

Yukarı Alt