1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Leopard, Vista’yı parçalar mı?


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  [​IMG]
  Zaman Makinasına adım atın
  Leopard ile ilgili haberleri takip eden kullanıcılarımız bilirler, Apple “Zaman Makinası” adı verdiği çok şık bir yedekleme sistemi geliştirdi. Bilgisayarına taktığınız her sabit disk için özel yedekleme ayarları tanımlayabiliyorsunuz. Ayrıca otomatik alınmış tüm yedekleri üç boyutlu şık bir arayüz üzerinden tarayabilirsiniz.

  [​IMG]
  Gölge Kopyalar
  Microsoft’un önde olduğu anlardan birisi gölge kopyalar. Bu özellik sayesinde Vista dökümanlarınız her değiştirildiğinde bir gölge kopyasını çıkartır ve yanlışlıkla silinme veya değişitirilme durumlarında eski haline ulaşmanız için sağ tıklamanız yeter. Ne yazık ki Microsoft bu özelliği sadece Ultimate, Business ve Enterprise Vista dağıtımlarına koyduğu için çoğu kullanıcı bu özellikten habersiz. Ayrıca sistemin arayüzü kesinlikle Zaman Makinası kadar çekici değil.

  [​IMG]
  Safari ve Web Küpürleri
  Safari 3 bir süredir halka açık beta sürümündeydi. Leopard ile birlikte Safari’ye ilginç özellikler eklenmiş. Bir web sayfasında belirli bir alan ilginizi mi çekiyor? Makas ikonuna tıkladıktan sonra istediğiniz alanı kutu içine alın, Leopard onu otomatikman OS X dashboard’a yollasın. Siz de istediğiniz zaman güncelleme var mı diye kontrol edin.

  [​IMG]
  Kolay Dashboard kullanımı
  Üstte PC World sayfalarından alınmış bir web küpürünü görüyorsunuz. Bu küpür üzerinden güncellemeleri takip edebileceğiniz gibi bir sürü yararlı uygulamaya da erişebilirsiniz.

  [​IMG]
  Firefox’un pazarlama tekniği: IE7
  Windows tarafında ise yeni çıkan IE7, özellikle RSS bilgilerini gösterme kısmında iyi bir ilerleme kaydetmiş olsa da, güvenlik konusunda kaygı duyan kullanıcılar çoktan Firefox’a geçiş yaptı.

  [​IMG]
  Gadget ve Sidebar
  İster Widget densin ister Gadget, her işletim sistemi üzerinde mutlaka işinize yarayacak küçük yazılımlar için belirli bir yer barındırıyor. Vista da bu programcıklara Gadget adı veriliyor ve Sidebar denilen alanda tutuluyorlar. OS X’deki Web küpürleri kadar kolay oluşturulamasa da işinize yaracak pek çok minik yazılım mevcut. Özellikle RSS için yazılmış minik programla gelişmeleri masaüstünüzden takip edebilirsiniz.

  Leopard’ın Arama özelliği iTunes’dan kopya çekiyor
  Finder yazılımında bir değişiklik olmayan bir OS X güncellemesi asla tam değişdir. Leopard’da Finder iTunes’a yeni eklenmiş olan Cover Flow arayüzünü kendine uyarlamış. Böylece resimlerinizi, dosyalarınızı ve dökümanlarınızı çok şık bir arayüz üzerinden bulabilirsiniz. Bu konudaki eleştirilerimiz ise eski sistemlerde performansın yeterince iyi olmaması ve dosyaların içindekileri belli etmeyecek şekilde aynı ikonu kullanması.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Dosyalarda güzel görünüm
  Vista’nın Explorer yazılımı en hızlı çalışan parçası olmasa da, kullanımı kolaylaştıracak belirli özelliklere de sahip. Mesela çoğu dosya içindekini belli edecek minik ön resimlere sahip, ve dosyalar içlerindeki dökümanların önizlenmesine olanak verip bir bakışta içindekiler hakkında fikir sahibi olmanıza imkan sağlıyor.

  [​IMG]
  Quick Look: Leopard üzerinden canlı önizleme
  Üstteki resim Leopard’ın Quick Look özelliğini gösteriyor. Bu özellik sayesinde Cover Flow üzerinde bulduğunuz dosyaları açmadan içlerindeki bilgiyi görebilir, şık arayüz sayesinde sayfalar arasında gezinebilirsiniz.

  [​IMG]
  Önizlemeler için ufak yazılımlar
  Vista üzerinde bir resmi önizlemek istediğimiz zaman iste Windows Photo Gallery adı verilen ufak bir program açılıyor. Bu program üzerinden aynı zamanda resim üzerinde ufak değişiklikler de yapabiliyorsunuz.

  [​IMG]
  Paylaşım klasörleri otomatik listeleniyor
  Daha önceki OS X sürümlerinde paylaşılan dosyalara ulaşmak için Go menüsünü kullanmak gerekiyordu fakat Leopard ile paylaşılan klasörler otomatikman bulunup Finder üzerinde Paylaşılan Klasörler bölümüne yerleştiriliyor.

  [​IMG]
  Ağ Komşularım kayboldu
  Vista’da ağ üzerindeki bilgisayarlar Explorer üzerinde farklı bir ikonla temsil ediliyor. Genelde Vista’nın ağ üzerindeki bilgisayarları bulması biraz vakit alabilir.

  Spotlight üzerinden Leopard üzerinde arama yapın
  Leopard Spotlight uygulaması üzerinde pek bir değişiklik sunmuyor. Sadece artık bu alanda basit hesaplamalarınızı da yapabiliyorsunuz. Spotlight üzerinden dosyalarınızı aradığınızda iyi kategorize edilmiş hızlı sonuçlar alacaksınız.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Vista’dan gelişmiş arama özelliği
  Arama motoru Vista’da üzerinde oldukça uğraşılmış bir konu. Explorer arayüzünden kolayca arama yapabilir, sonuçları listeleyebilir ve arama sonuçlarınızı kaydedebilrisiniz. Fakat güçlü PClerde bile Vista’nın arama motoru çok ender Spotlight kadar hızlı ve iyi kategorizasyonlu sonuç verebiliyor.

  [​IMG]
  Dosya Kümeleri
  İşte Windows’da benzeri olmayan bir özellik : Leopard’ın yeni küme özelliğiyle Dock’a sürükleyip bıraktığınız klasörlere kolayca ve şık bir arayüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Ekranım doldu!
  Leopard’ın Spaces özelliği sayesinde birden çok sanal masaüstü tanımlayabilir ve programları buralara dağıtıp rahat bir nefes alabilirsiniz

  [​IMG]
  [​IMG]
  XP’de var Vista’da yok
  Microsoft XP için Spaces benzeri kullanım sağlayan bir yazılım çıkarmış olsa da Vista için böyle bir eklentisi yok.

  [​IMG]
  Programlar arasında Mac stili dolaşın
  Bu son karşılaştırma için eski bir OS X özelliği olan Expose’a bakacağız. Önceden ayarladığınız bir tuşa basın veya ekranın herhangi bir köşesine götürün ve açık olan tüm programlarınızı görün. İstediğiniz programa tıklayın ve çalışın.

  [​IMG]
  Vista üç boyutlu listeliyor
  Vista bu konuda değişik bir yaklaşımla programların önizleme resimlerini üç boyutlu bir listede sunuyor.
   
 2. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  ilreki zamnda çekişecekler gibi gözüküyo extraokk extraokk