bizzat yaşadım..çok değişik bir duygu zaman akımında yuvarlanıp gidiyor gibi oluyorsunuz uçuşa geçiyorsunuz sanki..

şöyle anlatayım ;

3-4 yıl önce bir çıktığım vardı film izlerken sarılmıştı bana o şekilde izlemiştik bütün kokusu üstüme sinmişti..tshirt bildiğin bayan parfümü kokuyordu artık..uzun lafın kısası bilinçaltı kokuyu almış hapsetmiş resmen..aradan çok yıl geçti 3-4 yıl var.bir ortamda o koku geldi burnuma birden..sanki yuvarlandım gittim yılların içinde herşey gözümün önüne geldi o günki.. çok tuhaf oldum böyle bir duygu daha önce hiç yaşamamıştım.. öyleki kaç yıldır konuşmadığım kızı arayıp halini hatırını sormama sebeb oldu.

sonra ufak çaplı bir araştırma yaptım insanda koku hafızası gerçekten çok güçlüymüş

Hafızaya kaydedilen bir koku kesinlikle silinmezmiş..kime neye ait oldugunu unutsanız bile hafızaya yerleşmiş koku sizi hep geçmişe atarmış
son olarak yaşamanız gereken bir duygu zamanda sürüklenip gitmek..

Ayrıca insan onbin kadar kokuyu ayırt edebilir. Aslında koku duyumuzun kapasitesi düşündüğümüzden çok daha geniştir. Hatta bazı araştırmacılar bunu belirli bir rakamla sınırlandırmanın yanlış olacağını zira koku duyumuzun sayılamayacak kadar çok kimyasal bileşimi ayırt edebilecek seviyede olduğunu belirtirler.

Koku belleğini görsel ve işitsel hafızadan ayıran önemli bir nokta vardır. Kokuya dair bilgilerin diğerlerine nazaran daha uzun süreler kalıcı olduğu anlaşılmıştır. Bir kokuyu algılamanızla birlikte birçok anınızın da canlanması işte bu sebepledir.

Gerçekten yakınınızdaki birinin kokusunu alınca ne zaman o koku gelse onu hatırlarsınız

Yukarı Alt