1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Krizden En Hızlı Çıkan İki Ülkeden Biri Olduk!!


 1. Original Man

  Original Man rank8

  Kayıt:
  29 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  465
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  7/24 Müzik

  Krizden en hızlı çıkan 2 ülke olduk!
  15.08.2009

  Fransa ve Almanya'da bir yılın ardından gelen büyüme rakamları, bu iki ülkede resesyondan çıkıldığı ve ülkelerin ABD'den daha hızlı toparlandığı yorumlarına neden oldu.

  Oysa milli gelir açıklamalarında ülkeler arasında yöntem farklılıkları var. Bu farklılıklar da ülkelerin ekonomik performanslarını karşılaştırırken kafa karışıklığına veya yanlış değerlendirmelere yol açıyor. Ülkelerin yıllıklandırılmış milli gelir verilerine göreyse ABD en hızlı toparlanmayı gösterirken, Türkiye de Fransa ve Almanya'dan çok daha iyi bir performans çiziyor.

  Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü'nün yaptığı çalışma ise bu kafa karışıklığını ve yanlış yorumlamaları gidermeyi amaçlıyor. Araştırmaya göre, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde her bir çeyrekte yaratılan milli gelir rakamı açıklanıyor. Ancak ABD'de dört çeyreğin toplamı (kümülatif) olarak milli gelir rakamları açıklanıyor. Milli gelir büyüme oranları hesaplanırken de AB üyesi ülkelerde bir önceki çeyreğe göre ve bir önceki yılın aynı dönemine göre değişimler dikkate alınıyor. ABD'de ise söz konusu dönemdeki kümülatif milli gelir seviyesi bir önceki döneme oranlanıp yıllıklandırma işlemi yapılıyor.

  2009 ikinci çeyreğinde Almanya ve Fransa ekonomileri bir önceki çeyreğe göre 0,3 büyüdüler. 2008'in aynı dönemine göreyse bu iki ekonomi, sırasıyla yüzde 5,9 ve yüzde 2,6 oranında daraldılar. Türkiye ekonomisinde ise ikinci çeyrekte tahminlere göre ilk çeyreğe kıyasla yüzde 8,7'lik bir büyüme kaydedilse de 2008'in aynı dönemine göre yüzde 9'luk bir daralma dikkat çekiyor. ABD ekonomisi ise kendi açıkladıkları yönteme göre, yıllıklandırılmış olarak yüzde 1 oranında daraldı.

  TÜRKİYE, FRANSA VE ALMANYA'DAN İYİ
  Bu rakamlardaki yöntem farklılıklarından dolayı Almanya, Fransa ve Türkiye'nin ABD'den daha hızlı toparlandığını söylemek zor. Garanti Ekonomik Araştırmalar kafa karışıklığını ve yanlış anlamaları gidermek için bu ekonomilerdeki milli gelir rakamlarının yıllandırılmış değişimlerini hesapladı.

  Hesaplanan yıllıklandırılmış verilere göre, Almanya'da ilk çeyrekte yüzde 6,6 olan daralma oranı, yüzde 5,9'a geriliyor. Fransa'da da yüzde 3,4'ten yüzde 2,6'ya. Yıllıklandırılmış olarak ilk çeyrekte yüzde 12,5 daralan Türkiye ekonomisi tahmine göre ikinci çeyrekte yüzde 8,9 oranında daraldı. ABD'de resmi kuruluşlarca açıklanan verilere göre ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 1'lik bir daralma yaşandı.

  Yıllıklandırılmış rakamlara bakıldığında "Euro Bölgesi"nin ve/veya Almanya ve Fransa'nın ABD'ye kıyasla daha hızlı toparlandığını öne sürmek yanlış oluyor. Söz konusu ekonomiler arasında en hızlı toparlanma ABD ekonomisinde gözlenirken, bunu Türkiye izliyor. Daha sonraysa Fransa ve Almanya geliyor.

  Kod:
  Orada Yazan Yorumlardan Biri
  zaten bizi teğet geçmemiş miydi?
  :mrgreen:

  Haberin Kaynağı