1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

۩۞۩ Klansavasları Rehberi ۩۞۩


 1. LoveScars

  LoveScars olduser

  Kayıt:
  23 Nisan 2007
  Mesajlar:
  938
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  İzmiT

  -Resim Silinmiş.
  Oyuna attığınız İlk Adımlar

  Oyunda yeni iseniz, en çok ihtiyacınız olan ve düşünmeniz gereken: Kaynaklarınızdır. Oduncu kampında odun, Kil ocağında kil ve Demir madeninde demir üretebilirsiniz. Bu binaların kademelerini ne kadar yükseltirseniz, üretimleriniz de paralel oranlarda artar. Oyuna başladığınız ilk günlerde, odaklanmanız gereken binalar, kaynak üretimi sağlayanlar olmalıdır.

  Eğer kaynak üretimi ile ilgilenirken veya kaynak üreten binalarınızı geliştirirken yağmalanıyorsanız yada yağlamalanma riskiniz çok yüksek ise, Madenlerinizi korumanın bir diğer yoluda, Gizli depo yapmaktır.Gizli depo kademesini ne kadar yükseltirseniz, Gizli deponuzun saklama kapasitesini o oranda arttırmış olursunuz. Bu sayede gelen yağmacılardan kaynaklarınızı korumuş olursunuz.

  Maden binalarınızı ve kaynak üretim planlarınızı düzenledikten sonra, asker üretiminiz için ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Kışlanızda (Merkez Bina kademe 3 gerektirir) Mızrakçı üretebilirsiniz. Mızrakçılar saldırı için çok uygun olmayabilirler, ancak kaynak transferleri ve zayıf oyuncuları yağmalamak için uygundurlar.

  Eğer küçük çaplı ticaret yapmak isterseniz, Market inşa edebilirsiniz. Bu bina sayesinde, çevrenizde bulunan köylerin neleri satlığa çıkardığını görebilirsiniz (ipucu: Bu şekilde, hangi kaynaklara ne kadar değer verdiğine bakarak, hangi oyuncunun nelere ihtiyaç duyduğunuda öğrenebilirsiniz). Elbette kendi satışlarınızı da Market sayesinde yapabilirsiniz, fakat unutmayın ki Market binanız kademe 1 iken, 1 satıcınız olur ve satıcı sayınız her kademeye paralel olarak 1 artar.

  Yanı sıra dilerseniz bir ittifaka katılabilir veya kendi ittifakınızı kurabilirsiniz. İttifakınız sizi düşmanlarınızın saldırılarından kısmen koruyabilir. Elbette arkadaş da edinebilirsiniz...  Herhangi bir Dünya ‘ya Sonradan Başlangıç yapma

  Eğer bir dünyaya geç başlangıç yaparsanız, stratejinizi doğru ayarlamanız gerekir. Elbette düzenli ve güvenli kaynak üretimi çok önemlidir ve kendinizi diğer köylerin yağmalarından korumanız gerekir. En kısa sürede Duvar ve Gizli depo inşa edip, kademelerini arttırmanızda fayda vardır. Bazen olası düşmanlarınıza güzel mesajlar yazmanız, aranızda bir arkadaşlık başlatabilir. Köyünüz yeterince gelişir gelişmez, siz de asker üretip yağmalara başlayabilirsiniz. Yağmalayarak kazanacağınız kaynaklar, köyünüzün gelişimini hızlandırabilir.
  Bazı durumların işleyişlerinde farklılıklar vardır. Uygulamamaya dikkat etmeniz gerekenler:
  İlk Misyonerinizi üretirken çelişkiye düşmemeye çalışın. Birkaç köy aldıktan sonra, bu işlem size mantıklı görünmeye başlayacaktır. Fakat bu durum, ölümcül bir durum olma potansiyeline de sahiptir. Oynadığınız dünyada uzun süredir oynayan çok güçlü oyuncular, kendi köylerini geliştirmiş ve güvenliklerini çok yüksek tutmuş olabilirler ve haritada çok önemli stratejik noktalara yerleşmiş olabilirler. Eğer askerlerinizin büyük bölümünü saldırılara, yağmalara gönderirseniz, bu tür oyuncular için kolay lokma olabilirsiniz! Bu tür oyuncular çevrelerini çok dikkatli incelerler ve yeni aldığınız köyleri henüz geliştirmeden elinizden almaya çalışabilirler. Saldırıya uğradığınızda, herşey için çok geç olmuş olabilir.
  En güncel ve işe yarar savunma stratejilerinden biri de, çok miktarda Mızrakçı ve Kılıç Ustası üretmektir. Güçlü oyunculara kolay lokma olmanızı engeller ve çoğu kez, tekrar saldırmalarına engel olur. Eğer ciddi bir mağlubiyet alırlarsa, sizi rahat bırakırlar. Bu durum size büyük bir moral kaynağı oluşturur. Saldıran askerlerinizin moralini %70 üzerinde tutmanıza yardımcı olur!
  Köyünüzün güvenliğini arttırmak size zaman kaybı olarak görünebilir. Ancak sonraki safhalarda bunun çok faydasını göreceksiniz. Örneğin 1200 Mızrakçı ve 1200 Kılıç Ustası çok iyi bir savunma teşkil edebilir ve artık köy güvenliğinizi de sağlamış olup, başka köyler alabilmek için Misyoner üretmeye başlayabilirsiniz.
  Büyük olasılıkla, geliştirilmiş ve değerli olan köyleri kuşatmak isteyeceksiniz...  Oyundaki Saldırı Sistemi

  Klan Savaşları, savaş sistemleri yapısı oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bunu kavrayabilmenin en iyi yolu, çok savaş yaparak deneyim sahibi olmaktır. Simülatör, size farklı savaş taktiklerini deneyebilmeniz için çeşitli olanaklar verir.

  Moral Faktörü

  Oyunda, moral kavramının oluşturulma amacı, zayıf fakat aktif oyuncuları, çok güçlü oyunculardan korumaktır. Eğer çok güçlü bir oyuncu, zayıf bir oyuncuya saldırırsa, bu sayede güçlü oyuncunun birlikleri çok daha düşük bir verimle hareket edecektir. Çünkü, güçlü oyuncunun birlikleri bunun bir askerin onuruna yakışmayacak bir saldırı olduğunu bilecek ve sadece komut verilmiş olduğu için hareket edeceklerdir veya zayıf oyuncuya karşı tüm güçlerini kullanmayacaklardır.

  Casus

  Casusların görevleri, gönderdiğiniz düşman köylerinden işe yarar bilgiler sızdırmaktır. Casuslar, At Çiftliğinde üretilebilir. Düşmanlarınızdan bilgi sızdırmak için, yeterli miktarda casus ile köylerine saldırmanız yeterlidir. Saldırı esnasında casuslar, köy hakkında bilgi toplamaya çalışırlar. Fakat diğer yandan düşman casusları, sizin casuslarınıza saldırmaya çalışacaklardır. Saldırı ve savunma bağlamında, taraflardan hangisi daha üstünse, o taraf kazanır.

  Eğer saldıran tarafın gönderdiği casus sayısı, savunan tarafın sahip olduğunun yarısından -az- ise, gönderilen casusların kurtulma şansları %50 civarlarında olur. Ancak genel olarak pek azı geri dönebilir. Eğer saldıran tarafın casus sayısı, savunan tarafın casuslarından (en az) 2 kat fazla ise, saldıran tarafın casuslarının kurtulma şansı %100 olur ve büyük bölümü geri dönebilir. Ancak savunan taraf casus kaybetmez.

  Casuslarınızı gönderdiğiniz köy hakkında bilgi alabilmeniz için, en az 1 casusunuzun geri dönebilmesi gerekmektedir. Bu bilgi aynı zamanda, saldırıp, birlikleri (en az) %50 oranında yok ettiğiniz köylerden de gelir.

  Eğer gönderdiğiniz casuslardan (en az) %50 kadarı geri dönerse, gönderdiğiniz köyün hammadeleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer %70 kadarı geri dönerse ve casusluk kademeniz (en az) 2 ise, gönderdiğiniz köydeki binalar ve bina kademeleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. Eğer %90 kadarı geri dönerse ve casusluk kademeniz (en az) 3 ise, köydeki savunma birimlerini, dışarıda konuşlandırılmış birimleri ve yoldaki birimleri öğrenebilirsiniz.  Oyundaki Binalar

  Merkez Bina
  Kışla
  At Çiftliği
  Atölye
  Akademi
  Demirci Atölyesi
  Komuta Merkezi
  Market
  Oduncu Kampı
  Kil Ocağı
  Demirci Madeni
  Çiftlik
  Depo
  Gizli Depo
  Duvar

  Binalarımız ne işe yarar ?

  Merkez Bina

  Merkez Bina sayesinde, yeni binalar inşa edebilir veya varolan binalarınızı geliştirebilirsiniz. Merkez Binanızı geliştirmeniz halinde, diğer binalarınızın inşa hızları artmaktadır.Bina yıkabilmeniz için 'Merkez Bina'nızın 15. kademeyi geçmiş olması gerekmektedir.

  Kışla

  Kışlanız, asker üretim merkezinizdir. Kışlanızı geliştireceğiniz her kademede, asker üretiminizi hızlandırabilirsiniz.

  At Çiftliği

  At Çiftliğinde, atlı askerlerinizi üretebilirsiniz.

  Atölye

  Atölyede mancınık ve şahmerdan üretebilirsiniz. Atölyenizi geliştireceğiniz her kademede, üretiminizi hızlandırabilirsiniz.

  Akademi

  Akademi sayesinde Misyoner üretebilirsiniz. Misyonerler ile yeni köyler alabilirsiniz.

  Demirci Atölyesi

  Demirci Atölyesinde yeni silahlar araştırabilir, varolan silahlarınızı geliştirebilirsiniz. Demirci Atölyesini geliştirmeniz, araştırma sürelerinizi kısaltır ve daha iyi silahlar geliştirmenizi sağlar.Yapabileceğiniz araştırma sayınız sınırlıdır. Araştırmalarınızı isterseniz geri alabilirsiniz, ancak geri aldığınız araştırmaların ücretlerini alamazsınız.

  Komuta Merkezi

  Komuta Merkezi sayesinde, askerlerinizi yönetebilir ve saldırı /destek emirleri verebilirsiniz.

  Market

  Marketiniz sayesinde, alışveriş tekliflerinde bulunabilir ve diğer oyuncuların tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

  Oduncu Kampı

  Oduncu kampı, köyünüzün dışında, ormanda kurulmuştur. Oduncularınız orada asker, silah ve bina yapımında kullanmanız için odun keserler. Oduncu kampınızı geliştireceğiniz her kademe, oduncularınızın saat başına kestikleri odun miktarının artmasını sağlar.

  Kil Ocağı

  Kil ocağında işçileriniz kil çıkarırlar. Kil, bina-silah ve asker üretiminizde büyük rol oynamaktadır. Kil ocağını geliştireceğiniz her kademe, işçilerinizin saat başına çıkardıkları kil miktarının artmasını sağlar.

  Demir Madeni

  Demir madeninde, işçileriniz üretimlerinizde kullanacağınız demiri çıkarırlar. Demir savaş ile ilgili üretimlerinizde büyük öneme sahiptir. Demir madeninizi geliştireceğiniz her kademe, işçilerinizin saat başına çıkardıkları demir miktarının artmasını sağlar.

  Depo

  Depo sayesinde, köyünüzde üretilen kaynakları (odun, kil, demir) saklayabilirsiniz. Her gelişim kademesi ile depo binasının saklama kapasitesi artar.

  Gizli Depo

  Gizli depo sayesinde, kaynaklarınızı güvenli bir şekilde düşmanlarınızdan saklayabilirsiniz. Casusluklarda veya saldırılarda gizli deponuz ve sakladığı kaynaklara ulaşılamaz. Gizli depo binasını geliştirdiğiniz her kademede saklayabileceği kaynak kapasitesi artar.Yanısıra, casuslar gizli deponuzda sakladığınız kaynakları göremezler.

  Duvar

  Duvar sayesinde düşman saldırılarından kısmen korunursunuz. Duvar, köy savunmanızı ve birliklerinizin savunmasını arttırır.  Oyundaki Birimler

  Mızrakçı
  Kılıç Ustası
  Baltacı
  Casus
  Hafif atlı
  Ağır atlı
  Şahmerdan
  Mancınık
  Misyoner


  Birimlerimizi Tanıyalım

  Mızrakçı

  Mızrakçılar, üretimleri ve ücretleri bakımından en basit birliklerdir. Eğer köy savunmasında yer alırlarsa, atlı askerlere karşı etkili olurlar.

  Kılıç Ustası

  Kılıç Ustaları, savunmada atlılara karşı çok etkilidirler. Ancak oldukça yavaş hareket ederler.

  Baltacı

  Baltacılar sert ve etkili saldırı birimleridir. Ancak savunmaları, saldırı yeteneklerine kıyasla oldukça zayıftır.

  Casus

  Casuslar, size diğer köyler hakkında değerli bilgiler sızdırırlar.

  Hafif Atlı

  Hafif Atlılar, oldukça iyi saldırı birimleridir. En büyük avantajları ise hızlı olmalarıdır.

  Ağır Atlı

  Ağır Atlılar, elit savaşçılarınızdır. Bu asil şovalyeler, çok sert silahlara ve dayanıklı kalkanlara sahiptirler.

  Şahmerdan

  Şahmerdanlar, saldırılarınızda birliklerinizin yanında yer alırlar ve duvarları yıkmaya yararlar.

  Mancınık

  Mancınıklar, düşman köylerde binalara saldırmak için dizayn edilmiş elit birimlerdir.

  Misyoner

  Misyonerler, saldırdıkları köy halkının bağlılığını azaltır. Eğer köy halkının bağlılığı sıfırın altına düşerse, saldırdığınız köyü alırsınız.Misyoner üretim ücreti, aldığınız köy sayısıyla paralel oranda artar.  0 ile 300 arası-Resim Silinmiş.
  300 ile 1.000 arası-Resim Silinmiş.
  1.000 ile 3.000 arası-Resim Silinmiş.
  3.000 ile 9.000 arası-Resim Silinmiş.
  9.000 ve 11.000 -Resim Silinmiş.
  11.000 ve üzeri -Resim Silinmiş.

  Puanınız hangi sınırların arasındaysa köyünüz haritada o sınırların yanındaki resim gibi görünür.Oyuna yeni başlamış olanlar veya sınırları bilmeyenler için hazırladım bu yazıyı.Bilen arkadaşlar lütfen zaten biliyoduk gibi mesajlar yazmasınlar.  Rehberimiz burada sona eriyor.Umarım yardımcı Olur , oyun hakkındaki neredeyse tüm bilgileri yazdım.İyi oyunlar , forumlar.
  ALINTIDIR


  -Resim Silinmiş.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Wicked

  Wicked Game Designer

  Kayıt:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.658
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Concept Artist
  Şehir:
  İst./Üsküdar

  kardeşm ellerine sağlık saolasın paylasım için =))
   
 3. LoveScars

  LoveScars olduser

  Kayıt:
  23 Nisan 2007
  Mesajlar:
  938
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  İzmiT

  np dostum