1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Lenovo ThinkVision L2440p


 1. Hyperion

  Hyperion rank8

  Kayıt:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.482
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrencilik
  Şehir:
  bütün dünya :D

  BM-Lenovo dönüşümü en çok tüketicilere yaradı. Daha çok iş dünyasına yönelik ürünlerle tanınan IBM, tüketici ürünlerinde Lenovo markasını kullanmaya başladığından bu yana, her teknoloji marketinde karşımıza çıkmaya başladı.

  Yeni ürün aileleri, IBM'den alıştığımız hantal görünümü taşımadığı gibi, piyasadaki birçok tüketici ürünü kadar marifetli olduğunu da kısa sürede gösterdi. Önce dizüstü ve masaüstü PC'lerle ilgi çeken Lenovo, şimdi de monitörlerle karşımızda.

  ThinkPad, IdeaPad ve ThinkCentre ürün ailelerinden sonra ThinkVision ile monitör dünyasına da el atan firma, L2440p adlı 24 inç ekran büyüklüğüne sahip LCD monitörünü test merkezimize gönderdi.

  Dış yapı ve tasarım
  Ürünün tasarımına baktığımızda ne kadar yetenekli olduğuna dair bir ipucu vermiyor. Mat koyu gri renkteki kasası, eskiden kullandığımız yatık kasaların üstüne koyduğumuz monitörleri andırıyor. Ancak, bu boyuttaki monitörlere göre daha küçük bir çerçevesi var. Bu sebeple en olarak baktığımızda yaklaşık 4-5 cm daha az yer kaplıyor.
  [​IMG]
  Monitör sağlam bir ayakla yüzeye tutunuyor. Bu ayak, cihazın kullanımını büyük ölçüde değiştiriyor, zira monitörü çevirerek dikey olarak kullanabilmeniz mümkün. Böylece sunum yaparken, ofis dosyalarıyla çalışırken ya da özel uygulamalar kullanırken ciddi bir kolaylık sağlıyor.

  Birçok monitörün sabit ayağı sebebiyle koltuğunuzu ayarlamanız ya da başka bir masa kullanmanız gerekebiliyor. Elbette birçok kullanıcı bunun yerine monitörün altına bir şeyler koymayı tercih ediyor. Lenovo ThinkVision L2440p bu derde de bir çare bulmuş. Ekran yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz.

  Film ve TV seyretmek isteyenler 90 derece dikey dönebilen ürünü, sağa ve sola da 50 derece döndürebilirler. Buna ek olarak tüm LCD monitörlerde gördüğümüz ekranı yatırma işlevi de bulunuyor.

  Bağlantılar
  Monitör analog ve dijital bağlantılar taşıyor. D-SUB ile eski tip ekran kartlarına, DVI ile piyasadaki neredeyse tüm ekran kartlarına takabilmek mümkün. Buna ek olarak, dijital bağlantı için HDMI da dahil edilmiş.
  [​IMG]

  ThinkVision L2440p'nin kullanıcıya sunduğu bir kolaylık da üzerinde USB Hub bulundurması. Arka kısımdaki bağlantıyı PC'nize taktıktan sonra, cihazın üzerindeki üç adet USB yuvasına cihaz bağlayabilirsiniz. Bilgisayar kasasını masa altında ya da ulaşması zor bir yerde saklayanlar için bu ciddi bir kolaylık, çünkü doğrudan USB bellek, sabit disk gibi taş çıkar aygıtlar kolayca eklenebiliyor. Ancak Hub'ın yan yüzde olması yüzünden kablolar göz önünde oluyor ve ürünün sade görüntüsünü bozuyor.

  Teknik özellikler
  Ürün gerçekten can alıcı özellikler taşıyor. Öncelikle Full HD desteklediğini belirtelim. Yani 1920 x 1080 piksel çözünürlükte kullanabiliyorsunuz. Yukarıda bahsettiğimiz üç bağlantı da aynı anda kullanılabiliyor. Yani analog ve dijital bağlantılara birden çok sistem takarak, ön yüzdeki kontrol panelinden bir tuşa dokunarak görüntü girişini değiştirebilirsiniz.

  Özellik tablosuna baktığımızda bir tek parlaklık değerinin standart olduğunu görüyoruz. 300 cd/m2'lik bu değer pratikte de çok başarılı değil. Ancak kontrast oranı 1000:1. Bu sayede görüntü kalitesi dengeleniyor. HD film dosyalarıyla yaptığımız denemelerde aksiyon sahnelerinde gayet iyi sonuçlar aldık.
  [​IMG]
  HDMI bağlantısı üzerinde HDCP desteği de bulunduğundan, cihazı harici cihazlara da bağlayabilirsiniz. Örneğin HDMI çıkışı olan bir uydu alıcısı kullanarak cihazı TV olarak kullanmanız mümkün.

  Dahili güç adaptörü sayesinde standart kablo kullanan cihazın en dikkat çekici yanlarından birisi çalışırken 35 Watt harcaması. Benzerlerinin 55 - 75 Watt arası harcadığı düşünülürse, bu oldukça iyi bir değer. Uzun süreli kullanımda elektrik faturasına ufak da olsa bir katkı yapacağını söyleyebiliriz.