1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Konut alırken dikkat edilecek kurallar


 1. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul

  [​IMG]
  Bir konut satın almak istiyorsunuz. Ya da elinizdeki daireyi satmak istiyorsunuz. Kafanız karışık. Çünkü, karşınıza birbirinden çok farklı rakamlar çıkarıyorlar. İşte size konutta işinize yarıyacak altın kurallar.

  1. FORMÜL : KİRA GETİRİSİNİN REHBERLİĞİNDE DEĞER BELİRLEMEK

  Konutlann kendisini geri ödemesi yaklaşık 16-20 yıl arasındadır. Yeri, bölgesi, konumu, eski olup olmaması, fiziksel kondisyonu, kul-lanılırlığı gibi özeliklere göre yıl sayısı değişebilir. Bu rakama brüt kira çarpanı (BKÇ) denir.

  Peki, bir evin değerine hangi formülle ulaşabilirsiniz?

  Diyelim ki.

  Aylık geliri 1000 TL olan bir mülk var.

  Bunun yıllık geliri; 1.000 TL x 12 ay = 12.000 TL'dir.

  Yani,

  Eğer, 16 yılı baz alarak satın alıyor ya da satıyorsanız; 12.000 x 16 yıl = 192.000 TL

  Eğer, 20 yılı baz alarak satın alıyor ya da satıyorsanız; 12.000x 20 yıl = 240.000 TL

  Bunu Unutmayın!

  Ama, eğer bir sitede mülk alıyorsanız ya da satıyorsanız; kira değerine genel gider için kiracının ödeyeceği bedeli koyarak hesap yapmanız gerekir. Genel gidericin ödenen rakam olmadan yapılan hesaplarda mülkün kendini geri ödeme süresi çok uzun çıkar, ki aslında bu genel gideri yüksek sitelerde bu şekildedir. Ne kadar çok genel gider söz konusu ise o kadar çok mülkün kendini ödeme süresi uzar.

  2. FORMÜL : ARSA VE İNŞAATIN KILAVUZLUĞU

  Türkiye'de gayrimenkul alanında ilk çalışmaları yapan Prof. Dr. Ahmet Açlar'a göre değerlemede kullanılacak onlarca yöntem arasında, arsa ve inşaat maliyeti de en güvenilir yöntemler arasında yer alıyor. Peki, bunu hesaplarken nasıl yola çıkacaksınız? İşte, adım adım hesaplama yöntemi..:

  ■ Alacağınız evin maliyetini arsa ve inşaat olarak ikiye ayırın.

  ■ Site veya apartmandan ev alıyorsanız, toplam arsadan payınıza düşen arsanın metrekaresini belirleyin. Evinizin site veya apartmandaki arsası diyelim ki, 100 metrekare olsun.

  ■ Civardaki arsa fiyatlarını araştırın. Arsa metrekare fiyatı 2 bin TL olan bir muhitte ev alıyorsanız 100 metrekare arsanın bedeli 200 bin TL'dir.

  ■ Alacağınız evin inşaat maliyetinde Bayındırlık Bakanlığı fiyatlarını baz alın. Diyelim ki, almayı düşündüğünüz ev, lüks statüsünde. Metrekaresi 700 TL. Evin büyüklüğü de 100 metrekare. Buna göre evinizin inşaat maliyeti 70 bin TL.

  Evin gerçek değerini nasıl hesaplayabilirsiniz. Haberin ayrıntısı için tıklayınız.

  Ekotrent