1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Kuyruklu yıldızların kökeni açıklanabilecek


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus

  Kuyruklu yıldızların kökenine açıklık getirebilecek bir göktaşı bulundu. Ters yönde dönen göktaşı Güneş Sistemi’nin tarihi konusunda da önemli ipuçları verecek.

  [​IMG]

  Kanada Ulusal Araştırma Konseyi, Kanadalı, Fransız ve ABD’li astronomların, Güneş’in çevresinde ters yönde dönen ve 2008 KV42 adı verilen bir göktaşı bulduklarını açıkladı.

  Konsey, “bu garip gök taşının”, Güneş’in etrafında dönen kuyruklu yıldızlar kümesi olan Oort bulutundan Güneş Sistemi’ne çekilmiş olabileceğini belirtti.

  Açıklamada, kuyruklu yıldızların Oort bulutundan gelebildiği, sonuç olarak bu “keşfin” kuyruklu yıldızların nasıl bulutu geçip Halley kuyruklu yıldızına benzer hale gelebildiklerine açıklık getirebileceği kaydedildi.

  Göktaşının, iç Oort bulutu ve Halley türü kuyruklu yıldızlar arasındaki muhtemel bir zincirin halkası olabileceğini vurgulayan bilim adamları, 2008 KV42’nin bulunmasının Güneş Sistemi’nin tarihi konusundaki bilgilerin yenilenmesini sağlayabileceğine dikkati çektiler.

  2008 KV42 Hawaii’deki bir teleskop yardımıyla bulunduğu, Arizona ve Şili’deki gözlemlerle de bu göktaşının doğrulandığı bildirildi.