1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Korkma sırası Firefox'ta!


 1. Mopneet

  Mopneet  

  Kayıt:
  22 Haziran 2008
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  38

  [​IMG]

  Chrome'un yükselişi Firefox'u tehdit ediyor!

  Chrome'un hızlı yükleşi sadece IE'yi tehdit etmiyor: İşte Firefox için çalan tehlike çanları...


  Tüm araştırmalar son dönemlerde Chrome ve Firefox'un yükselişte, Internet Explorer'ın ise düşüşte olduğunu gösteriyor. NetMarketShare'in yayınladığı raporlara göre son 1 yıl içerisinde Chrome kullanıcı payını %2,4'ten %6,73'e yükseltti. Firefox ise %22,43'ten %24,59'a yükselirken, Internet Explorer bu üç tarayıcı arasında tek kaybeden oldu. IE'nin pazar payı aynı dönemde %68,32'den %59,95'e geriledi.

  Bu rakamlara sadece bu açıdan bakıldığında, Chrome ve Firefox'un, Internet Explorer'dan ayrılan kullanıcıları paylaştıklarını düşünmek son derece normal. Fakat bu durum biraz daha dikkatli incelendiğinde, aslında dinamiklerin daha farklı olduğunu görebiliriz.

  Chrome Firefox'tan çalıyor; IE ise rahat!

  Chrome öncelikli olarak tecrübeli bilgisayar kullanıcılarının tercihi oldu. Gündelik kullanıcılar için genellikle Windows'un varsayılan tarayıcısı yani Internet Explorer en çok tercih edileni. Popüler internet yayınlarından ve ileri seviye kullanıcıların ziyaret ettiği RWW sitesinin istatistiklerine göre NetMarketShare ile aynı dönem göz önüne alındığında Chrome'un artışı karşısında, Firefox'un kullanıcı kaybettiği görülüyor. Internet Explorer'ın ise aynı dönemde kullanıcı sayısı sabit kalmış. Yani sadece ileri seviye kullanıcılar göz önüne alındığında, Chrome Firefox'tan çalıyor; IE ise bundan etkilenmiyor.

  Geniş bir çerçeveden tüm bu rakamlara bakacak olursak, Internet Explorer'ın genel toplamda kullanıcı kaybetmesine rağmen, teknoloji meraklısı, ileri seviye internek kullanıcıları arasındaki kullanım oranı sabit kalmış durumda. Bu durumda Firefox ve Chrome aynı anda Internet Explorer'dan kullanıcı almalarının yanı sıra , Chrome ileri seviye bilgisayar kullanıcıları arasında Firefox'a göre daha çok tercih edilmeye başlamış durumda.​