1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

kirli hava cinsiyeti etkiliyor!!!!!!!!!!!


 1. GooD_D3wiL

  GooD_D3wiL rank8

  Kayıt:
  21 Eylül 2007
  Mesajlar:
  865
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Şurada burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa doğru

  Ülkemizde son yıllarda ‘kısır çift’ sayısının giderek artmakta. Nedenlerinden biri “Hava kirliliği”…

  Son yıllarda yapılan araştırmalar hava kirliliğinin, zamanından erken doğumlara, bebeklerin düşük tartılarla dünyaya gelmelerine, ani bebek ölümlerine ve hatta kısırlığa da neden olabileceğini de gösteriyor. ‘’Sağlık Bakanlığı verileri, Türkiye’de iki milyon kişinin kısır olduğunu, 150 bin çiftin tedavi için beklediğini ve Türkiye’de kısırlığın giderek arttığını ortaya çıkardı.

  Bakanlıktan ruhsatlı tüp bebek merkez sayısının 84 olduğu belirtildi. Bebek sahibi olamamanın en önemli nedenleri arasında çevresel faktörler, sigara kullanımındaki artış ve kullanım yaşının özellikle bayanlarda düşmesi, ‘çikolata kist’ olarak adlandırılan kadın hastalıklarının sayısında ve görülme sıklığında yaşanan artış gösterildi. ‘’

  Kirli Hava Kız Sayısını Artırıyor

  17 milyon kişinin yaşadığı Sao Paulo’ da 2001-2003 yıllarında doğan çocukların cinsiyeti şehir hava kirliliği bakımından az, orta ve çok kirli olmak üzere 3 bölgeye ayrılarak incelenmiş.

  Şehrin az kirli olan bölgelerinde doğan çocukların yüzde 48.2’ü, buna karşılık çok kirli bölgelerde doğanların yüzde 49.3’ü kız imiş. Buna göre, kız/erkek bebek oranı havası temiz bölgelerdeki gibi olsaymış, 1.180 bebek daha erkek olacakmış.

  Araştırmacılar hava kirliliğinin üretkenliği etkileyen streslerden biri olduğu kanısındalar. Tabii afetler ve terör gibi olayların da yeni doğanların kız olma ihtimallerini artırdığı bilinmektedir. Kirliliğin cinsiyet oranlarını neden etkilediği bilinmemekte, ancak çeşitli kimyasal maddelerin sperm kalitesini ve sayısını etkileyebileceği düşünülmektedir.

  Benzer bulgular hayvanlar arasında da saptanmıştır. Erkek fareler hava kirliliğine maruz bırakıldıklarında, sperm sayılarının azaldığı ve eşlerinin kız doğurma oranının arttığı belirlenmiştir.


  alıntıdır
   
 2. CreaTioN

  CreaTioN rank8

  Kayıt:
  16 Ekim 2007
  Mesajlar:
  328
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Fazla Merak İyi Deil...

  bilgi için saol :)) extraokk extrabeer extrabeer
   
 3. osman459445

  osman459445 rank8

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  371
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bilgi için saol :lol: headbang2ft9
   
 4. GooD_D3wiL

  GooD_D3wiL rank8

  Kayıt:
  21 Eylül 2007
  Mesajlar:
  865
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Şurada burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa doğru

  önmeli degil