1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

'Kimyasal Bilgisayar' Projesi


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  'Kimyasal Bilgisayar' projesi
  Beyindeki nöronların işleyişinden esinlenerek geliştirilecek 'kimyasal bilgisayar' yapma yolunda start verildi


  [​IMG]

  Avrupa Birliği'nin finanse ettiği bir projeyle bilim adamları, insan vücudundaki nöronlardan biyolojik anlamda esinlenen ve işlemci sinyallerini kimyasal düzeyde ileten bir "ıslak bilgisayar" üzerinde çalışacaklar.

  İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre, 2,6 milyon dolarlık proje, şu anki bilgisayarların yapamadığı, mini moleküler robotları kontrol etmeyi ve kimyasal nano sinyalleri yönlendirmeyi hedefliyor. Bu çalışmayla, ayrıca, insan vücudundan gelen kimyasal sinyallere zeki tepkiler veren "akilli ilaçlar" üretilmesi amaçlanıyor.

  Birçok Avrupa üniversitesinden araştırmacının yer alacağı ve Şubat ayında resmen başlayacak projede, üzerinde çalışılacak biyolojik anlamda esinlenilen bilgisayar canlı hücreleri kullanmıyor. Bunun yerine, biyolojik hücre duvarlarına benzer bir katmanı kendiliğinden oluşturabilen kimyasal hücrelerden faydalanıyor ve bu kimyasal hücreler kendi aralarında sinyalleri iletebiliyorlar.

  Bu kimyasal hücreler, bir kimyasal sinyali aldıktan sonra "tesirsiz sürece" giriyorlar. Bu süre zarfında hiçbir diş sinyal, bu hücreleri etkileyemiyor ve diğer bağlantılı hücrelerden gelen zincirleme reaksiyona kendilerini kapatıyorlar. Bu tip kimyasal hücrelerin oluşturduğu organizasyon sistemi de beynin çalışmasına benziyor.

  Geleceğin süper bilgisayarları için de bir mihenk taşı sayılabilecek bu kimyasal bilgisayar için uzmanlar, bir gün insan beyniyle gerçek anlamda rekabet edebilecek bir bilgisayar geliştirme imkanı tanıyabileceğini belirtiyorlar.

   
 2. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  bir gün insan beyniyle gerçek anlamda rekabet edebilecek bir bilgisayar geliştirme imkanı tanıyabileceğini belirtiyorlar.


  Ps:allah göstermesin.. :P