1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Kosova'yı Sevindiren Haber


 1. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.

  Uluslararası Adalet Divanı, Kosova'nın bağımsızlık ilanının meşru olduğunu açıkladı.

  [​IMG]

  Birleşmiş Milletler’in en yüksek yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı, Kosova’nın 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlık ilanına ilişkin görüşünü açıkladı.
  Adalet Divanı, bağımsızlık ilanının uluslararası hukuku ihlal etmediğine hükmetti.

  Sırp güçler ve Arnavut ayrılıkçılar arasında dokuz yıl süren savaş ve uluslararası toplumun gözetimindeki geçiş sürecinin ardından Kosova Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan etmişti.

  O günden bu yana aralarında Türkiye, 22 Avrupa Birliği üyesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de bulunduğu 69 ülke Kosova’nın bağımsızlığını tanıdı.

  Bağımsızlık ilanı tüm dünyada yoğun tartışmaları beraberinde getirmiş ve Batılı ülkelerle Sırbistan’ın baş müttefiki Rusya arasında gerginliğe yol açmıştı.

  Birleşmiş Milletler’in en yüksek yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı, Sırpların "ayrılıkçılığı körükler" uyarılarına karşın bağımsızlık ilanının meşru olduğunu duyurdu.

  Mahkeme Başkanı Hisashi Owada mahkemenin, "Uluslararası hukukta bağımsızlık ilanını yasaklayan kısıtlamalar olmadığını, dolayısıyla Kosova’nın 2008’deki kararının uluslararası hukuku ihlal etmediği" şeklindeki görüşünü açıkladı.

  Kararın bağlayıcılığı bulunmasa da, bu gelişmenin ardından Kosova’nın bağımsızlığını daha fazla ülkenin tanıyacağı yorumu yapılıyor.

  Karara Rusya ve Sırbistan’dan Tepki
  Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, alınan kararın Kosova’nın bağımsızlığı için yasal bir dayanak teşkil etmediği belirtilerek "Kosova’nın bağımsızlığını tanıma gibi bir niyetimiz yok" denildi.

  Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç de, Kosova’nın bağımsızlığını asla tanımayacaklarını söylerken Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, mahkemenin dar çerçeveli teknik bir karar aldığını söyledi.

  Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ise kararı memnuniyetle karşıladıklarını bildirerek, Sırbistan ve Kosova’ya aralarındaki sorunları beraber çalışarak çözmeleri çağrısında bulundu.

  Karar Kosova’da Bayram Havası Yarattı
  Kosova’da ise halk sokaklara dökülerek kutlamalara başladı.

  Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu, "Uluslararası Adalet Divanı, Kosova’yı kutsadı. Diğer ülkelerin de Kosova’yı tanımaları için kuşkuya yer kalmadı." dedi.​
   
 2. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul

  Hayırlı olsun adamlara.Birde derizki Türkiye şöyle kötü böyle kötü.Bak! Biz kaç senesinde Mustafa Kemal ATATÜRK sayesinde bağımsızlığımızı kazandık.Adamlar 2010 senesinde anca ülke oluyorlar.. Halimize bin şükür..
   
 3. Aragornnn

  Aragornnn olduser

  Kayıt:
  8 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.268
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Sandalye..

  İlahi adalet ::)
   
 4. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.

  Sevindirici bir haber bu :popcorn: