1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Kurtuluşu İnternette Arıyorlar


 1. GARMONSU

  GARMONSU rank8

  Kayıt:
  30 Aralık 2008
  Mesajlar:
  295
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16

  İstanbul ülkemizin en hızlı değişen şehirlerinden biri. Ancak Başakşehirde bulunan bir mahale ziyaretçileri zamanda yolculuk yaptırıyor. Yıkılma kararına karşı gelen mahaleli ise kurtuluşu bakın nasıl arıyor?

  Bir mahale düşününki 1920'li yıllardan beri etnik ve mimari yapısı neredeyse hiç değişmemiş. Şu anda Başakşehir sınırlarında bulunan bu ufak köy aslında Cumhuriyet tarihiyle eş bir kadere sahip.

  1923 yılında imzalanan Lozan Anlaşması sonucunda, eskiden Osmanlı'ya ait olan topraklarda bulunan Türkler, vatanlarına geri dönerken yabancılarda kendi ülkelerine geri dönmüştü. Anlaşma sonucu Selanik'ten ülkemize geri dönen vatandaşların yerleştiği Kayabaşı Mahallesi bulunduğu semttin tersine mimari ve etnik yapısını hiç değiştirmedi.


  [​IMG]
  Özünü korumakla övünen köy kendini tanıtmak için bir site açtı​

  1920'lerin mimari yapısını taşıyor

  Ancak mahalle korunması gereken alanlardan birisi olmak yerine Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Mahalleli ise arka planda kalmış ve pek bilinmeyen Kayabaşı'nı kurtarmak için ironik bir yöntem deniyor. Zamana meydan okuyan mahallenin kurtuluşu burada oturanların hazırladığı bir web sitesine bağlı.

  Kayabaşı Mahallesi sakinleri, açtıkları siteyle seslerini duyurmaya çalışıyor.


  http://www.kayabasimahallesi.com/default.asp

  Kaynak:ShiftDelete