1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Kenan Evren'in yargılanması için ilk adım atıldı


 1. Avenger

  Avenger rank8

  Kayıt:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  5.322
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  İzmir
  Anayasa değişikliği paketi kabul edildi. Geçici 15. madde kaldırılınca 12 Eylül mağdurları soluğu adliyede aldı.Kenan Evren ve yönetiminin yargılanması için Ankara'da savcılığa başvuru yapıldı. Suç duyurusu Mazlum-Der ve İHD'den geldi.Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, dönemin kuvvet komutanları, dönemin danışma meclisi üyeleri, eski başbakanlardan Bülent Ulusu, bakan bürokrat, vali ve emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılması istendi.Daha önceki suç duyurularında geçici 15. madde gerekçe gösterilerek takipsizlik kararı verilmişti.Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yeni düzenleme karşısında zaman aşımı var mı yok mu onu değerlendirecek. Aleyhte düzenlemeler geçmişe yürür mü yürümez mi buna bakacak.

  UFUK URAS'IN DA ARALARINDA BULUNDUĞU YETMEZ AMA EVET PLATFORMU'NDAN DA SUÇ DUYURUSU

  Aralarında BDP Milletvekili Ufak Uras’ında bulunduğu “Yetmez Ama Evet Platformu" üyesi 80 kişi referandumun hemen ardından 1980 ihtilalini yapan Kenan Evren başta olmak üzere zamanın devlet yetkilileri hakkında ‘darbe yaptıkları’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

  Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelen grup, ‘Yetmez ! yeni anayasa istiyoruz’ ve ‘darbeci Evren 12 Eylül’ün hesabını vereceksin’ yazılı pankart açtı. Grup adına konuşan Yıldız Önen, “12 Eylül 2010 günü millet devlete el koymak zorunda kaldı. 50 yıllık darbeler tarihinin sonuna gelindi. 30 sene sonra, 12 Eylül’le hesaplaşmak için büyük fırsatımız doğdu" diye konuştu.

  “Artık askeri darbeler de darbecilere selam duran yüksek yargıçlarımız olmayacak" diyen Önen sözlerine şöyle devam etti:

  “KENAN EVREN YARGILANSIN"

  “12 Eylül 1980’in ‘Asmayalım da besleyelim mi?’ diyen kudretli komutanından hesap sormak için 12 Eylül 2010’da bütün engeller kalktı. Darbe yapmak suçtur. Kenan Evren ve o gün darbe suçuna ortak olanlar yargılanmalıdır. Evren ve hayatta olan 12 Eylül darbecilerinden şikayetçiyiz. Özgürlük için, adalet için, eşitlik için, darbe yapmanın ağır bir suç olduğunu hafızalara kazımak için bugün darbeciler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz."

  Şikayetçi olan 80 kişi arasında milletvekili Ufuk Uras, yazar Nihal Bengisu Karaca, Ferhat Kentel, Osman Can, Sacit Kayasu, Yasemin Çongar, Yücel Sayman ve Zeynep Tanbay da yer aldı. Suç duyurusu dilekçesinde Kenan Evren ile birlikte dönemin kuvvet komutanları Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer, Sedat Celasun, eski komutanlardan Bedrettin Demirel, Ali Haydar Saltık, eski Başbakan Bülend Ulusu ile diğer bakan, bürokrat, vali, kaymakam, emniyet müdürü, asker, amir ve memurları şüpheli olarak gösterildi.

  “ZAMANAŞIMI TEHLİKESİ YOK"

  Darbe sonrasında asılanlar, öldürülenler, gözaltına alınan, fişlenenler olduğu belirtilen dilekçede “izah edildiği üzere şüphelilerin hapis cezasıyla tecziyeleri için haklarında kovuşturma yapılarak kamu davası açılmasını arz ve talep ederiz" denildi. Daha önce Kenan Evren hakkında iddianame hazırladığı için HSYK’nın görevden attığı eski savcı Sacit Kayasu, yargılamanın başlaması için hiçbir engel olmadığını ve zaman aşımı tehlikesinin de bulunmadığını ifade etti.

  Milletvekili Ufuk Uras da referandumda ‘evet’ çıkmasıyla ilgili olarak, “Bu bizim açımızdan çifte bayram. Bir yandan sandıktan demokrasi çıktı. Diğer yandan da Kürt demokrasi hareketi biz buradayız dedi. Yeni bir anayasa yapacaksan beraber yapalım dediler. Batı ile doğu arasında köprü kuracağız. Biz 30 yıldır bunu bekliyorduk. Kenan Evren ve arkadaşlarının yargılanması için bir zemin oluştu. Çocuklarımıza vereceğimiz en büyük hediye de budur. Kenan Evren’in gönüllü avukatları yanılıyor’’ diye konuştu.

  Grup, suç duyurusu dilekçesini Cumhuriyet Savcılığına verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

  BİR SUÇ DUYURUSU DA EDP'DEN

  Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) İzmir İl Yönetimi, "12 Eylül darbesini yapanlar" hakkında suç duyurusunda bulundu.

  EDP İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı, İzmir Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, dünkü halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliğinin, Anayasanın geçici 15.maddesini yürürlükten kaldırdığını ifade etti.

  Cangı, şu bilgileri verdi: "Anayasa değişikliğinden sonraki ilk işimizi gerçekleştiriyoruz. 12 Eylül darbecileri ve diğer sorumluları hakkında darbe yapmak, anayasa değiştirmek, hükümeti yıkmak, sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürmek, kasten yaralamak, işkence yapmak, eziyet etmek, hürriyetten yoksun bırakmak ve cinsel saldırıda bulunmak gibi suçlardan suç duyurusunda bulunuyoruz." Türkiye’nin eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasayı hak ettiğini belirten Cangı, "Suç duyurusu dilekçimizde, darbeyi gerçekleştiren generallerin yanı sıra, darbe sırasında görevde olan ve daha sonra görev alan kuvvet komutanları, bakanlar kurulu üyeleri, sıkıyönetim komutanları, valiler, emniyet müdürleri şüpheli olarak gösterilmiştir" dedi.

  95yaşındaki adamı hapse atamak çok demokratik ve mantıklı bir hareket olur zaten.
   
 2. Nina Ricci

  Nina Ricci exlmanager

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  10.293
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  48
  Allah'ta sizi yargılayacak :byes:
   
 3. _By_DaDaSsS_

  _By_DaDaSsS_ olduser

  Kayıt:
  2 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.442
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  SANA Bİ KORUM
  Darbe yapmak suctur. Halkın iradesiyle secilmiş partilere başkaldırıdır. Silah zoruyla iktidarı indirmektir suç değilde nedir ?

  Ps: Zamanında darbe yapmış cezasını çekmek zorunda. 12 Eylül darbesi ile Türkiyedeki bütün özgürlükler askıya alındı ve 1983'teki seçimlere kadarki dikta ve baskı yönetimine liderlik yaptı.
   
 4. Absence

  Absence  

  Kayıt:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  8.304
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Eee devletten para götürmek suç değilmi ozaman erbakan önce evinde dinlendi sonra affedildi çok saygı değer reisicumhurumuz tarafından o ne iş