1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Laiklik tartışması ayağa kaldırdı


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Fransa İslam’ın toplumundaki yeriyle ilgili başlayan tartışma yüzünden ikiye bölündü.

  [​IMG]

  Müslümanlar ve insan hakları örgütleri Sarkozy'nin partisinin gündeme getirdiği 26 maddelik paketle İslam dinini hedef aldığını savunarak tepki gösterdi.

  Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy liderliğindeki Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) yaptığı "laiklik ve İslam'ı tartışma çağrısı, partinin geçen ay yapılan yerel seçimlerde yükselen Milliyetçi Cephe’nin (FN) oylarını çalmaya çalıştığı yönündeki eleştirilerin hedefi oldu.

  Sarkozy’nin başbakanı François Fillon’un katılmayı reddetmesi de tartışmaya daha başlamadan gölge düşürdü.

  İçişleri Bakanı Claude Gueant’ın ülkedeki Müslümanların “bir sorun” olduğunu söylemesi ise tartışmaları daha da alevlendi. Gueant Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu dine inananların ve bazı davranış biçimlerinin sayısındaki artış bir sorun yaratıyor” dedi.


  UMP: AŞIRI SAĞA ÇÖZÜM GETİRİYORUZ

  UMP bağnazlık iddialarına karşı çıkarak konuyu gündeme getirmenin, aşırı sağın yükselişi sorununa kökten bir çözüm bulunması anlamına geleceğini öne sürdü.

  Sarkozy, İslam ve laiklik tartışmasının Müslümanlıkla ilgili bazı aşırı korkulara bir yanıt olabileceğini ifade etti. Sarkozy, bu konular arasında en önemlisinin sokaklarda kılınan namazlar ve kadınların giydiği burkaların Fransa’nın laik kimliğini zedelediği endişeleri olduğunu ifade etti.

  Parti Genel Sekreteri Jean François Cope ise, “Bu toplantının gerçekleşmesini önlemek için her şey yapıldı ama biz bu baskılara teslim olmadık. Çünkü bunu Fransa halkı istiyor” dedi.

  Cope, “Bir sorunun cevaplanması, Marine Le Pen’in seçim vaatlerinden birinin eksilmesidir” dedi.


  “LAİKLİK ŞARTNAMESİ”

  UMP hükümeti daha önceden okullarda başörtüsü takılmasını ve kamusal alanda yüzü tamamen kapatan örtüler giyilmesini yasaklamıştı.

  Parti şimdi de aralarında laiklikle ilgili yasaları, kararnameleri ve polis kararlarını özetleyen bir “laiklik şartnamesi” dahil 26 maddelik bir listeyi gündeme getirdi.

  UMP vatandaşların dini öne sürerek kurallara uymayı reddetmesini yasaklamayı planlıyor. Cope bu tekliflerin hiçbirinin belli bir din ya da cemaati hedef almadığını belirterek, “Elbette bugün gündeme getirdiğimiz bazı teklifler İslam’ın gelişimi dolayısıyla gerekli olmuştur” dedi.


  MÜSLÜMANLAR KATILMADI

  Laiklik görüşmelerine, rahipler, Fransa Başhahamı Gilles Bernheim ve diğer dinlerin temsilcisi katıldı. Ancak herhangi bir Müslüman din adamının olmaması dikkat çekti. Bernheim, “Bu tartışmayı biz istemedik ancak boykot ederek bir siyasi partiyi damgalamamız da söz konusu olamaz. Bu iktidar partisi olsa bile” dedi.

  Fransa’daki Müslüman gruplar ise UMP’ye tepki gösterdi. “Banlieues Respect” grubunun sözcüsü Hassan bin Mübarek, “Bu tartışmanın tek amacı UMP’yi seçimlerden önceki bir yıl boyunca gündemde tutmaktır” dedi.

  Mübarek tartışmanın ülkede İslamofobiyi besleyeceğinin altını çizdi.


  “GUEANT BUNU HEP YAPIYOR”

  Ocak ayında, bakanlığa getirilmeden önce, Sarkozy’nin en yakın danışmanı olan Gueant, Pazartesi günkü açıklamasında, Fransa’nın laik yasalarının köklerinin ülkede “çok az sayıda Müslüman’ın yaşadığı” 1905’lere dayandığını söyledi. Gueant, bugün Fransa’da 5-6 milyon civarında Müslüman yaşadığının altını çizdi.

  İnsan hakları örgütü SOS Racisme, Gueant hakkında dava açacaklarını belirtirken, muhalefetteki sosyalistler de bakanın provokasyonunu eleştirdi.

  Önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti’den aday olacak olan François Hollande, “İçişleri bakanı olduğundan bu yana Claude Gueant’ın her söylediği bir tartışma oluyor. Müslümanlar hakkında konuşmaya takmış durumda” dedi.

  Gueant, Mart ayında yaptığı açıklamada ise Fransız halkının “kontrolsüz göç” dolayısıyla “kendisini artık evinde hissetmediğini” söylemiş ve insan hakları örgütleriyle solcuların tepkisini toplamıştı.


  LE PEN SARKOZY İÇİN BİR TEHDİDE DÖNÜŞTÜ

  Bu tür açıklamaları normal koşullarda FN lideri Marine Le Pen yapıyor. Le Pen’in ırkçılık karşıtı politikalarıyla tanınan partisi anketlerde ciddi bir yükseliş halinde. FN’nin oyları büyük oranda daha önce UMP’ye oy veren seçmenden geliyor.

  Birçok anket Le Pen’in olası bir cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu Sarkozy’nin önünde bitireceğine işaret ediyor. Le Pen, partiyi Ocak ayında babasından devraldığı günden bu yana kendisini Avrupa aşırı sağının yanında, İslam’ın karşısında konumlandırıyor.
   
 2. Ural_Tulga

  Ural_Tulga rank8

  Kayıt:
  10 Şubat 2011
  Mesajlar:
  600
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Haçlılar uyanıyor ama islam Avrupaya egemen olacak biiznillah
   
 3. hanry006

  hanry006 rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.995
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgısayar Programcılıgı Üniversite 3
  Şehir:
  u bulamadım


  Yarın okuyacagım bu gecelık yeter düşüncesindeyim :roll: Bu mesajı da Konuyu Rahat Bulabilmek adına yazıyorum. Bazılarına Dert olmadan acıklamamı yapayım dedim :mrgreen: