Kayıt
21 Ocak 2008
Mesajlar
1.564
Beğeniler
0
Şehir
Ümraniye
Sokaktan geçenin yüzünü çek ev adresine kadar cebine gelsin

Gelişen teknoloji sayesinde kişisel bilgilerin ve mahremiyetin ifşası tartışılırken cep telefonları için yeni bir yazılım olay yarattı.Recognizr adı verilen uygulama sayesinde artık istenilen herkesin kişisel bilgisi kolaylıkla elde edilebilecek ve istenilen kişiye aktarılabilecek.

Uygulama,sokakta herhangi birinin fotoğrafı çekildikten birkaç saniye sonra fotoğrafı internetteki Facebook,Twitter ve Flickr gibi sosyal paylaşım platformlarında tarıyor.

Fotoğrafa sahip kişinin önce kim olduğu belirlenerek,kayıtlı olduğu internet sitelerinden alınan telefon numarası,ev-işyeri adresi,e-postası gibi kişisel bilgiler kolaylıkla elde edilebiliyor.İsveç’te geliştirilen uygulama piyasaya çıktığı anda tartışma yaratırken bilim adamları ve güvenlik uzmanları uygulamanın kaldırılmasını istedi.

Harvard Üniversitesi İnternet Enstitüsü’nde doktor olarak görev alan Ian Brown “Kişisel bilgiler elde edildikten sonra sapıkların eline büyük bir koz geçebilir” dedi.Uygulamanın çalışması için cep telefonlarının en az 5 megapiksel çözünürlüğe sahip bir kamerası olmalı.
 
Yukarı Alt