svchost.exe Yeni nesil Türk Yapımı Güzel bir Keyloger client'i dir. Ticari amaçlı yapılmıştır. Burdaki svchost.exe ismini yapımcı istediği zaman değişebilmektedir. örnek: aa.exe gibi, svchost.exe adı program ile standart olarak gelmektedir.

Bu keyloger Şifrelerinizin ve kişisel bilgilerinizin çalınması amacı ile kullanılır.

Eğer pc nize bulaşmış ise ; Pc nizde girmiş olduğunuz internet adresleri, Girmiş olduğunuz bütün kullanıcı adı ve şifreler, yazmış olduğunuz ve kopyala yapıştır yaptığınız bütün yazılar, pc nizin ekran görüntüsü,…vs periyodik bir şekilde belirtilen zaman aralıklarında yapımcının belirtmiş olduğu adrese yollamaktadır.

Client’i oluşturan kişi dosya ismini istediği gibi değiştire bilir fakat bulaştığında görev yöneticisi işlemler menusunde svchost.exe olarak gözükür. “Eğer yapımcı standart olan svchost.exe ismini değiştirirse görev yöneticisinde isim farklı gözüke bilir”

Şimdi diyeceksiniz sistemde birçok svchost.exe çalışıyor bunun keyloger olduğunu nasıl anlayacağız.

Hemen açıklık getirelim;

Svchost.exe ler oturum açma adınız ile çalışmazlar

Örneğin; Oturum açma adınız xxx ise svchost.exe nin karşısında yani kullanıcı adı kısmında xxx yazıyorsa pc nize keyloger bulaşmış demektir.

Bu keyloger kendi kendine bulaşmaz bulaşması için svchost.exe dosyasının çalıştırılması gerekir Dosya adındaki svchost kısmının değişik olabileceğini daha önceden belirtmiştik. örnek aa.exe ..vs ama görev yöneticisinde işlemler menusunde svchost.exe olarak gözükür.

Dosyanın simgesi farklı olabilir basit bir örnek verecek olursak gönderen kişi dosyanın simgesini "mp3" müzik dosyası gibi ayarlar içine de bir müzik dosyası gömüp bulaştırmak istediği kişiye gönderir ve dosyayı alan kişi müzik dinlemek için o dosyayı çalıştırdığında müzik çalmaya başlar keyloger da bulaşmış olur.

Not: Bu tür durumlarda şüphe duyuyorsanız dosya uzantısını kontrol ediniz. Yukarıda bahsttiğim örnekteki mp3 dosyasının uzantısı .mp3 değil .exe dir. Ama .exe uzantılı bir dosyanın içerisine gömülmüştür.

Anti virüs yazılımlarına yakalanmamaktadır ama son zamanlarda kaspersky internetsecurity yazılımına “Backdoor.Win32.Delf.osq” olarak yakalanmaktadır. Eğer yapımcı tarafından keyloger’in güncellemesi yapılırsa anti virüs yazılımlarına yakalanmama ihtimali yüksektir.

scvhost.exe keyloger' ı Pc nize bulaşmış ise aşağıda bahsettiğim yöntemi kullanarak temizleye bilirsiniz bizzat tarafımdan test edilmiştir.

Bulaştığı zaman

Standart olarak C:\Documents and Settings\sizin otorum açma adınız\Application Data içerisine svchost.exe, ntlog.sys, ntsys.dll olarak 3 dosya şeklinde bulaşır.

Not: Gizli dosya ve klasörler seçeneğini aktif hale getirmeden yukraıdaki dizini göremezsiniz.

Temizlemek için;

Gizli dosya ve klasörler seçeneğini aktif hale getirin

CTRL+ALT+DEL Tuşlarına basarak görev yöneticisini açın işlemler menusunden

svchost.exe nin karşısında yani kullanıcı adı kısmında oturum açma adınız yazıyorsa o svchost.exe işlemini sonlandırın

C:\Documents and Settings\sizin otorum açma adınız\Application Data klasörünü açıp svchost.exe, ntlog.sys, ntsys.dll dosyalarını silin

Akabinde;

Başlat-çalışr'a regedit yazıp Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki işlemleri yapın.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
svchost Değerini silin "C:\Documents and Settings\ sizin otorum açma adınız \Application Data\svchost.exe"

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon
Shell Değerini silin explorer.exe "C:\Documents and Settings\ sizin otorum açma adınız \Application Data\svchost.exe"

Bunları Sildikten sonra kontrol etmek için Kayıt defteri düzenleyicisin den "C:\Documents and Settings\ sizin otorum açma adınız \Application Data\svchost.exe" yi aratın eğer bu kelime bulunuyorsa ilgili girdileri silin bulunmuyorsa keyloger temizlenmiş demektir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın işlem tamamdır.

Saygılarımla... alixali:D ( hep bunu yapmak istemişimdir) alıntıdır... ama %80 katkım var...

HeYeCaN_YoK demiş ki:
denemek lazım.
aynen zahmetli bir iş gibi gözüküyor ama değil en önemlisi şu bilgiyi bilmek :
Svchost.exe ler oturum açma adınız ile çalışmazlar

Örneğin; Oturum açma adınız xxx ise svchost.exe nin karşısında yani kullanıcı adı kısmında xxx yazıyorsa pc nize keyloger bulaşmış demektir.

CHaKaLL

Öğretiyorum
bilgi için teşekkürler.alıntıda olsa milleti uyarmayı düşünmüşsün.küçük bir eklemede ben yapayım bu keylogger illa ki svchost.exe ' ye uygulanacask birşey değildir.aynı şekilde diğer system dosyalarındada uygulanabilir.bunun içinde system dosyalarıın karşılarında kullanıcı adı yerine system yazmasına dikkata ediniz..

CHaKaLL demiş ki:
bilgi için teşekkürler.alıntıda olsa milleti uyarmayı düşünmüşsün.küçük bir eklemede ben yapayım bu keylogger illa ki svchost.exe ' ye uygulanacask birşey değildir.aynı şekilde diğer system dosyalarındada uygulanabilir.bunun içinde system dosyalarıın karşılarında kullanıcı adı yerine system yazmasına dikkata ediniz..
yorum için saol :headbang: :buddha:

applıcatıon datada svchost.exe yok gızlı dosyalarıda goster seceneğı ısaretlı

Keylogger yemişim sanırım iyiki chara fln girmedim hiç :D Vista'da Document And Settings i bulamıyorum? :D

Kayıt Defteri Düzenleyicisini Bulamadım Heycandan Bunun için birisi yardım edebilirmi Yani nası aratcağımı

Buldum ama benm o dosyalarımı bulduğum yer şu C\ALPER\AppData\Roaming de buldum ben ordaki yazan dosyaları (Lanet Olsun Vista :twisted: :twisted: ) bunlarımı aratiim aratcaksam nası yazıcam??

Neyse ben 2 türlüde arattım arıtık svchost da local network ve system den başka bişe yazmıo.Şimdi Temizlenmiş halinin ss lerini koyacağım biri ilgilenebilirmi?1:
- Resim Silinmiş.
2:
- Resim Silinmiş.
Lütfen cevap verin!

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Cevap bekliyorum bu arada topic düşmesin diye uplıyorum ve laptop kullanıcısıyım ordaki bazı şeyler laptop ile ilgili :coffee: :detective:

Crazy4k!LL demiş ki:
Neyse ben 2 türlüde arattım arıtık svchost da local network ve system den başka bişe yazmıo.Şimdi Temizlenmiş halinin ss lerini koyacağım biri ilgilenebilirmi?1:
- Resim Silinmiş.
2:
- Resim Silinmiş.
Lütfen cevap verin!
tamam işte temizlenmiş :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt