1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Kim bu Türk! IMF Başkanı olabilir...


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  İngiliz basınında bu konudaki haberlerinde adı geçin birkaç kişi arasında o var.

  [​IMG]

  İngiltere Başbakanı David Cameron’un, önceki Başbakan Gordon Brown’in yeni IMF başkanı olması olasılığını tamamen dışlaması üzerine İngiliz medyası, IMF başkanlığı konusuna geniş yer ayırıyor.

  Ekonomi gazetesi Financial Times, yaygın bir biçimde "fevkalade bir başkan" olarak değerlendirildiğini belirttiği Strauss-Khan’ın Fransa Sosyalist Partisi tarafından cumhurbaşkanı aday olarak gösterilmesi olasılığının IMF’nin Washington’da yapılan bahar toplantılarında yoğun bir biçimde konuşulduğunu kaydetti.

  Toplantı sırasında yapılan sohbetlerde Gordon Brown’un IMF başkanı olarak yine bir Avrupalının seçilip seçilmeyeceği ya da ilk defa olarak yükselen bir piyasa ekonomisinin bir adayının tercih edilip edilmeyeceği tartışıldığını kaydeden gazete, "IMF’nin giderek artan biçimde Avrupa ekonomilerine borç vermesi, yeni Başkan’ın yine Avrupalı olması olasılığını güçlendirdiği" yorumunu yaptı.

  Bu çerçevede İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde’nin isimlerinin geçtiğini kaydeden gazete, ancak "Uluslararası çevrelerde görevin yükselen bir ekonomiden bir kişiye verilmesi için büyük baskılar var. Böyle bir adım, IMF’nin, dünya üretiminin yarısının yakın bölümünü oluşturan yükselen piyasalardaki meşruiyetini güçlendirir" diye yazdı.

  Haberde şöyle devam edildi: "Görev için isimleri geçenler arasında OECD Başkanı Angel Gurria, Güney Afrika eski Maliye Bakanı Trevor Manuel, BM Kalkınma Programı eski Türk Başkanı Kemal Derviş ile Hindistan Planlama Komisyonu Başkan Yardımcısı ve IMF’nin Bağımsız Değerlendirme Bürosu eski Direktörü Montek Ahluwalia var" Buna karşın gazete, "Sayın Strauss-Kahn’ın halefi konusunda herhangi bir mücadelede ABD’nin tutumu çok önemli olacak" diye yazdı.

  Kemal Derviş’in ismi, The İndependent ve The Guardian gibi başka İngiliz gazetelerinin aynı konudaki haberlerinde de geçiyor.

  The Guardian, yeni IMF başkanının zengin ülkeler çevresinin dışında seçilmesi olasılığını "zayıf ama ciddi" olarak nitelerken, "Böyle bir durumda Kemal Derviş tüm kutuları tıklar" dedi. Gazete, Derviş’in London School of Economics ve Princeton Üniversiteleri’nden ekonomi diplomaları olduğu, BM Kalkınma Programına başkanlık yaptığını vurguladı.