1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Kredi kartı faizleri düşürüldü


 1. Lampard_08

  Lampard_08 rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.177
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  >>> ÖSS <<< ZEDEEEE :@:@
  Merkez Bankası, kredi kartında aylık faiz oranlarını yüzde 5,75'ten yüzde 3,49'a düşürürken, gecikme faizini de aynı orana çekti.

  Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları düşürüldü. Merkez Bankası'nın konuya ilişkin tebliğinde değişiklik öngören düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ, 1 Temmuz 2009 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, aylık azami akdi faiz oranı, yüzde 5,75'ten yüzde 3,49'a düşürüldü. Aylık azami gecikme faizi oranı da yüzde 6,88'den yüzde 4,24'e çekildi.

  REESKONT VE AVANS İŞLEMLERİ...

  Merkez Bankası'nca, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 18, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık yüzde 19 olarak tespit edildi.

  MB KREDİYE YÖNLENDİRİYOR

  Bankalar gerek vatandaşa gerekse reel sektöre kredi vermezken, paranın merkezi vatandaşa kredi kullanmayı öneriyor. Merkez Bankası, kredi kartı faiz oranlarının bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları konusunda uyardı.

  Kart ücretlerine düzenleme

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, de Tüketici Yasası'nda değişiklik içeren yasa taslağında, tüketicinin kredi maliyetlerini azaltıcı nitelikte düzenlemeler içerdiğini belirten Ergün, kredi kartlarının sayısı, limiti ya da toplam harcama limitini içeren düzenleme olmadığın kaydetti. Ergün, “Sevk ettiğimiz tasarıda, kredi kartlarıyla ilgili kart ücretleri, kredi alan bir kişiden zorunlu hayat sigortası alınması konusu var” dedi. Ergün ayrıca vergi indirimlerinin bazı sektörlerde amacına ulaştığını da belirterek, son kararı pazar günü vermek üzere toplanacaklarını söyledi.