1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Komünist Enternasyonal


 1. Macro

  Macro olduser

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.179
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Barmen, Grafik Tasarımcı, Web Tasarımcı, Yazar, Şa
  Şehir:
  Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde

  Kom-intern diye kısaltabileceğimiz, ilk olarak moskovada toplanan, dünya devriminin uluslararası partisi diye anlatabileceğimiz; partiler ve güçler birliği. Lenin zamanında büyük umutlar bağlanan Komünist enternasyonal bir diğer değimle üçüncü enternasyonal daha sonra Stalin ve Hrusçov zamanında dış partilere ve avrupa devrimine yeterli desteği sağlayamamıştır.

  Günümüzde dünyadaki işçi hareketinin tetiklenmeye başlamasıyla tekrardan acaba sorusunu oluşturan bu hareket farklı şekillerde meydana gelmeye başlıyor.

  10 Komünist Parti birleşerek "International Communist Review" Dergisini çıkardı. Bu partiler Belçika Emek Partisi, İspanya Halkları Komünist Partisi, Letonya Sosyalist Partisi, Lüksemburg Komünist Partisi, Macaristan Komünist İşçi Partisi, Meksika Komünistlerinin Partisi, Rusya Komünist İşçi Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Venezuela Komünist Partisi ve Yunanistan Komünist Partisi.

  8 Balkan ülkesinden 9 Komünist parti deklarasyon imzaladı. Bu partiler Yunanistan Komünist Partisi, Yugoslavya Yeni Komünist Partisi, Bulgaristan Komünist Parti, Bulgaristan’da Komünist Parti, Makedonya Komünist Partisi, Hırvatistan Sosyalist İşçi Partisi, Romanya Komünist Partisi’nin, Türkiye Komünist Partisi ve EMEP. Arnavutluk Komünist Partisi de deklarasyona imza attı.

  Yeni bir enternasyonal ve günümüz Türkiyesinde gerçekleşen işçi hareketine (Tekel grevi, İtfaiye eylemi vs.) tüm dünyada başlaması ile devrimci bir rüzgarın gelmesi hiç de uzak değil. Türkiyedeki devrimciler bu hareketi gerçekten iyi değerlendiriyor. Unutmayın, değişmeyen tek şey değişimdir.