Türkiye'nin kitap okuma konusunda Afrika ülkelerden bile geride kaldı. Rakamlara göre, Türkiye'de düzenli kitap okuyanların oranı toplumun yüzde 0.01'i oranında.

Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE şubesi tarafından örnek Apartman Kütüphanesi açılışı yapıldı. Açılışta konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, şu bilgileri verdi: "Her kesimden ve her yaştan insana eğitim ve öğretim yapma fırsatını sağlamak İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin görevleri arasında yer almaktadır. Gençlerimizin ve çocuklarımızın bilinçli birer birey olarak topluma kazandırılmasında eğitim ve öğretim faaliyetleri önem kazanmaktadır.

Yapılan her çalışma gençlerimizin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesine yardımcı olmalıdır. Çağımızın bilgi ve teknolojiye yön verilen bir süreç olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin bilgi ve teknolojiyi en iyi şekilde takip eden ve aynı zamanda düşünmeci zihniyete de sahip olması gerekmektedir. Okumak insanlarda zekanın gelişmesinde önemli rolü olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Toplumda gelişmişlik düzeyi ölçülürken kişi başı basılan kitap sayısı ve okunma oranları dikkate alınmaktadır. Gelişmiş ülkelerde okunan ve basılan kitap sayısı hesaplandığında ülkemiz ve şehrimizin gerilerde olduğu görülmektedir. Ülke yöneticilerimizin bu konu üzerinde özellikle durduğu ve yapılacak olan bütün çalışmalara katkı destek verdiği görülmektedir."

TELEVİZYON VE İNTERNET BAŞINDA ZAMAN GEÇİRİLİYOR

Erdoğan Ayata, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yapılacak olan bu proje sayesinde 'okuma' eylemi içerisine girmekte zorlanan ve bir öncünün ortaya çıkmasını bekleyen gençlere örnek olunmaya çalışıldığını söyledi. Ayata, "Proje sayesinde zamanlarının çoğu kısmını televizyon, internet ile meşgul olan, sokaklarda bilinçsiz şekilde eğlenmeye çalışan gençlerimize yol gösterilerek birer örnek model ortaya konmaya çalışılacaktır. Aşağıda 2009 yılı BM verileri kullanılarak sayısal veriler çıkarılmıştır. Türkiye'de kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda. Japonya'da toplumun yüzde 14'ü, Amerika'da yüzde 12' si, İngiltere ve Fransa'da yüzde 21'i düzenli kitap okur iken Türkiye'de durum on binde bir.

AZERBAYCAN'IN GERİSİNDEYİZ

Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan'da kitap ortalama 100 bin tirajla basılırken, Türkiye'de bu rakam 2-3 bin civarında basılmaktadır. Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sıradadır" diye konuştu.

JAPONYA'DA 1 KİŞİ 25 KİTAP OKURKEN TÜRKİYE'DE 6 KİŞİYE 1 KİTAP DÜŞÜYOR

BM'nin raporuna göre bir yılda kişi başına okuma sayıları ise şöyle: Bir Japon bir yılda ortalama 25 kitap okuyor. Bir İsviçreli bir yılda ortalama 10 kitap okuyor. Bir Fransız bir yılda ortalama 7 kitap okuyor. Türkiye'de 6 kişiye yılda 1 bir kitap düşüyor. Türkiye'de okuma alışkanlığına sahip olan kişi sayısı ortalama 40 bin kişi.​

Beni niye tersliyorsun ki hocam. :roll: Haber neyse ben onu paylaşıyorum :P

Yukarı Alt