1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Koyun sürüsüyle insan grubu farksız


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  Araştırmacılara göre kalabalık insan grubuyla koyun sürüsü arasında yok denecek kadar az fark var, çünkü her iki durumda da bazı kişiler grubun diğer kısmını yönlendiriyor.

  Kalabalık grupların davranışlarını anlayabilmek için bazı testler yapan Leeds Üniversitesinden bilim insanları, kalabalık bir grup halinde olması durumunda insanların koyun ya da göçmen kuş sürüleriyle arasında pek fark olmadığı sonucuna vardı. Buna göre yüzde 5lik bir azınlık grubu etkileyebilir, yüzde 95 çoğunluk bunun farkına varmadan azınlığı izler
  .

  [​IMG]

  Bu sonuca varmak için araştırmacılar büyük bir salonda kobay grubunu gelişigüzel yürüttü. Grup içindeki bazı kobaylara yer değiştirme emri verildi. Bir süre sonra aralarında iletişim kurmaları engellenen grubun örgütlendiği ve tamamının bu kobayları izlediği görüldü.

  Farklı büyüklükte, yönlendirenlerin sayısının farklı olduğu başka testler de aynı sonucu verdi.

  Gruptakilerin sayısı arttıkça motor unsuruna gereksinim azaldı. Örneğin 200 kişinin bulunduğu bir grup için yüzde 5lik yönlendiren azınlık yeterli oldu, üstelik bu kişilerin çoğu yönlendirildiklerinin farkına varmadı.

  Animal Behaviour dergisinde yer alan araştırmanın sonuçlarının kalabalık grupların davranışları ve felaket durumunda olay yerinin boşaltılması stratejilerine ışık tutmaya yarayabileceği belirtildi.
   
 2. The_DifferenT

  The_DifferenT rank8

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fucker LoL
  Şehir:
  Kestel / BURSA

  İnsan düşünebilen hayvan olarak tamınlandığı için bence doğal bu sonucun çıkması
  yalnız bi fark var hayvanlarda sürü psioljiside var lider ne yaparsa digerleride onu yapıyo ucurum atladığında koyunlar bi guvercin edasıyla kendini boşluğa bırakıyo :) bu kısmı insanlarda işlemiyo
   
 3. proffessorr

  proffessorr rank8

  Kayıt:
  9 Nisan 2008
  Mesajlar:
  21
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  araştırma neyi ortaya çıkarıomuş 3 çocuk pek fazla işe yaramıomuş çok güzel bir konuyu dile geitrmişin bu arada büyük populasyonlarda görülenleri çok iyi açıklayacak bi durum ortaya koymusun kısaca malthus hipotezine 5 kala böyle şeyler normaldir diyoruz(not:malthus hipotezi dünya üzerindeki tüm canlılar iş ve dış etkenler sonucu artma ve azalma şeklinde dengeli bir düzende hareket ederler örnek şıcan sayısı atınca yılan sayısının artması sonra yiyecek tükendiği için yılan miktarının normale dönmesi[aynı şey tüm canlılar için geçerlidir ama insanlar sürekli bir hızda büyürler ve dünyayı doldururlar ve suan da tarihte populasyonunun azaldıgı birkaç{felaket de denir ama felaketler sayesinde geriye kalan bireyler daha sağlılkı ve rahat ortamda yaşarlar} büyük olay ortaya gelmis fakat ertesi yıllarda kaybedilen miktarın daha fazlası geri kazanılmıtır kısaca daha insanlar malthus hipotezinin gazbına uğramış deil zaten küresel ısınma da malthus hipotezinin insanlar arasında da gerçerkleşeceğini gösteriyor. populasyon: bi bölgede bulunan tek bir türden oluşan canlı topluluğu örneğin balkan ormanındaki çam ağaçları bir populasyondur fakat balkan ormanındaki bitkiler populasyon olmaz )