1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Korsana kötü haber


 1. Sensei

  Sensei rank8

  Kayıt:
  21 Haziran 2009
  Mesajlar:
  500
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sanal alem..
  [​IMG]
  Korsan, ülkemizde birçok sektörde olduğu gibi, yayıncılık dünyasının da en büyük baş belası. Yıllardır verilen mücadeleye rağmen bir türlü çözülemeyen korsan yayınlar başa çıkılamayacak derecede arttı.

  Yayıncı birlikleri bu sıkıntının giderilmesi için en temel çözümü, yaptırım gücü yüksek kanunların yürürlüğe girmesi ve ciddi bir denetim sürecinin işletilmesi olarak görüyor. Bazı yayınevleri ise korsana karşı kendi çözümlerini üretmeye devam ediyor. Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıl Ayşe Kulin'in Veda adlı romanı mavi yazı ile basılmış; yine de işe yaramamıştı.

  Bu konuda en son adımı ise geçtiğimiz günlerde Zambak Yayınları attı. Yayınevi yeni dönemde tesa Holospot® adlı bir sistemi kitaplarında kullanmaya başlıyor. Bu sistem, markaları ve ürünleri sahteciliğe, taklide karşı koruyor ve taklit edilmesini önlüyor. Ayrıca izlenebilirlik sistemi sayesinde de satış kanallarında oluşan kayıpların önüne geçiliyor. Bu sistem, pek çok ülkede araç ruhsatlarından diplomalara, ilaçtan kozmetik ürünlerine kadar markaları kopyalama ve sahteciliğe karşı korumak amacıyla kullanılıyor. Zambak Yayınları'ndan çıkan kitaplar üzerine uygulanan Holospot®'un birkaç milimetre alanda içerdiği gözle görünür ve görünemez özellikler sayesinde dört farklı kademe ile her kitap birbirinden farklı hale geliyor. Bu teknoloji ile hem kitapların taklidi ve korsanı üretilemeyecek hem de her kitabın hangi bayiye ve bölgeye gittiği, sahada olan bir kitabın doğru kanalda olup olmadığı takip edilebilecek.