1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Kopenhag protestocuları polise tepkili


 1. Kobe

  Kobe rank8

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.698
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Kopenhag protestocuları polise tepkili


  İklim değişikliği zirvesiyle eş zamanlı olarak Kopenhag'da düzenlenen bir mitinge katılan gruplar, polisin eylemcilere uyguladığı şiddete tepki gösterdi.

  Cumartesi günü düzenlenen gösteriye katılanlardan 968'ini gözaltına almıştı.

  İklim Adaleti Hareketi'nden Mel Evans BBC'ye yaptığı açıklamada, gözaltına alınan göstericilerin tıbbi yardım, su ve tuvaletin bulunmadığı koşullarda tutulduklarını söyledi.

  Polis başkent Kopenhag'da düzenlenen gösteriye 30 bin kişinin katıldığını söylüyor. Göstericiler ise katılımcı sayısının 100 bin civarında olduğu görüşünde.

  Polis cumartesi günü tutuklanan göstericilerin hemen hemen tamamının serbest bırakıldığını açıkladı.

  Ancak pazar günü liman yakınlarında düzenlenen küresel ısınmaya karşı eylem çağrısı içeren gösteri sırasında da onlarca kişi tutuklandı.

  Polis, Oesterport istasyonu yakınlarındaki izinsiz gösteriyi engelledi ve katılımcılara karşı kontrol noktaları oluşturdu.

  Öte yandan zirveye katılmak üzere çevre bakanları da Kopenhag'a ulaşmaya başladı.

  Danimarka Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen gayrıresmi toplantıya 40 civarında çevre bakanı katıldı.

  Konferansın düzenleyicileri tarafından hazırlanan belgelerde zengin ülkelere sera etkisi yaratan gaz salımlarında 2020 yılına kadar 1990 düzeyinin yüzde 25 ila 45 arasında azaltıma gidilmesi çağrısında bulunuluyor.

  Cumartesi günü Amerika Birleşik Devletleri'nin ardından Avrupa Birliği de, kalkınmakta olan ülkelerin ancak mali yardım almaları durumunda karbon emisyonlarında kesintiye gideceklerine ilişkin taslak anlaşmaya tepki gösterdi.

  AB kalkınmakta olan ülkeler, üç yıllık anlaşma kapsamında 10 milyar dolarında mali destek vaadinde bulunuyor.

  Zirve için Kopenhag'a giden BM Genel Sekreteri Ban ki Moon, zirvenin sonucu konusunda ihtiyatlı iyimserlik içinde olduğunu söyledi.​