1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

"Korsanı Önlemek İstiyorsanız, İyi Oyun Yapın"


 1. aPolyannA

  aPolyannA rank8

  Kayıt:
  12 Kasım 2007
  Mesajlar:
  308
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Pro Gamer
  Şehir:
  Güneşin battığı yerde
  [​IMG]

  Son haftalarda konuşup durduğumuz yeni korsan karşıtı uygulama çalışmalarının, oyunlarda fiyat yükseltme politikalarının ve korsan yüzünden zarar ettiğini belirten firmaların ardı ardına yaptığı açıklamaların üstüne "az ama öz" yapımcı Valve'dan biraz daha ılımlı ve çözüme yönelik yorumlar geliyor.

  Valve adına konuşan Doug Lombardi'ye göre korsandan etkilenmemenin tek yolu var, o da kısaca, "iyi" oyun yapmak.

  "Olay sadece korsan değil, örnek olarak Gamestop gibi ikinci el dükkanlarında satılan oyunlar da satışlarımıza direkt etki ediyor ama bununla ilgili sağlıklı bilgiyi toplayamadığımız için bütün zarar genel olarak "korsan" olarak adlandırılıyor. Satış rakamları beklentilerini karşılamadığında korsan yüzünden ağlayan çok fazla firma var ama bu biraz da toplanan bilginin eksikliğinden kaynaklanıyor" sözleriyle piyasadaki şikayetleri analizinden sonra korsanla mücadele tekniğini biraz açan Lombardi;  "Şunu söylemek yanlış olmaz, oyuncular gerçekten ihtiyaçlarını karşılayan, sevgi gösterdikleri oyunları korsan kullanmamaya eğilimliler. Yani çıktığında ve çıktıktan sonraki süreçte iyi destek verdiğiniz, üzerinde iyi çalıştığınız bir oyun yaptığınızda uzun vadede korsandan etkilenme oranınız düşüyor, çünkü insanlar bütün özelliklerinden ve resmi güncellemelerinden anında yararlanabilecekleri oyunlara ihtiyaç duyuyor."  ..diyerek aslında Valve'in Steam atılımından sonraki politikasını ve bu politikadaki başarıyı gözler önüne serdi.

  Yorumlayacak olursak, Lombardi'nin sözlerini Valve yapımlarındaki yüksek orijinal kullanım oranından doğrulamak mümkün. Left 4 Dead 2'nin beklenenden erken gelişi güveni biraz zedelese de mesela Team Fortress 2 gibi milyonlara ulaşan bir oyunda düzenli olarak çıkan güncellemeler için tek kuruş para istemeyen, oturmuş Steam yapısından da yararlanarak oyunlarına desteğini sürekli sürdüren Valve birçok firma için örnek oluşturabilecek bir yolda ilerliyor.


  (dipNot:Lütfen buda verildi demeyinn :D :P)


   
 2. TrowZeeN

  TrowZeeN Öğretiyorum

  Kayıt:
  24 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  522
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Nevşehir
  valve dediyse fazla söze gerek yok
   
 3. AliceCullen

  AliceCullen Bilgiliyim

  Kayıt:
  12 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  2.284
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci.
  Şehir:
  Rüzgarın Savurduğu,Denizin Boğduğu,İnsanların Üzdü
  ____________