1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Liderler Facebook Tutkunu


 1. Original Man

  Original Man rank8

  Kayıt:
  29 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  465
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  7/24 Müzik
  Liderler Facebook Tutkunu

  Obama'dan Sonra, Facebook Gibi Sosyal Ağ Oluşturma Sitelerini Ortadoğu Ülkeleri Liderlerinin de Tercih Etmeye Başladığı Gözleniyor.

  ABD Başkanı Barack Obama'nın Seçim kampanyası sırasında genç nüfusa daha rahat ulaşabilmek amacıyla kullandığı Facebook gibi sosyal ağ oluşturma sitelerini Ortadoğu ülkeleri liderlerinin de tercih etmeye başladığı gözleniyor.

  Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nin ticari merkezi Dubai Prensi Muhammed Bin Raşid El Maktum'un yaklaşık 2 ay önce açtığı Facebook sayfasını 75 binden fazla üyenin takip ettiği bildirildi. Prens Muhammed ilk defa 8 Temmuz'da özel kullanıcı olarak Facebook'a katıldı fakat yoğun "arkadaş isteği" üzerine halka açık sayfaya geçti. Site kurallarına göre özel kullanıcıların en fazla 5 bin arkadaşı olabilirken halka açık sayfalara geçenler için arkadaş eklemede bir kısıtlama bulunmuyor.

  Prens Muhammed ayrıca bu sayfa aracılığıyla halkı doğrudan ilgilendiren konularda kamuoyunun fikrini alıyor. Örnek olarak Prens Muhammed, okulların Ramazan Bayramı sonrasında açılmasıyla ilgili halkın düşüncelerini istemiş ve hükümetin açılışı erteleme kararında siteye gönderilen yorumların etkili olduğu ifade edilmişti.

  Dubai prensinin Facebook'un yanısıra Twitter'da da halkı bilgilendirme amaçlı bir sayfası var.

  AMAÇ HALKA DAHA YAKIN OLABİLMEK

  Uzmanlar, bu tür sitelerin liderlerin halka daha yakın olması ve faaliyetlerinden toplumu haberdar edebilmeleri için en iyi yöntemlerden birisi olduğunu vurguluyor. Yetkililere göre özellikle Seçim zamanlarında adayların yeni teknolojiyi kullanarak genç nüfusa daha rahat ve onların dilinden anlayacağı şekilde ulaşabileceğini ve oy sayısını artırabileceğini ifade ediyor.

  Bölgede Facebook'ta en popüler siyasetçinin İranlı muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi'nin olduğu ve 115 binin üzerinde hayranı bulunduğu belirtildi. Musevi'nin rakibi İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ise 10 binin altında hayranı var. Bölge liderlerinden bir başka Facebook yıldızı ise Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah. Facebook'ta Nasrullah adına açılmış 20'nin üzerinde forum bulunuyor ve kullanıcılar liderle ilgili düşüncelerini bu forumlara ekleyebiliyor.

  Facebook'ta popüleritesi en düşük siyasetçi ise 54 hayranı ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek.

  Buna karşılık ABD başkanı Barack Obama'nın Facebook'ta 6.5 milyon hayranı var.

  Haber Kaynağı