1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Kurtuluş "beyaz çatılar"da mı?


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Kurtuluş "beyaz çatılar"da mı?
  Küresel ısınmaya karşı uluslararası karar alınarak bina çatılarının beyaz renge boyanması tartışılıyor

  [​IMG]

  BU başlığı okumak ne kadar güçse Lawrence Berkeley ulusal laboratuvarı araştırmacılarının önerisine uymak da bir o kadar güç. Çünkü araştırmacılar, global ısınmayı engellemek için uluslararası karar alınarak bütün dünyadaki büyük şehir bina çatılarının beyaz renge boyanmasını öneriyorlar.
  Bu fikir yıllarca tartışılmış ve rafa kaldırılmıştı. Fakat bu yıl yapılan bir araştırma, gerçekten de bu önerinin çok doğru bir çözüm olabileceğini tekrar gündeme getirdi. Öneriyi getiren bilim adamlarına göre, beyaz çatılı büyük şehirler güneş ışınlarını yansıtarak daha az ısınacak, böylece a) serinletme amacıyla kullanılan enerjiden tasarruf edilecek, b) yansıyan enerji, bulutlarda yağmur etkisi oluşturabilecek, c) dünyada tüm dengeleri altüst eden karbondioksit gazı salınımı çok büyük oranda azaltılacak ve böylece deniz canlılarında oluşan anormallikler normale dönüşecek, d) artık serinlemek için şehir dışına kaçma ihtiyacı olmayacak.
  Bu projeyi destekleyen büyük kurumlar arasında NASA da var. Ne yazık ki fikrin babası, Nobel Ödüllü 65 yaşındaki bilim adamı Stephen Schneider, beyaz çatı önerisinin uygulamaya geçtiğini göremeden geçen pazartesi hayata gözlerini kapadı.
   
 2. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.
  Peki kışın ne yapacağız ? :mrgreen: