1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

KESK'liler 6 ay sonra serbest


 1. Socialist

  Socialist olduser

  Kayıt:
  15 Kasım 2008
  Mesajlar:
  507
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Devrimci
  Şehir:
  Dersim

  [​IMG]

  KESK'liler 6 ay sonra serbest


  İZMİR - İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 28 Mayıs'ta, terör örgütü PKK'nın amacına dönük faaliyette bulundukları gerekçesiyle aralarında KESK yöneticileri ve üyelerinin de bulunduğu kişilere yönelik başlatılan operasyona ilişkin davanın dün başlayan ilk duruşması tamamlandı.

  Tutuklu yargılanan 22 sanığın tamamının tahliyesine karar verildi.

  İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın ikinci günü öğleden sonra ve akşamki bölümünde tutuklu sanıkların ifadeleri tamamlandı. Sanıkların savunmaları sırasında avukatların talebi üzerine mahkeme heyeti, duruşma salonunda görevli üzerinde tabanca bulunan polis memurlarını dışarıya çıkardı.

  Cumhuriyet Savcısı, tutuklu sanıklardan 7'sinin tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluk durumlarının devamına karar verilmesini istedi.

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın benzer yönde bir soruşturması olduğunu belirten Cumhuriyet Savcısı, ilgili soruşturma dosyasından sanıklarla ilişkin belgelerin örneklerinin, KESK ve Eğitim-Sen'den de Diyarbakır'da 16-18 Ocak 2009'da yapıldığı iddia edilen toplantıya ilişkin belgelerin gönderilmesini talep etti.

  AVUKATLARIN SAVUNMALARI

  Duruşmada daha sonra avukatların, sanıkların tutukluluk durumuna ilişkin savunmalarına geçildi.

  Sanık avukatlarından Ergin Cirmen, Türkiye'de devletin bazı organlarının memurların örgütlenmesini hiç bir zaman istemediğini, kamu çalışanlarının haklarını aramasının değil ''memurluk'' yapmalarının beklendiğini öne sürdü.

  Sanıkların 6 aya yakın süredir tutuklu bulunduklarını ve bu nedenle büyük bir mağduriyet yaşadıklarını kaydeden Cirmen, ''Ancak bence en büyük mağduriyeti hukuk devleti almıştır. Ben bu iddianamede 12 Eylül ruhunun gezindiğini görüyorum. Bir kişinin evinde yasaklanmış bir kitabın bulunması suç değildir. Ancak yasak kitap bulunması iddianamede yer almıştır. Yasak kitap bulundurmak yıllarca Türkiye'nin kabusuydu.

  İnsanlar Nazım Hikmet'in kitaplarının evinde bulunmasından endişe duymuşlardı ama artık devletin tepesinde bile Nazım Hikmet'in ismi anılmaya başlandı'' dedi.

  TRT 6'nın 24 saat Kürtçe yayım yaptığını kaydeden Cirmen, ''Geçmişte Kürtçe bir dilin olmadığı söyleniyordu. Bugün bu noktaya gelindi '' şeklinde konuştu.

  Sanık avukatları Emin Aktar, Öztürk Türkdoğan, Oya Aydın ve diğer avukatların savunmalarında, sanıkların, delilleri karartma ve kaçma şüphelerinin bulunmadığını öne sürelerek tutuksuz yargılanma talep edildi.

  KARAR
  2 gün süren yargılama sonunda mahkeme heyeti, tutuklu tüm sanıkların tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti, sanıklar için yurtdışına çıkış yasağı koydu.

  Mahkeme heyeti ayrıca Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne, KESK ve Eğitim-Sen Genel Merkezlerine yazı yazarak, iddianamede belirtildiği şekilde Bağlar Belediyesi toplantı salonu ile Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi'nde 16-17-18 Ocak 2009 tarihlerinde toplantı yapılıp yapılmadığının sorulmasına karar verdi.

  Sanıklardan Sakine Esen Yılmaz'ın eşiyle yaptığı telefon görüşmelerine ilişkin kayıtların dosyadan çıkarılmasına karar veren mahkeme heyeti, İsmail-Süheda Demir çiftinin görüşmelerinin ise her ikisinin de sanık olması dolayısıyla, delil sayılmaması yönündeki talepleri reddederek, duruşmayı erteledi.

  Kararın açıklanmasının ardından salonu ve koridoru dolduran sanıkların yakınları kararı alkışlarla karşıladı. Mahkeme başkanı, alkışın kesilmesi ve duruşma adabının bozulmaması yönünde salonda bulunanları uyardı.

  İDDİANAME
  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 28 Mayıs'ta bazı KESK yönetici ve üyelerine yönelik operasyon başlatılmıştı. Terör örgütü PKK'nın amaçlarına uygun faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ülke düzeyinde aynı çizgide eylem ve faaliyetlerde bulunması için koordinasyonun ''KCK/TM (Kürdistan Demokratik Topluluğu/Türkiye Meclisi) tarafından sağlandığı kaydedilmiş, sanıkların da KCK/TM koordinesinde Demokratik Emek Konfederasyonunun (KCK/TM-DEK) içinde örgütlendikleri ileri sürülmüştü.

  İddianamede, 22'si tutuklu 31 zanlının, terör örgütüne üye olmak suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilmişti.

  KESK BAŞKANI EVREN: ANLAMLI
  KESK Genel Başkanı Sami Evren, tutuklu bulunan sanıkların tümünün serbest bırakılmasını anlamlı bulduklarını söyledi.

  Sami Evren, davanın Türkiye'de örgütlenme özgürlüğü tartışmalarını yeniden gündeme taşıdığını kaydetti. ''Meşru örgüt, yasal örgütün ne anlama geldiği bu davada daha da anlaşılır hale geldi'' dedi.

  Evren, ''Arkadaşlarımızın serbest bırakılmalarını, haksız tutuklamanın sona ermesini anlamlı buluyoruz. Yalnızca örgütümüz açısından değil sendika ve demokrasi mücadelesi açısından da anlamlıdır. Arkadaşlarımızın yargılamanın ilerleyen dönemlerinde de beraat edeceklerine inanıyoruz'' şeklinde konuştu.

  Duruşmanın ardından adliye önünde bekleyen KESK üyeleri, kararı alkışlarla karşıladı.
   
 2. Macro

  Macro olduser

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.179
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Barmen, Grafik Tasarımcı, Web Tasarımcı, Yazar, Şa
  Şehir:
  Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde

  Sanık kürsüsüne çıkan 22 kişi değil KESK'tir. Emek mücadelesinin sanık kürsüsüne alındığı bir Türkiye'deyiz.
   
 3. PHR34|<

  PHR34|< rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2008
  Mesajlar:
  968
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sımdılık Kafasına Gore Takılıyo
  Şehir:
  Avatarımı Çalanın Çocugu Olmasın xD

  Burası Siyaset Platformu'mu
   
 4. Gameworld

  Gameworld Bilgiliyim

  Kayıt:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.598
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Türkiye'nin Doğusunda

  Ateş olmayan yerden duman tütmez
   
 5. PHR34|<

  PHR34|< rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2008
  Mesajlar:
  968
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sımdılık Kafasına Gore Takılıyo
  Şehir:
  Avatarımı Çalanın Çocugu Olmasın xD

  Damlaya Damlaya Dağdan Kestim Kereste

  Ps: :mrgreen:
   
 6. bahrey

  bahrey  

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  882
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir

  +999