1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Kod adı ISTANBUL: Altı Çekirdekli AMD Opteron İşlemciler!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.451
  Beğenilen Mesajlar:
  361
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  Kod adı ISTANBUL: Altı Çekirdekli AMD Opteron İşlemciler geliyor


  [​IMG]


  AMD, bugün yaptığı bir açıklamayla, 2/4/8 soketli sunucular için dünyanın ilk altı çekirdekli sunucu işlemcisini tanıttı. İSTANBUL kod adlı altı çekirdekli AMD Opteron adı altında sunulan işlemciler, watt başına %30'a kadar performans artışı sağlıyor. Planlanandan yaklaşık olarak beş ay önce piyasaya çıkacak olan "İstanbul" sunucuları, sanallaştırma ve kayar nokta hesaplamalarında oyunun kuralını değiştirecek gözüküyor. Yeni işlemciler başlıca özellikleri şu şekilde sıralanıyor:

  - Altı çekirdekli AMD Opteron işlemciler, mevcut platform altyapısının yanında düşük maliyetli ve enerji tasarruflu DDR2 bellek mimarisiyle sistem alım maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor.

  - HPC, sanallaştırma ve veritabanı iş yükleri, işlemciler arası atalet ve trafiği azaltmaya yardımcı olan HT Assist ile %60'a kadar arttırılmış STREAM bellek bant genişliğinden yarar sağlıyor.

  - AMD-V ve AMD-P sanallaştırma ve enerji yönetimi özellikleri tüm performans ve enerji kuşaklarında kullanılarak seçeneklerden ödün verme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.
   
 2. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-

  Bu işlemciler bildiğim kadarı ile sadece sunucular için çıkıyor. İntelde 8 çekirdek çıkardımı çıkaracak mı ne öyel bir haber vardı piyasada. Bu aralar pek takib edemiyorum.